П’ятниця, 26 Липня, 2024
24.2 C
Bucha
ThebuchacityБучаДоступність навчальних закладів у Бучанській громаді: процес відновлення та врахування безбар’єрності

Доступність навчальних закладів у Бучанській громаді: процес відновлення та врахування безбар’єрності
Д

Під час окупації Бучі у лютому-березні 2022 року російські окупанти пошкодили у місті житлову та соціальну інфраструктуру. Були пошкоджені і навчальні заклади.

Після деокупації міста виникла необхідність відновлення та ремонту у навчальних закладах та облаштуванні укриттів. Thebuchacity поцікавилося, як врахували потреби безбар’єрного середовища у міських навчальних закладах під час їх відновлення.

За даними RebuildUA, росіяни на території Бучанської громади зруйнували 26 закладів освіти, 1 спортивний заклад та 5 культурних і релігійних об’єктів, завдавши збитків на суму 152 400 000 грн.

До початку 2022-2023 навчального року відбувалися активні роботи із відновлення, реконструкції приміщень, облаштування укриттів.

Наразі, станом на 14 травня 2024 року всі навчальні заклади у Бучі працюють у своєму звичному режимі та виконують основні функції. Відволікають увагу від навчання повітряні тривоги та повідомлення про замінування.

Всі навчальні заклади обладнані пандусами 

Щодо безбар’єрного доступу до закладів освіти, то всі входи до навчальних закладів у Бучі облаштовані пандусами. Два ліцеї, детальніше про які йтиметься далі у статті, вважаються інклюзивними через наявність в них окрім пандусів ще й ліфтів, яких немає в інших закладах.

Олег Цимбал, начальник відділу освіти Бучанської міської ради розповідає: «У кожному навчальному закладі Бучі встановлені пандуси. Наскільки вони відповідають сучасним Державним будівельним нормам, важко відповісти. Адже деякі школи будувалися ще за старими будівельними нормами.

Наприклад, у Бучанському ліцеї №9 та ліцеї №3 є ліфти, що полегшує доступ до інших поверхів для людей, що пересуваються на кріслі колісному.

Важливим кроком у формуванні інклюзивного простору у навчальних закладах є нові будівництва, у яких вже на етапі проєктування передбачені норми безбар’єрності.

Наприклад, у Ворзелі почали будувати садочок та школу. Заклад буде інклюзивним, у ньому планують створити безбар’єрний простір та сучасні умови для всіх дітей».

Кількість дітей з особливими освітніми потребами постійно збільшується

Нині діти з особливими освітніми потребами навчаються у кожному закладі.

Альона Комінко, директорка Інклюзивно-ресурсного центру пояснила: «Кількість дітей з особливими освітніми потребами у Бучанській громаді постійно збільшується. У нашому Центрі дитина отримує комплексну оцінку та висновок від фахівців, які не є медичними працівниками. Адже нам важливо визначити, якого рівня підтримки потребує дитина саме у навчальному процесі. Висновок з Інклюзивно-ресурсного центру надають у школу, де вже мають облаштувати необхідні умови для навчання дитини. І це не обов’язково рекомендації у безбар’єрності приміщення, частіше виникає потреба, щоб був асистент вчителя, додаткові матеріали для навчання».

Станом на квітень 2024 року Бучанський міський інклюзивно-ресурсного центр обслуговує близько 12 300 дітей віком до 18 років з Бучі, Блиставицька філія – 4 500 з Бучанської громади. У центрі та філії функціонують кімната для сенсорної інтеграції, сучасний кабінет лікувальної  фізкультури, кабінети психологічної  та дефектологічної  діагностики осіб з особливими освітніми потребами. 

Під час окупації Бучанський Інклюзивно-ресурсний центр, який знаходиться у приміщенні Бучанського ліцею №3, зазнав пошкоджень та втрат. Було знищене матеріально-технічне обладнання: ноутбуки, принтери, меблі, дидактичні посібники, стеля, розбиті вікна, зламані двері, викрадене все канцелярське приладдя.

