Субота, 7 Вересня, 2024
20.9 C
Bucha
ThebuchacityБучаВорзель: відновлення будинку на вулиці Щаслива, 10 

Ворзель: відновлення будинку на вулиці Щаслива, 10 
В

Чому і чим незадоволені мешканці?

Селище Ворзель під час першої фази повномасштабного вторгнення потрапило під окупацію росіян та зазнало значних пошкоджень внаслідок бойових дій.
Найбільших збитків зазнала житлова та присадибна забудова селища. За даними RebuildUA, всього на відновлення Ворзеля необхідно понад 52 000 000доларів.
Зокрема, внаслідок обстрілів постраждав будинок на вулиці Щаслива (колишня назва — Декабристів), 10. Будівлю вже частково відновили, після чого залишилося ще багато невирішених питань та проблем у його мешканців.

Контекст та масштаби пошкоджень

Ворзель раніше був курортною зоною і приваблював відпочивальників і пацієнтів санаторно-оздоровчих закладів. До повномасштабного вторгнення росіян селище поступово осучаснювали та розбудовували. У населеному пункті, що розташований недалеко від столиці, обирали місце для проживання як молоді сім’ї, так і люди, які вже вийшли на заслужений відпочинок. З 2014 року сюди переїхало і багато вимушених переселенців зі Сходу України.
За даними Бучанської міської ради, у Ворзелі під час бойових дій у 2022 році було пошкоджено 493 об’єкти, з яких 8 – знищені повністю, 128 – потребують капітального ремонту, а 357 – поточного ремонту.
Серед пошкоджених та знищених об’єктів: 93 – багатоквартирні будинки, зокрема, барачного типу, 326 – приватні житлові будинки, 65 – інші об’єкти.
У середині березня 2022 року ворожий снаряд потрапив у багатоквартирний будинок, що на вулиці Щаслива, 10. Через це зайнялися  квартири на 4 та 5 поверхах. Вигорів і дах будівлі. Крім того, пожежа пошкодила зовнішні стіни будівлі, панелі перекриття, зруйнувала перегородки, були пошкоджені вікна та балкони. З ладу вийшли комунікації електричних мереж, водопостачання та каналізація.

«На відео впізнала, що горить мій будинок»

Пані Тетяна, мешканка будинку в 8 секції, де сталася пожежа, згадує:
«Будучи вже на пенсії, разом із чоловіком обрали цей затишний район для проживання. Гарна природа, поруч озеро, зелено. На жаль, чоловік захворів та помер, і я залишилася жити у нашій квартирі. Ми зробили гарний ремонт, було тепло взимку та прохолодно влітку.
У лютому 2022 року, коли почалося повномасштабне вторгнення, я зібрала найнеобхідніші речі в один невеликий рюкзак, залишила все і виїхала.
Вже під час евакуації я отримала повідомлення, що горить будинок у Ворзелі. На відео впізнала свій дім – горіли квартири над моєю. Чесно кажучи, вже думала, що нічого не залишиться.
Моє житло вціліло, але квартира вже не така затишна і комфортна, як раніше: на стінах тріщини, у ванній кімнаті місцями відпала плитка, піднявся ламінат, тече дах. Вікна, хоч і виглядають цілими, втратили герметичність через високу температуру під час пожежі. Порівняно з моїми сусідами, які взагалі не мають куди повернутися, мої проблеми здаються дрібницями. Але коли йде дощ, вода ллється в мою квартиру через рами вікон і з верхнього поверху.
Сьогодні передавали дощ, тож я вже підготувала ганчірки, рушники – сиджу вдома, чекаю…»
Ми зустрілися з пані Тетяною, яка показала свою квартиру. По стінах і на стелі помітні сліди води, місцями вже пліснява, ламінат здувся. Посеред кімнати кілька мисок, на підвіконнях рушники, ганчірки, які мають вбирати воду.
Пані Тетяна живе на 3 поверсі. Два поверхи вище повністю вигоріли, їхні стіни частково відновили. У нових балках вже помітні тріщини, а дах не має герметичності – видно великі діри, через які потрапляє вода аж до власниці квартири на 3 поверсі.
Тетяна у відчаї – не знає, що робити. Вона самостійно намагається прикрити щілини на верхніх поверхах і в покрівлі, звертається по допомогу до влади та голови ОСББ. Також подала заявку на отримання коштів на ремонт по програмі єВідновлення і отримала 46 000 грн. Проте цих грошей не вистачить на всі роботи. І взагалі, робити ремонт, коли квартиру регулярно заливає, немає сенсу. У заміні вікон їй відмовили. 

Хто ж відновлював пошкоджений будинок і чому такі наслідки?

