П’ятниця, 11 Квітня, 2025
3.7 C
Bucha
ThebuchacityБучаУ Бучі збудують водневий завод: які можливості та ризики існують?

У Бучі збудують водневий завод: які можливості та ризики існують?
У

Все більше країн переходять на чисту енергію, поступово відмовляючись від викопного палива. Одним із ключових напрямів може стати екологічною альтернативою традиційним енергоресурсам, адже його виробництво не супроводжується викидами вуглекислого газу.

Україна є пріоритетним партнером у виробництві зеленого водню. І Бучанська громада також долучається до цієї ініціативи. У нас планують створити енергетичний кластер, де вироблятимуть зелений водень та перероблятимуть його в аміак.

Такий проєкт може стати частиною загальнонаціональної водневої стратегії, залучити інвестиції та сприяти розвитку регіону. Водночас виникає чимало запитань – як це вплине на екологію, громаду та місцеву інфраструктуру? Відповіді на ці питання шукала журналістка Thebuchacity.

Що передбачає проєкт?

Проєкт «Зелена промислова зона» передбачає місцеве виробництво водню та аміаку з відновлюваних джерел енергії з подальшим використанням у виробництві електроенергії, пального та добрив.

Водень вважається зеленим джерелом енергії, якщо його виробляють зі звичайної води методом електролізу, а електроенергію беруть із вітру, сонця, біомаси.

Вартість проєкту $500 млн. У створенні заводу беруть участь 3 компанії:

  • UTEM (Україна) – спеціалізується на енергетичних технологіях.
  • Tsubame (Японія) – розробляє технології чистої енергії.
  • Hynfra (Польща) – розвиває водневу інфраструктуру.
Фото зі сторінки Бучанського міського голови Анатолія Федорука. Під час тристоронньої зустрічі за участі радника посла Японії в Україні Ясумаса Ііджима та посла Японії в Польщі Акіо Міядзіма. Учасники обміняли листами наміру про співпрацю у межах амбітного проєкту “Зелений водень”

Який поточний стан проєкту?

Проєкт було офіційно анонсовано у травні 2023 року. Наразі триває:

  • Збір документації та техніко-економічного обґрунтування.
  • Планування та пошук фінансування.
  • Переговори з урядом Японії щодо фінансування технічної документації.
  • Дослідження виробництва аміаку компактними установками компанії Tsubame BHB.

Які думки громади?

Новина про будівництво водневого заводу в Бучі викликала дискусії серед мешканців. Думки розділилися: одні бачать у проєкті можливості для розвитку міста, інші ж – серйозні ризики для екології та безпеки.

Людей турбує близькість заводу до житлових районів, потенційний вплив на довкілля та споживання водних ресурсів. Дехто вважає, що такі підприємства варто будувати подалі від населених пунктів. Водночас є й ті, хто підтримує ініціативу, наголошуючи на інвестиціях, нових робочих місцях і використанні сучасних технологій.

«Більше нічого розумного в голову не прийшло???»

«Ви що? Ви б ще атомну станцію поставили біля кінотеатру. Жах!»

 «Аміак відноситься до високотоксичних речовин, його виробництво – це завжди ризики забруднення».

 «І що ми будемо з воднем робити? Обігріватися? Добувати електроенергію? І обов’язково на території міста треба будувати? Такі проєкти треба на відкритій місцевості віддалено від населення».

«Підтримую! Місцеві джерела енергії, сучасні технології, залучення інвестицій і нові робочі місця – це чудово. Я не з мерії якщо що. Всім іншим варто хоч трохи почитати інформацію, перш ніж критикувати».

Так жваво та емоційно коментували новину.

Що кажуть представники місцевої влади?

За словами заступниці міського голови Аліни Саранюк, пілотний проєкт «Зелений водень» перебуває на стадії обговорень, а його основна мета відповідає концепції Території пріоритетного розвитку Bucha Techno Garden. Локація заводу передбачена у його межах.

Bucha Techno Garden – це проєкт площею 3 433 гектари, його планують реалізувати в Бучанській ОТГ, зокрема на територіях самої Бучі, Блиставиці, Мироцького, Ворзеля та інших населених пунктів. 
Наприкінці грудня 2024 року індустріальний парк Bucha Techno Garden отримав 150 000 000 гривень державного стимулювання на розбудову. Це найбільша сума серед усіх індустріальних парків України.

На фото план індустріального парку Bucha Techno Garden у Бучанській громаді

Проєкт «Зелений водень» може стати першим в Україні пілотним проєктом зеленої громади та бути інтегрованим у транспортну, енергетичну та іншу інфраструктуру громади. Водневий завод вироблятиме зелену енергію для живлення громади.

