Оренда самокатів стала популярною послугою в багатьох містах. Це доволі зручний спосіб пересування для місцевих жителів та туристів. Цей вид транспорту дозволяє швидко долати короткі відстані, на самокаті можливо уникнути заторів та зменшити навантаження на громадський транспорт.
Втім, більшість користувачів не ознайомлюються з інструкціями та правилами використання, що призводить до обурення користувачів, несправностей і навіть аварій. Також неправильне паркування самокатів створює незручності для перехожих та водії.
Як компанія, що надає послуги оренди електросамокатів, вирішує проблемні питання?
З весни до осені – у теплу пору року у Бучі також активно користуються електросамокатами.
Самокати можна знайти у кожному мікрорайоні Бучі. Більше їх у центрі міста та у парку. Керувати самокатом нескладно. Проте, є елементарні правила, яких варто дотримуватися. Про це наголошують у компанії.
«Їхав, а самокат сам зупинився…»
У додатку, за допомогою якого активується самокат, чітко прописані правила, яких варто дотримуватися, вказані зони, у межах яких можна користуватися самокатом, а куди виїжджати на двоколісному заборонено. За порушення правил діють штрафи та застосовують блокування користувача.
Щоб здійснити поїздку, потрібно завантажити мобільний додаток, поповнити баланс, знайти найближчий самокат та розблокувати його за допомогою QR-коду. Додаток не прив’язує банківську карту, з якої напряму списуватимуться кошти, що є перевагою. Але у разі закінчення коштів на рахунку – самокат зупиняється. Тому варто розраховувати свій баланс та відстань поїздки.
«Зняло всі гроші з балансу. За що?»
Щодо вартості, то поїздка коштує за стандартним тарифом 9 грн розблокування та 3,30 за хвилину. Втім, якщо користувач порушує правила, то з його балансу списуються додаткові кошти.
Наприклад, за поїздку удвох на 1 самокаті з балансу автоматично знімуться 500 грн, а користувача заблокують. Тому що відповідно правил компанії користуватися 1 самокатом може лише 1 людина, тому що є обмеження по навантаженню на транспортний засіб, які фіксуються і передаються. В опціях для застосунку працівникам видно самокати, які у поїздці і яке на них вагове навантаження.
За те, коли самокат залишають на проїжджій частині, знімається 200 грн.
Також заборонено виїжджати за межі дозволеного руху на карті. У додатку помічені зони міста, у межах яких можна користуватися самокатом. Якщо виїхати за її межі – у білу зону – таке порушення карається списанням коштів до 0 та штрафом (мінус на балансі). Також самокат у білій зоні автоматично блокується.
Тому схитрити і з’їздити, куди потрібно не вийде. Наприклад, взяти самокат у Бучі і поїхати у Ворзель, Гостомель чи Ірпінь не можна.
Де залишити самокат?
Є місця, які визначені для паркування самокатів, їх видно у додатку. Зона, що позначена помаранчевим кольором, є зоною платної парковки (знімає 20 грн за паркуванн). Синя зона – зона парковки, у якій користувач завершує поїздку та отримує кешбек +9 грн на баланс. Таким чином у компанії зацікавлюють людей та привчають до порядку.
Також працівники компанії щодня розставляють самокати у паркомісцях так, щоб вони не заважали іншим.
Залишити самокат збоку на тротуарі чи посеред нього – свідчить і про культуру поведінки користувачів.
«Поверніть гроші, самокат не їде», «Щось із гальмами самоката», «Не газує»
Техпідтримка компанії, куди варто звертатися у разі виявлення несправності самоката або щоб вирішити питання із списанням коштів, отримує багато різних повідомлень протягом дня.
У правилах користування електросамокатом вказано, що перед початком поїздки потрібно перевірити його технічний стан і справність гальмів.
Часто з першого разу користувачі самокатів не розуміють, що для того, щоб рушити, необхідно не лише розблокувати самокат, а ще й відштовхнутись ногою та натиснути на курок газу.
У випадку, коли користувач самоката скаржиться на двоколісного, що він не працює, але пів Бучі об’їздив, на повернення коштів не варто розраховувати.
«Майже кожен самокат не робочий», «Їх ніхто не обслуговує»
Зі слів представника компанії, по Бучі закріплено 3 людини, які протягом дня обслуговують самокати по місту: перевіряють їхній стан, замінюють батареї, повертають у потрібні місця.
Користувачам пропонують лише справні самокати. Втім, після користування самокатом з порушенням правил чи надання умисної шкоди, він уже після однієї поїздки може мати поломки, про які дізнаються у разі скарги користувача або вже ввечері чи зранку після огляду спеціаліста.
Часто самокатами користуються підлітки, які дуже легковажно ставляться до правил дорожнього руху. Це створює аварійні ситуації на дорогах, а також небезпеку для інших учасників руху. Хоча відповідно правил користуватися самокатом можна з 18 років.
Також можна побачити, як на самокаті їде кілька людей (хоча правила використання самокату не дозволяють це).
Багато випадків вандалізму. Недбале ставлення, навмисні ушкодження, спричиняють несправність самоката та наражає на небезпеку наступних користувачів. У самокатах пошкоджують гальма, знімають ручки, відбивають колеса, і навіть був випадок, коли самокат втопили в озері.
У компанії зазначають, що запобігти вандалізму важко. Вплинути намагаються по-різному: штрафами та блокуванням користувача, особисто, роблячи зауваження коли працівники бачать порушення, публікаціями, в яких роз’яснюють правила, бувають випадки звернення у поліцію.
Попри всі скарги та недоліки, електросамокати залишаються популярним видом транспорту серед мешканців та гостей міста. А компанія, яка надає послугу, зацікавлена у покращенні якості сервісу. Тому у ній активно реагують на скарги користувачів та прагнуть, щоб користуватися самокатами було і зручно, і безпечно.
Матеріал підготовлений за сприянням програми “Голоси України” в рамках ініціативи Ганни Арендт, яка реалізується Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним офісом міністерства закордонних справ Німеччини. Зазначимо, вищеназвані організації ніяким чином не впливають на наш контент і не несуть за нього відповідальність.