П’ятниця, 26 Липня, 2024
23.7 C
Bucha
Thebuchacity#Райони твого містаМікрорайон «Ястремщина»: окраїна міста «на ямі»

Мікрорайон «Ястремщина»: окраїна міста «на ямі»
М

Занедбана садиба Штамма, яку називають бучанським замком. Закинута дача Патона. Радгосп «Київський», що потужно працював у радянський період, та ліс, який забудовують сучасними котеджами.

Такий перелік основних місць, якими відомий мікрорайон Бучі Ястремщина та чим відрізняється від інших. За легендою, назва мікрорайону походить від польського власника на прізвище Ястрембський. А місцеві часто називають свій район ямою, тому що він знаходиться в яру.

Вулиця Києво-Мироцька, яка є однією з основних та найдовших вулиць мікрорайону, тягнеться від Лісової Бучі аж до низу Ястемщини. Тут можна побачити житло, яке раніше будували, – прості невеликі хати, двоповерхові «царські будинки», гуртожиток. Поруч перебудовані чи зовсім нові та сучасні дуплекси, вілли, танхауси.

Велика свиноферма та корівники прославили край

В радянські часи на Ястремщині знаходилася велика свиноферма та корівники. Багато років хліви свиноферми перебували у напівзруйнованому стані. Зараз територію розчищають та готують до нового будівництва.

Радгосп «Київський» був заснований у 1937 році. Він славився по всій республіці та за її межами. У довоєнні роки – це велике господарство, яке розвивалося і мало попит у місцевих. Робітники, службовці, інтелігенція жили у той час у Бучі. 

З приходом гітлерівців господарство занепало. Уже після визволення Бучі радгосп почали відбудовувати і розширювати. Посівна площа становила 2 100 га, на якій вирощували кукурудзу, картоплю, цукрові й кормові буряки, пшеницю, жито. Господарство мало 305 молочник корів, 577 голів молодняку, птахоферму і на відгодівлі 7365 голів свиней.

Прибуток радгоспу щороку зростав. Радгосп мав багато нагород. Був учасником Всесоюзних виставок передового досвіду, відзначений 15 золотими, 31 срібною медалями і 4 дипломами.

Про його досягнення дізнаємося із книги вражень, в яку записували відгуки іноземні делегації, що приїжджали переймати досвід ведення господарства. «Гості» звертали увагу на гарно облаштовані свинарники, просту механізацію роботи, техніку та ефективність праці.

У радгоспі є рибне господарство, цегельний завод. На території господарства виросло містечко тваринників з магазинами, їдальнею, будинком культури, бібліотекою.

На підприємстві вміли добре працювати і добре відпочивати. Радгосп мав свій будинок відпочинку на мальовничому березі південного Криму в Кастрополі, куди по безкоштовним путівкам їздили працівники.

Також активно функціонував радгоспний будинок культури, у якому працювали гуртки художньої самодіяльності. Їх самодіяльність славилася на обласних і республіканських виступах, конкурсах та телебаченні.

Напроти земель урочища працював будинок дитини, де виховувалося 150 сиріт від 1 до 4 років. Заклад мав власне господарство на 10 га землі, де вирощували овочі та фрукти. Також тримали корів, свиней, коней. Був фруктовий сад.

Гордість і біль району – занедбана дача Патона

Буча на початку 20 століття приваблювала науковців, творчих людей. Так, у пошуках затишного місця, де можна перепочити та відволіктися від наукових справ – стала Буча для родини Євгена Патона.

Академік Патон придбав будинок у Бучі в 1904 році. Родина мала великий сад і невеличкий город. Відомо, що сад доглядав він сам. На городі вирощували овочі. Серед яких обов’язково була спаржева квасоля, яку полюбляли у родині.

Щороку по кілька місяців Євген Патон разом із сім’єю проживав на дачі у Бучі, де тілом і душею відпочивав від наукової праці. Часто до нього на дачу приїжджали друзі та колеги.

У користуванні видатного науковця, засновника радянської школи елктрозварювання, дача була до 70-х років. Потім тут хазяйнували його сини. Згодом споруду подарували під будинок творчості Академії наук при інституті елктрозварювання імені Є. О. Патона. 