Щодо екологічності пані Саранюк зазначила, що всі заходи будуть реалізовані відповідно до сучасних стандартів та з урахуванням потреб місцевої громади.

«Консультації щодо екологічного впливу є важливими у процесі планування. Проєкт запланований у якості інноваційної для України екологічної ініціативи, тому дотримання екологічних стандартів під час його будівництва та експлуатації є одним із пріоритетних намірів», – звернула увагу заступниця Бучанського міського голови.

Вона додала, що ціль проєкту – задоволення потреб жителів громади. У міській раді уважно стежать за реакцією суспільства на подібні ініціативи і кожен житель може звернутися із запитом щодо цього проєкту.

Які економічні та екологічні вигоди заводу?

Серед переваг водневого заводу – розвиток інфраструктури, створення нових робочих місць та впровадження нових сучасних технологій. Зокрема, планується:

  • Створення близько 3 000 робочих місць.
  • Зменшення залежності України від імпорту енергоресурсів.
  • Міжнародне співробітництво та обмін технологіями.

У Бучанській міські радізазначили, що функціонування заводу стане кроком до поширення екологічної незалежності для інших громад, що загалом матиме позитивний вплив на життя українців.

Ілюстрація із видання “Економічна правда”

Серед екологічних переваг:

  • Виробництво зеленого водню та аміаку стане важливою складовою стратегії України щодо розвитку відновлювальних джерел енергії, сприяючи скороченню викидів парникових газів та збереженню природних ресурсів.
  • Водневий завод допоможе зменшити залежність від імпорту енергоресурсів та сприятиме використанню місцевих джерел енергії.
  • Виробництво та використання зеленого водню сприятиме зниженню викидів CO2 та покращенню екологічної ситуації.
  • Водень використовуватимуть для переробки його в аміак, що є важливим компонент для сільського господарства, який отримуватимуть без використання традиційних енергетичних ресурсів. Це сприятиме зменшенню негативного впливу на довкілля та знизить залежність від імпорту добрив.

Можливі ризики:

  • Вибухонебезпечність та вплив на інфраструктуру. Водень значно вибухонебезпечніший за природний газ, а також проникає в метали, що призводить до їхнього швидкого зношення. Українська газотранспортна система наразі не пристосована для його транспортування, що потребує значних інвестицій у нові трубопроводи та спеціальні полімерні покриття.
  • Висока вартість транспортування. Будівництво інфраструктури для транспортування водню може коштувати більше, ніж його виробництво.
  • Споживання води. Для виробництва водню потрібна вода та електроенергія. У Бучі вже виникають труднощі з водопостачанням у спекотні місяці – тиск у мережі падає, а через активний полив води інколи не вистачає. Тож постає важливе питання: як запуск заводу позначиться на цій ситуації?
  • Ризики переробки водню в аміак. Аміак, отриманий без традиційних енергоресурсів, застосовуватимуть у виробництві добрив. Проте він є токсичним і потребує дотримання суворих заходів безпеки при транспортуванні та зберіганні, адже витоки можуть становити серйозну загрозу для здоров’я людей і довкілля.

Коли збудують завод?

Завершення будівництва заводу в Бучі планується на 2029 рік, проте через воєнні обставини терміни можуть змінитися.

Президент і засновник компанії «Hynfra» Томохо Умеда зазначив, що зелену промислову зону в Бучі обов’язково збудують. Реалізація проєкту також залежить від доступності недорогої енергії. Інвестори в нашій країні бачать сприятливі умови для цього завдяки атомній енергетиці та розвитку відновлюваних джерел.

Що кажуть експерти

Проєкт будівництва водневого заводу в Бучі викликає чимало запитань щодо його екологічного впливу. Проте знайти експертів, готових прокоментувати цю тему, виявилося непросто – екологи, до яких зверталися, зазначили, що не спеціалізуються на водневій енергетиці.

Детальна інформація про технології, які планують використовувати для виробництва, транспортування та переробки водню в аміак, поки що відсутня. Так само невідомо, наскільки вони відповідатимуть міжнародним стандартам безпеки.

Економічні аспекти та можливі ризики погодилася прокоментувати Олена Снігова, експертка ГО «Центр антикризових досліджень»:

«Україна взяла на себе серйозні зобов’язання щодо розвитку зеленої енергетики в межах євроінтеграції. Це означає не лише нарощування виробництва відновлюваної енергії, а й поступове скорочення використання викопного палива.