Зусиллями Бучанського міського відділу освіти та працівників Центру приміщення вдалося відновити приміщення та матеріали: встановили нові вхідні двері, замінили вікна, жалюзі, відновили пошкоджені кабінети, полагодили меблі, поповнили дидактичним матеріалом, забезпечили технікою (ноутбуки, принтери, планшети).

Бучанський ліцей №3: Від пошкодження до відновлення

У період окупації приміщення Бучанського ліцею №3 також постраждало. Зі слів бучанців, які були у місті під час окупації, відомо, що російські війська облаштували штаб у навчальному закладі. Росіяни знаходились в його стінах, залишили за собою сліди бойових дій та суцільний безлад.

Ліцей вдалося відновити за кошти міжнародної допомоги та українських благодійників, а також завдяки фінансуванню робіт з місцевого бюджету.

У навчальному закладі провели комплекс енергоефективних заходів, замінили пошкоджені вікна і покрівлю, утеплили фасад, зробили капітальний ремонт класів, встановили сонячну станцію.

Фонд Save the Children допоміг з відновлення ліцею, завдяки якого замінили понад 250 вікон та більше 70 дверей.

За кошти UNICEF в закладі побудували укриття. Під час повітряної тривоги воно стає місцем безпеки, але не для всіх учнів. Адже щоб потрапити до укриття, потрібно подолати сходи.

У ліцеї навчається Марійка, яка пересувається на кріслі колісному. Дівчинка під час повітряної тривоги повертається додому.

У навчальному закладі є зручний пандус до входу в школу. У приміщенні – ліфт, яким можна піднятися на потрібний поверх.

Наталя, мама Марійки, розповіла: «Ми живемо поруч з ліцеєм. Саме він був одним з перших навчальних закладів, де почали навчати діток з інвалідністю. Тут є ліфти, пандус. Марійка може прийти до школи і додому самостійно, без допомоги дорослих. Єдиний недолік, – укриття не облаштоване пандусом. Тому коли тривога, вона у супроводі вчителя йде додому».

Наразі у Бучанському ліцеї №3 навчається 20 дітей з особливими освітніми потребами, які потребують асистента вчителя та додаткових матеріалів. 

Бучанський ліцей № 9: Історія відновлення та відповідальності

Бучанський ліцей №9 відкрив свої двері у 2020 році, ставши символом новітнього підходу до освіти в місті. Заклад збудований відповідно до нових будівельних стандартів. Сучасний та комфортний, він швидко здобув популярність серед жителів Бучі.

Ліцей №9 є першим закладом освіти в Україні, який має сертифікат зеленої школи.

Директорка ліцею, Лариса Сторожик підкреслює, що основними принципами закладу є енергоефективність та екологічна політика: «Навчальний заклад збудований за сучасними будівельними нормами із урахуванням вимог стандартів енергоефективного зеленого будівництва. Ліцей має встановлену екологічну політику.

Всі енергоспоживчі прилади, техніка та устаткування відповідають вимогам екодизайну та стандартам екологічного маркування.

У нас продуманий інтер’єр та зони відпочинку. Дотримуємося вимог стандартів інклюзивності: є пандуси та ліфт. До речі, ліфт у проєкті навчального закладу не був передбачений – його додали і облаштували ще на стадії будівництва».

Ліцей №9 також зіштовхнувся з випробуваннями під час окупації міста. Під час обстрілів Бучі, підвал ліцею став прихистком для місцевих жителів. Більше 250 людей тоді оселилися в сховищі. До ліцею навідувались окупанти. У приміщенні були побиті вікна, виламані двері, безлад і втрачена комп’ютерна техніка.

Після деокупації у навчальному закладі облаштували гуманітраний штаб, про який є більше інформації на нашому YouTube-каналі у сюжеті проєкту «Буча: Місто незламних».