Це був гарний двоповерховий будинок з дерев’яним різьбленням та характерними на той час для дачного селища терасами. Дім пережив пожежу. Будинок частково згорів. Другий поверх майже весь вигорів, а від дерев’яних мережив лишилися обгорілі балки.

Планувалося його відновлення та перетворення на музей родини Патонів. Міська рада у 2018 році домовлялася про проєкт із Інститутом електрозварювання імені Євгена Патона.

На сьогодні колишня дача академіка хронічно в аварійному стані. Жодних робіт з реконструкції на території не проводили. Будівля може рухнути у будь-який момент. Скоріш за все, саме цього і чекають. Адже за будинком закріплено 1,3 га землі.

Велика прибудинкова територія заросла деревами так, що з вулиці нічого не видно. Шкода, що така гарна будівля та історичний об’єкт рушиться. Місце дачі Патона могло б перетворитися у сучасний музей, про що не раз вже говорили місцеві активісти та історики.

Забута пам’ятка архітектури – замок-садиба інженера Штамма

Ще одне гарне, але занедбане місце на Ястремщині, яке може стати його візитівкою, – це маєток інженера Штамма.

Будівля є зразком дачної архітектури минулого сторіччя. Подібні будівлі зводили в Бучі та сусідніх дачних селищах в Ірпені, Ворзелі, Немішаєвому після 1900-х років.

Тоді Євген Львович, який працював на лініях залізниці, придбав на хуторі Ястремщина біля Бучі ділянку площею понад 19 гектарів. Близько 1909 року він збудував тут головний будинок у вигляді замка в неороманському стилі площею 676 квадратних метрів, а також 5 менших господарських споруд.

Це гарний двоповерховий будинок, прикрашений цегляними елементами та двома вежами з декоративними бійницями, що робить його схожим на справжнісінький замок. Садиба знаходилася на той час посеред глухого лісу, який оточував її з усіх боків. Навколо будівлі був сад і мальовничий парк. У парку були басейн та алея з фонтанами та античними скульптурами

Як свідчать різні історичні джерела, Штамм був не просто багатою людиною, а й меценатом. Він дбав про освіту мешканців хутора Ястремщина. В одному із будинків на території маєтку він організував школу для бідних сільських дітей. Також у своєму помешканні Штамм зібрав бібліотеку з великою кількістю унікальних видань.

Під час Жовтневої революції у 1917 році Штамм залишив будинок. Після чого з 1982 маєток слугував дитячим санаторієм «Дружний». Тут проходили реабілітацію діти з психоневрологічними захворюваннями. 

У 2004 році на його території сталася пожежа. Вогонь знищив всю внутрішню частину споруди. Після пожежі в будинку вцілів старовинний камін та стіни, складені з дореволюційної цегли. Відтоді садиба занепадає.

Одразу після пожежі будівлю збиралися ремонтувати, було розпорядження тодішнього мера Києва Олександра Омельченка. Але реконструкції так і не сталося. Згодом територію огородили парканом, з’явилася охорона. Тому до самої садиби не всім вдається потрапити.

У 2019 році маєток Штамма передали до Переліку об’єктів культурної спадщини Київської області. А рік тому, восени 2022 року, суд зобов’язав Київську міську раду укласти охоронний договір на пам’ятку архітектури місцевого значення – будинок Штамма, що розташований у місті Буча, по вулиці Києво-Мироцькій, 133 та привести її до ладу. 

Зима 2022: танки заїхали

Навесні 2022 року під час окупації Бучі на Ястремщині також стояли російські підрозділи. На початку березня 2022 року росіяни шастали по Ястремщині. Колона російських танків зайшла у мікрорайон зі сторони села Мироцького.

Росіяни проводили свої обшуки. Зайшли у двоповерховий гуртожиток на вулиці Ястремській, звідки вивели місцевих хлопців, забрали у полон. Серед них Олександр Приходько, Ігор Григоренко та Роман Шадловський.

Їхня доля була невідомою, поки у червні 2022-го не виявили масове поховання у Мироцькому. Зі слів місцевих, полонених чоловіків відвезли в один із медичних закладів між Ворзелем і Мироцьким, де був штаб окупантів. Приблизно 7-8 березня їх розстріляли.

Без світла та зв’язку виживали мешканці Ястремщини. Найсміливіші наважувалися йти в центр міста, щоб дізнатися інформацію чи отримати хоч якусь допомогу. 