Зелений водень має великий потенціал, але його виробництво потребує використання води. Будівництво заводу з виробництва водню та аміаку може вплинути на місцеві водні ресурси, зокрема існує ризик їх виснаження. Тому важливо заздалегідь оцінити довгострокові наслідки та визначити допустимі норми використання води.

Для безпечного розвитку зеленої промисловості необхідна комплексна стратегія, що базується на науково обґрунтованих нормативних підходах. Це має стати частиною державної політики, яка мінімізуватиме екологічні ризики та сприятиме сталому розвитку економіки України».

Скільки води потрібно для виробництва водню?

За розрахунками, для отримання 1 кг водню потрібно 9 літрів води. Сучасне водневе авто споживає приблизно 0,84 кг водню на 100 км. Тобто: 1 кг водню вистачить на ≈119 км.

А в порівнянні з іншими видами енергетики, виробництво водню споживає набагато менше води, ніж, наприклад, теплові електростанції. З огляду на екологічні переваги, зелений водень є одним із найбільш водоефективних шляхів отримання чистої енергії.

Який досвід інших країн та міст?

Водневі проєкти активно розвиваються в Європі та світі, що демонструють курс на водневу енергетику та її інтеграцію у традиційні газові мережі.

На фото найбільший на сьогодні проєкт “зеленого” водню в Китаї

В Україні почали реалізовувати проєкти з виробництва водню в Одеській області. У липні 2024 року було розпочато вишукувальні роботи на місці майбутнього заводу для підготовки земельної ділянки до будівництва. Будівництва заводу заплановано на 24 місяці після завершення всіх необхідних досліджень та розробки повного пакета документації.

Взагалі, відповідно до Національного плану з відновлюваної енергетики до 2030 року, затвердженого Кабміном у серпні 2024 року, потенціал середньорічного виробництва низьковуглецевого водню в Україні оцінюється у 45 млн тонн. Передбачають, що це відкриває можливості для розвитку екологічно чистих технологій та інтеграції України у європейський ринок водневої енергетики.

Які висновки?

Водневий завод у Бучі – це амбітний та інноваційний проєкт, який є частиною глобальної тенденції розвитку зеленої енергетики. Проте на даний момент існує багато невідомих аспектів, що стосуються екологічної безпеки, використання місцевих ресурсів та вигоди для громади.

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення України». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Бучанську школу №1 нарешті добудують?

Після багаторічного затягування реконструкції Бучанської школи №1, з’явився шанс на зрушення з мертвої точки. У...

Відповісти :

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Зараз переглядають

Сесія Бучанської міської ради: ключові рішення на підтримку громади та оборони

11 квітня відбулася 75 позачергова сесія Бучанської міської ради, скликана міським головою Анатолієм Федоруком. Основну увагу приділили підтримці сил оборони України, розвитку соціальної інфраструктури...

Зібрано докази щодо ще 2 російських військовослужбовців, які розстрілювали цивільних у Бучі

Нацполіція завершила досудове розслідування щодо ще двох російських військовослужбовців, причетних до вбивств мирних мешканців у Бучі на початку березня 2022 року. За інформацією Нацполіції: Перший випадок...

Бучанську школу №1 нарешті добудують?

Після багаторічного затягування реконструкції Бучанської школи №1, з’явився шанс на зрушення з мертвої точки. У Бучі підписали угоду на добудову навчального закладу. Про це повідомив...

У Бучі відбудеться практичний психологічний тренінг

Коли: 13 квітня, з 11:00 до 15:30Де: Буча, вул. Інститутська, 14 У програмі: Навички розпізнавати ранні ознаки стресу Опанування інструментами для збереження внутрішньої рівноваги у різних ситуаціях Участь...

У публічній бібліотеці представлять книгу «Гливкий туман Бучі»

Це історія перших 100 днів повномасштабного вторгнення. Книга розпочинається відтворенням подій, що розгорталися в селищі Красне, за кілька кілометрів від Бучі. Авторка, Лариса Мудрак, журналістка,...

У Бучі стартує безкоштовна програма психологічної підтримки для жінок

Ця програма підійде для жінок, які: пережили випробування війни, але вважають, що допомога потрібна іншим відчувають вигорання або зниження ефективності, хочуть повернути внутрішні сили готові брати участь...

Затримали осіб, причетних до підпалу релейної шафи у Бучі

За інформацією Київської міської прокуратури, на Київщині діяла організована група у складі 4 осіб. 22-річний киянин залучив до її участі 3 спільників, які спалили 2...
Рекламаspot_img