Після деокупації Ворзеля до своїх осель почали повертатися люди, у тому числі і деякі мешканці будинку на Щасливій, 10. Спочатку намагалися відновити житло власними силами, щоб не допустити подальшого псування майна.
Згодом, наприкінці 2022 року, на замовлення Департаменту регіонального розвитку Київської обласної військової адміністрації у будинку на вулиці Щаслива, 10 почалися відновлювальні роботи. Ремонтні роботи виконувало ТОВ «Нідком». Фінансування робіт здійснювалося з Фонду ліквідації наслідків військової агресії Державного бюджету України.
4 листопада 2022 року на сайті публічних закупівель з’явилася інформація про договір з підприємством ТОВ «Нідком» (без оголошення тендеру) на суму понад 19 000 000 гривень, з терміном виконання робіт до 31 грудня 2022 року.
ТОВ «Нідком» зареєстрована у 2017 році. Головний офіс розташований у Борисполі. Розмір статутного капіталу підприємства становить 430 000 грн. За 2022-2023 рік сума державних тендерів, за даними програми Youcontrol, у «Нідком» склала понад 1 мільярд гривень.
У Бучанській громаді «Нідком» набула популярності по кількості об’єктів, які виконувала і досі відновлює. Також ТОВ «Нідком» є фігурантом у розслідуваннях медіа, кримінальних провадженнях, що здійснюється слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Київській області.
У попередніх матеріалах Thebuchacity на тему відбудови теж не обійшлося без згадки ТОВ «Нідком».
На запит Thebuchacity ТОВ «Нідком» щодо виконаних ремонтних робіт у будинку на Щасливій, 10 відповіли, що компанія виконала роботи у повному обсязі, що були передбачені проєктно-кошторисною документацією. Також звернули увагу, що виконали будівельно-монтажних робіт навіть більше, ніж того вимагали умови договору за власний рахунок, задля задоволення всіх потреб мешканців будинку.
Водночас, мешканці не погоджуються з цими твердженнями, вказуючи на численні недоліки та дефекти, що залишилися після ремонту.
На запитання, куди звертатися мешканцям, у яких є питання до працівників фірми «Нідком», які виконували роботи і зробили їх неякісно, відповіли, що у випадку наявних скарг мешканці можуть звертатися листами на офіційну електронну адресу: nidkom2017@gmail.com і компанія, в міру своїх можливостей, сприятиме їх вирішенню.

Документальна плутанина та відсутність відповідальності

Документи, що підтверджують виконані роботи, були вилучені в рамках кримінального провадження.
На запит у КОВА, що є замовником даних робіт, з проханням надати акти виконаних робіт, Thebuchacity повідомили: акти приймання-передачі виконаних робіт, платіжні та інші документи вилучили 30 жовтня 2023 року. Причиною вилучення документів стала постанова прокурора Подільської окружної прокуратури у рамках кримінального провадження.
Щодо надходження звернень (скарг) від мешканців у Бучанській міській раді та КОВА повідомили, що було створено робочу групу, до складу якої входили представники від Бучанської міської ради, Департаменту регіонального розвитку КОВА, підрядника ТОВ «Нідком», ОСББ та розглядались звернення (скарги). Підрядником усувалися всі недоліки, які виявленні робочою групою Департаменту, – про це зазначають у КОВА. Втім, у його мешканців, які через ремонтні роботи отримали нові проблеми і самотужки намагаються їх вирішити, інша думка. Адже і досі є квартири, у яких не виправили недоліки, спричинені у процесі відновлення будівлі.
Яна ще одна активна мешканка будинку, житло якої досі непридатне для проживання. Вона розповіла, що вже зверталася куди тільки можна було: починаючи від місцевого управління і аж до офісу Президента України.
«Зверніть увагу на те, як вони зробили, які матеріали використовували: нові балки мають тріщини, з’єднання балок виконано не по схемі, балки, до яких кріпиться стеля взагалі відсутні. Я особисто бачила як працювала бригада і просила робітників зробити по-людськи. Обіцяли зробити нормально. А по суті, на зауваження мешканців не звертали уваги. От і результат – зробили десь краще, десь гірше, а місцями – дуже погано. І хто це буде переробляти?» – обурюється жінка.
Також вона подавала заяву на єВідновлення: першу спробу – відмовили, на другу – ще не отримала відповіді.