Район, що віддалений від цивілізації міста, буде сучасним

На Ястремщині гарна природа: поруч ліс і поле, ставочки. Район віддалений від центру, тому тихий і не розвинутий по інфраструктурі. Порівняно з іншими мікрорайонами, на Ястремщині проживає невелика кількість мешканців. І тут немає жодного магазину. Працює один кіоск на весь мікрорайон. Відсутні дитячий садочок, школа, медичний пункт. Немає нормального майданчика для дітей, облаштованих зон відпочинку.

Часто виникають проблеми з каналізацією та водопостачанням. На проблеми відсутності води, світла, облаштування тротуарів, очищення від аварійних дерев, прибирання снігу комунальні служби реагують не охоче. Тому мешканцям доводиться довго чекати ремонту чи обслуговування. Адже Ястремщина не центр, а окраїна міста, де немає важливих організацій.

Серед підприємств працює ТОВ «ТЕХПРОМСЕРВІС ЛТД», приватні фірми з виготовлення пластикових вікон, склади.

За останні роки стало більше доріг з асфальтним покриттям. Головними вулицями проклали місце для велосипедистів та пішоходів. Багато вузьких вулиць, де складно розминутися двом автомобілям. Місцями «лежачі поліцейські» через кожні 50 м, що самовільно облаштовані.

Гостро стоїть питання й транспортного сполучення. Маршрутка, якою можна доїхати до центру міста, проїжджає раз-два на день. Що незручно для тих, хто їздить працювати в Київ чи хоче під’їхати до центру Бучі.

Ще у 2010 році відбулися громадські слухання по детальному плану забудови території Ястремщини. Йшла мова про зведення нових будинків, нової дороги, закладів освіти для дітей, торгові центри, зон відпочинку.
Вже у найближчій перспективі мікрорайон Ястремщина розбудують та облагородять.

Звичайно, що мешканці мікрорайону зацікавлені в тому, щоб Буча розвивалася і їхній район також. Однак, хочуть і зберегти природу рідного краю.

Матеріали проєкту “Райони твого міста” створено за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені в публікації належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Відповісти :

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Зараз переглядають

Олексію Джунківському посмертно присвоїли звання «Почесного громадянина міста Ірпінь»

Про це проголосували депутати на засіданні сесії Ірпінської міської ради, повідомили в ITV. Дитячого тренера з боксу Олексія Джунківського навесні 2022 року вбили російські окупанти. Його...

Бучанський центр первинної медико-санітарної допомоги отримав відзнаку від премʼєр-міністра України

Її вручили директорці медичного закладу Оксані Джам за вагомий внесок у надання кваліфікованої медичної допомоги військовослужбовцям та цивільному населенню в умовах воєнного стану.

Бучанська громада отримала нові великі контейнери для сміття

Йдеться про 320 сміттєвих контейнерів об‘ємом 1100 літрів кожен, які передали завдяки Програмі розвитку ООН та за фінансової підтримки Європейського Союзу та уряду Японії. Про...

БМР виділила кошти на житло для ветеранів та ВПО, закупівлю дронів та дозволила встановлення когенераційного обладнання

За інформацією Бучанського міського голови Анатолія Федорука, на сесії, яка відбулася 26 липня, ухвалили такі важливі рішення: Прийняли 2 субвенції з державного бюджету.13 600 000...

У Бучі набирають охочих на безкоштовні тренування з айкідо та дзюдо

Спортивні заняття проходитимуть у новій дитячо-юнацькій спортивній школі бойових мистецтв. Тренування з айкідо буде проводити досвідчений тренер Павло Жданов. На заняття запрошують дітей, підлітків та...

Мистецтво пісочної анімації: «Sand play»

Бучанський центр культури та мистецтв запрошує юних художників від 7 років на гурток пісочної анімації «Sand play». Вихованці гуртка «Sand play» неодноразово перемагали на Всеукраїнських...

Магазин з Бучанського району увійшов до списку найкращих у Європі

3 супермаркети «Сільпо» потрапили до переліку найкращих магазинів Європи Europe’s Finest Store 2024. 1 з них – «Сільпо» у стилі «Гоблінкор», що було відкрите у...
Рекламаspot_img