Завдяки підтримці спонсорів, все, що було пошкоджено у ліцеї відновили. Також, щоб забезпечити комфортне перебування та безпеку для учнів під час повітряних тривог, облаштували укриття. Підвал ліцею обладнали всім необхідним. В укритті є туалети, душові, аудиторії для навчання, відпочинку, креативний простір, інтернет, кінотеатр.

Наразі у навчальному закладі навчається 7 дітей, які потребують інклюзивного підходу. Серед них немає учнів, які користуються кріслами колісними. Так як у приміщенні є ліфт, це робить заклад доступним до всіх поверхів у разі потреби, наприклад, у разі травми, можна скористатися ліфтом. А відсутність пандусу до укриття наразі не є критичною проблемою.

Бучанській ліцей № 9 – відродився, відновився, і продовжує навчати дітей та реалізовувати екологічну політику.

Через наявність ліфтів ліцей №3 та №9 у Бучі є лідерами у створенні безбар’єрного середовища для навчання дітей з різними освітніми потребами у місті. Вони продовжують свою місію – навчати учнів, вдосконалюватися та розвиватися навіть у найважчі часи.

Школа мистецтв відновлена, модернізована та безбар’єрна

Прикладом того, як можна реконструювати приміщення в інклюзивне, стала Бучанська школа мистецтв імені Левка Ревуцького.

До повномасштабного вторгнення у Бучанській дитячій школі мистецтв навчалося близько 600 дітей. У період окупації міста будівля школи зазнала істотних пошкоджень. Був зіпсований фасад, комунікаційні системи, концертна зала, куди залетів осколок від снаряду, а вибуховою хвилею повибивало вікна.

Після звільнення міста, повернення викладачів та вихованців, постало питання про відновлення роботи школи.

Любов Матерева, директорка Бучанської дитячої школи мистецтв імені Левка Ревуцького розповідає: «Завдяки німецьким благодійним організаціям нашу школу вдалося відновити і зробити її навіть кращою. У нас з’явилися нові класи, дуже гарна нова концертна сцена, меблі, техніка та музичні інструменти, оновлений фасад».

Відновили дитячу школу мистецтв за підтримки німецьких донорів – некомерційної організації #WeAreAllUkrainians, фонду Help Alliance від Lufthansa Group та українського благодійного фонду BVG.

У червні 2022 року в Мюнхенській філармонії, де відбувся благодійний виступ зірок Мюнхенського симфонічного оркестру з українськими музикантами, вдалося зібрали частину коштів на ремонтні роботи Бучанської дитячої школи мистецтв. Також на відновлення закладу у Бучі Lufthansa віддала гроші з пожертв пасажирів своїх рейсів.

У серпні 2022 року благодійний фонд BVG і відділ культури Бучанської міської ради підписали угоду про співпрацю з некомерційними організаціями We are all Ukrainians і фонду Help alliance.

На початку 2023 року у школі мистецтв вже відновили покріплю, вхід, системи водопостачання й водовідведення, замінили вікна й двері, встановили навігаційні елементи, а також придбали потужний генератор. У школі облаштували й додаткові кабінети – щоб збільшити кількість дітей, які там могли б навчатися.

На завершальному етапі наприкінці 2023 року у школі мистецтв відремонтували сцену, закупили необхідне обладнання для навчання учнів на 10 000 євро, які вдалося зекономити під час ремонтних робіт.

Відтак, школа мистецтв набула нового, сучасного вигляду, у ній комфортна атмосфера та гарний інтер’єр. Також вона стала інклюзивним закладом. Ініціативу в цьому проявили благодійні організації. Викладачі пройшли тренінги й освітні курси, у тому числі програму з інклюзивної освіти.

Перед входом до школи мистецтв новий пандус, вхід до якого від дороги. Раніше схожий пандус був з іншої сторони вхідної зони. Перед пандусом викладена тактична плитка, перед сходами – жовта смужка, що допоможе зорієнтуватися людям із порушенням зору. На дверях – кругла наліпка жовтого кольору. У холі приміщення стенд із переліком кабінетів продубльований шрифтом Брайля. Тут же спеціальний туалет для людей з інвалідністю.

