Ворзель найбільший у Бучанській громаді населений пункт після Бучі. Відоме своїми природою та рекреаційними можливостями селище, сьогодні проходить новий прогресивний етап.
З грудня 2023 року очолити цей процес покликаний староста селища, учасник АТО на Луганському напрямку та повномасштабної війни, лікар-хірург Вячеслав Преподобний. Перебував усю окупацію у Ворзелі. У складі Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова він як добровець та лікар-хірург був у Бахмуті та Лимані.
Thebuchacity поспілкувалися з ним про його роботу, виклики та обов’язки на посаді старости, а також про його плани щодо розвитку Ворзеля.
– Що передувало призначенню на посаду старости Ворзеля?
– Як місцевий житель, завжди брав активну участь у політичному житті селищі. Справа в тому, що я неодноразово висувався на посаду селищного голови, однак вибори програвав. Після об’єднання територіальної громади замість посади селищного голови з’явився староста, якого призначає міський голова. Місцеві жителі підняли питання та провели загальні збори. В результаті в БМР були подані кандидатури. Міський голова зателефонував мені та запропонував зайняти цю посаду.
До цього я працював лікарем-хірургом, тому мені довелось зробити вибір і покинути основне місце роботи на користь старостату.
– Що ви першим зробили, коли стали старостою Ворзеля?
– Тут треба розуміти, що входить у посадові обов’язки самого старости. Це повсякденна оперативна робота: в першу чергу, вести прийом громадян – за 5 місяців до мене прийшло більше 200 чоловік. Також це постійні виїзди по селищу. Взагалі староста – це людина, яка в першу чергу виявляє і повідомляє, це проміжна ланка між населенням і центральною владою. Сюди входять прийом громадян, написання актів, швидке реагування на проблеми людей.
Люди на прийом приходять постійно, і в телефонному режимі у мене мобільний не замовкає 24 години на добу. На вулиці людей зустрічаю, вони також говорять про свої проблеми. Найчастіше це прохання пов’язані з відновленням дитячих майданчиків, вирішенням побутових конфліктів, ремонтом доріг, випадками отруєння тварин. Також фінансово допомагаємо дітям пільгових категорій. Наприклад, щоб вони змогли поїхати на оздоровлення в Карпати.
– Чи задоволені ви станом селища зараз і чи маєте якісь ідеї щодо того як покращити його стан?
– Мені здається, що задоволеним ніколи не будеш – одне питання вирішується, інше з’являється. Це нескінченний процес. Тому необхідно по мірі надходження проблем їх вирішувати. У селищі робота йде, у нас є дуже багато планів.
– Які є проблеми у Ворзеля, як у селища, та як їх планують вирішувати?
– Глобальна проблема – занедбані санаторії, їх треба відновити, це було б дуже класно. Також проблема, що була раніше – відсутність поліцейського громади, жителі не могли ні до кого звернутись. Зараз, слава Богу, є дільничний. Кожну проблему ми піднімаємо та по максимуму стараємось вирішувати.
Також Ворзель за 5 місяців пережив дві стресових ситуації: перша – це збиття ракети над нашим селищем. На щастя, вдалося швидко відновити пошкоджені вікна та дахи.
Джерело: БМР
Друга – буревій, який пройшов 2 квітня, теж були пошкодження, по всьому селищу було повалено дуже багато дерев. Це було жахіття. Але ми з цим справились. Треба розуміти, що це робота великої команди, і не тільки я, як староста, причетний до цього.
– Як відновлюється Ворзель після деокупації 2022 року?
– Щодо тих будівель, які були пошкоджені або зруйновані, то активно працює програма єВідновлення, кошти на відбудову виплачуються . А основне, що необхідно для життєдіяльності, вже працює – водопостачання, газопостачання, світло.
– Як проходило розмінування селища після вибиття російських військ?