Щоб потрапити на заняття, для людей, що пересуваються у кріслі колісному встановили спеціальний підйомник. Кожен кабінет підписаний також і шрифтом Брайля. Роздягальня без порогу, з низьким пандусом.

Облаштування інклюзивного простору у Бучанській школі мистецтв стало однією із важливих частин проєкту відновлення закладу.

«Наразі у Бучанській дитячій школі мистецтв навчаються близько 500 дітей, серед яких є і з особливими освітніми потребами. Про що, досить часто, батьки не повідомляють нас. Діти, які пересуваються у кріслах колісних, наразі немає у нас. Втім, якщо будуть вихованці чи викладачі з інвалідністю, то для їх навчання чи роботи у приміщенні у нас створені всі комфортні умови», – звертає увагу Любов Матерева.

Єдиний мінус закладу – відсутність укриття. У разі тривоги вихованці йдуть в укриття ТЦ «Буча Пасаж», що розташований недалеко біля школи. Директорка школи наголошує на необхідності подальших зусиль та спонсорських програм для вирішення цієї проблеми:

«Проблема відсутності укриття залишається невирішеною. На жаль, зробити його у підвальному приміщення не можна. Ми бачимо потребу в пошуку спонсорів для спорудження наземного укриття. 

У нас навчаються талановиті дітки. Ми дуже раді, що після відновлення школи у приміщенні такі гарні умови. Завжди чистенько, тепло, є необхідне обладнання для роботи і навчання. Працюємо і тішимося».

Відновлення школи не лише зберегло мистецьку спадщину міста, але й надало можливість продовжувати розвивати таланти дітей та сприяти їхньому творчому зростанню.

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Відповісти :

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Зараз переглядають

Олексію Джунківському посмертно присвоїли звання «Почесного громадянина міста Ірпінь»

Про це проголосували депутати на засіданні сесії Ірпінської міської ради, повідомили в ITV. Дитячого тренера з боксу Олексія Джунківського навесні 2022 року вбили російські окупанти. Його...

Бучанський центр первинної медико-санітарної допомоги отримав відзнаку від премʼєр-міністра України

Її вручили директорці медичного закладу Оксані Джам за вагомий внесок у надання кваліфікованої медичної допомоги військовослужбовцям та цивільному населенню в умовах воєнного стану.

Бучанська громада отримала нові великі контейнери для сміття

Йдеться про 320 сміттєвих контейнерів об‘ємом 1100 літрів кожен, які передали завдяки Програмі розвитку ООН та за фінансової підтримки Європейського Союзу та уряду Японії. Про...

БМР виділила кошти на житло для ветеранів та ВПО, закупівлю дронів та дозволила встановлення когенераційного обладнання

За інформацією Бучанського міського голови Анатолія Федорука, на сесії, яка відбулася 26 липня, ухвалили такі важливі рішення: Прийняли 2 субвенції з державного бюджету.13 600 000...

У Бучі набирають охочих на безкоштовні тренування з айкідо та дзюдо

Спортивні заняття проходитимуть у новій дитячо-юнацькій спортивній школі бойових мистецтв. Тренування з айкідо буде проводити досвідчений тренер Павло Жданов. На заняття запрошують дітей, підлітків та...

Мистецтво пісочної анімації: «Sand play»

Бучанський центр культури та мистецтв запрошує юних художників від 7 років на гурток пісочної анімації «Sand play». Вихованці гуртка «Sand play» неодноразово перемагали на Всеукраїнських...

Магазин з Бучанського району увійшов до списку найкращих у Європі

3 супермаркети «Сільпо» потрапили до переліку найкращих магазинів Європи Europe’s Finest Store 2024. 1 з них – «Сільпо» у стилі «Гоблінкор», що було відкрите у...
Рекламаspot_img