– Територією селища ходити безпечно, у нас працювали фахівці з розмінування. Не думаю, що у селищі десь можна натрапити на снаряд чи міну, але потрібно завжди перестраховуватись і пильнувати. Був випадок, коли знайшли вибухонебезпечний предмет на території аптеки. Що стосується периметру селища – сказати важко. Трагічних випадків не було, а що стосується пересування степом чи лісом – повної гарантії безпеки немає, краще бути обережним та дивитись під ноги.
Джерело: Вячеслав Преподобний
Нагадаємо, 3 20 березня 2022 року у Київській області заборонили відвідувати ліси цивільному населенню. Заборона триватиме щонайменше до кінця режиму воєнного стану.
– Як у Ворзелі вшановують пам’ять загиблих Воїнів?
– Ми зараз виготовляємо для наших полеглих Героїв меморіальні дошки, маємо вже 3 локації з ними. Звичайно, ми це будемо продовжувати. Жоден загиблий не буде забутий. Також жителі селища піднімають питання того, щоб зробити алею слави. Ми обов’язково розглянемо цю пропозицію, але вже після перемоги.
Джерело: БМР
– Які плани для розвитку Ворзеля протягом 2024 року, що планується відновити або побудувати?
– У нас дуже багато планів: будується Центр взаємодії та відновлення, який складатиметься із трьох кластерів. У першому розміщуватиметься старостат, ЦНАП та бібліотека, у другому – приміщення фізичної та психологічної реабілітації, а у третьому – тимчасове житло з сучасним облаштованим укриттям. Буде у нас нова початкова школа з великим бомбосховищем, є плани на відбудову дитячого садочку. За допомогою американських партнерів буде будуватись великий медичний центр на території психоневрологічної клініки у Кичеєво. Там теж можна буде пройти реабілітацію і будуть виготовлятися протези для військових.
Зараз ми також плануємо розширити нашу паркову зону. Актуальним для нашого населення залишається питання відновлення Березового гаю у Кичеєво.
– Чи планують відновлювати у Ворзелі рекреаційну зону, роботу оздоровчих санаторіїв, якщо так, то коли і як?
– Це дуже болюча тема, оскільки багато санаторіїв вже є у приватній власності. Однак приходять люди, спонсори, грантодавці і дійсно пропонують зробити великий медичний хаб на території Ворзеля. Вони планують взяти декілька локацій під своє кураторство і побудувати тут як реабілітаційні центри, так і онкоцентри, хоспіси.
Також хотілось би зробити як у Бучі – Технопарк. Щось подібне, але з медичним направленням,щоб відновити роботу всіх тих санаторіїв, які зараз не функціонують.
– Які укриття наразі доступні для мешканців у Ворзеля, чи планується побудувати ще більше бомбосховищ задля безпеки ворзелян?
– У нас у селищі є 4 бомбосховища – в санаторії «Орлятко», у Ліцеї №10, та укриття у початковій школі в Кичеєвому та в дитячому садку «Берізка». Я особисто об’їздив ці бомбосховища, обстежив їх стан. Я не можу сказати, що вони ідеальні, але там є вода, генератори, місця для сидіння та навіть ліжка. Переважно у всіх програма у телефоні про підняття у повітря російських літаків чи пусків ракет з моря, тому є час відреагувати на повідомлення про небезпеку і піти чи під’їхати в укриття.
– Чи співпрацює влада Ворзеля з місцевими громадськими організаціями і ініціативами?
– Після початку повномасштабного вторгнення активної громадської діяльності я не помічаю. Так, ініціативні люди є. Зараз також активізувалась громадська організація «Чорнобиль 86». Вони приходять, піднімають різні питання, наприклад, про створення Алеї слави. Також вони допомогли створити інсталяції в Уваровському домі до Дня вшанування пам’яті жертв Чорнобильської трагедії. Також періодично ми і самі збираємо гуманітарну допомогу та передаємо її на фронт, місцеві жителі також долучаються до цього.
Джерело: Вячеслав Преподобний