Що про відновлення будинку кажуть у Бучанській міській раді

У відповіді на запит щодо ремонтних робіт та відновлення будинку Бучанська міська рада, в особі заступника Бучанського міського голови Дмитра Чейчука, відповіла, що всі роботи з відновлення будинку проводяться відповідно до проєктно-кошторисної документації, яка пройшла експертизу та отримала позитивний експертний висновок. Під час проєктування робіт враховували попередні проєктні рішення, передбачені первинним проєктом на будинок.
У процесі з’ясувалося, що відбулося перепланування деяких квартир на мансардному поверсі без змін проєкту на весь будинок. Ці планування не були враховані у проєкті на капітальний ремонт будинку.
Наразі будівельні роботи у будинку не здійснюються. Вирішується питання щодо коригування проєктної документації.
По програмі «єВідновлення» за нарахуванням компенсації від мешканців даного будинку надійшло 22 заяви, за якими нарахували понад 3 600 000 гривень. За отримання компенсації на знищене майно звернулося 37 осіб.
Як вважають у Бучанській міській раді, основна проблема, яка виникла під час відновлення будинку,  полягає у тому, що в основу проєкту з капітального ремонту було покладено первинний проєкт будівництва, що був наданий забудовником. Він не передбачив пізніше здійснених мешканцями змін у конструкціях мансардних поверхів.
Окрім того, у деяких мешканців виникла ідея перебудувати 5 поверх, оскільки він найбільше постраждав, і зробити над ним повноцінний дах. Такі дії вважаються перебудовою і ускладнюють процес відновлення всього будинку. Мешканці ж зазначають, що це дасть змогу значно поліпшити якість життя у будинку та уникнути подальших проблем із затіканням води.

Про проблеми та перспективи

Після деокупації жителі багатоквартирного будинку, балансоутримувачем якого є ОСББ «ДЖЕРЕЛО-10», розпочали повернення у свої домівки. Ситуація була складною: 80% покрівлі вигоріло, четвертий та п’ятий поверхи згоріли. Голова ОСББ Микола Кузьмінець, який також мешкає у будинку, розповідає про труднощі, з якими стикнулися мешканці під час відновлення:
«Спочатку було незрозуміло, хто і як буде відновлювати будинок. Тому мешканці вирішили діяти самостійно. Використовуючи кошти з рахунку ОСББ та додаткові внески мешканців, було зібрано близько 100 000 гривень. Ці гроші витратили на матеріали для тимчасового накриття, щоб захистити квартири від подальшого руйнування та затоплення. Документів на будинок не було, оскільки первинний проєкт передбачав 4 поверхи, але фактично будинок був 5-поверховим».
Згодом, все ж вдалося отримати проєктну документацію на будинок. Наприкінці 2022 року почалося масштабне відновлення будинку. Спочатку було відновлено дах. Проте вже на початкових етапах були помічені недоліки, які підрядники обіцяли виправити, реагуючи на звернення мешканців. Було зареєстровано близько 100 зауважень від мешканців щодо якості виконаних робіт.
Також на адресу будинку приїжджала комісія з аудиторської служби для перевірки витрат на виконані роботи. Проте результати аудиту наразі не розголошуються.
Thebuchacity надіслало запит, щоб дізнатися результати перевірки, але отримало відмову. Держаудитслужба пояснила, що проводить державний фінансовий аудит виконання Департаментом регіонального розвитку КОВА бюджетних програм за період з 1 січня 2019 року по 30 червня 2023 року, під час якого було здійснено обстеження виконаних робіт і за адресою цього будинку. Наразі триває розгляд коментарів до аудиторського звіту. Після їх розгляду можливо буде отримати запитуваний документ за повторним запитом.

Проблеми якості та подальші дії

Багато недоліків було виявлено у якості робіт. Хоча зовні будинок виглядає задовільно, проте при уважному огляді помітно, що цеглу місцями замінили, а місцями залишили чорну, у конструкції є порушення герметичності даху, особливо в місцях примикання до димарів.
Часто змінювалися бригади, і робітники неохоче реагували на підказки та зауваження мешканців, стверджуючи, що вони знають, що робити, і не отримують грошей від мешканців.
Наразі ще залишаються проблеми із затіканням води у 4-5 квартирах.
Thebuchacity дізналося, що є бригада працівників, які усувають недоліки, що виникли після реконструкції будинку.
Чоловік, з яким вдалося поговорити телефоном, розповів, що він не працює на фірму «Нідком», наразі бригада працівників виправляє недоліки робіт попередніх робітників. Про пані Тетяну, у якої затоплює житло через дах із щілинами, знають.
«Замовили матеріали і вже на днях приступимо до робіт», – зазначив він.
Пані Тетяна підтвердила, що працівники дійсно приходили і щось робили. Але чи вирішили вони проблему, стане зрозуміло тільки після наступного дощу.
Відновлення будинку викликало багато нарікань серед мешканців через низьку якість виконаних робіт та відсутність належної комунікації з підрядником. Незважаючи на проведені ремонтні роботи, будинок досі потребує значного обсягу відновлювальних заходів, щоб забезпечити комфортне проживання мешканців.
Наразі будинок очікує другого етапу відновлення. Новий договір на капітальний ремонт багатоквартирного житлового будинку на суму понад 51 000 000 гривень був опублікований 16 січня 2024 на Prozorro. У публічних торгах переможцем закупівлі стало ТОВ «АСТРУМ БІЛДІНГ КОМПАНІ», яке мало б виконати наступний етап з відновлення до кінця 2024 року. Проте 9 квітня 2024 року замовлення на виконання робіт було відмінено. Причиною відмови зазначили: «Підрядник не опублікував договір в строк».
На думку голови ОСББ, другий етап відновлення не може початися, тому що не закриті питання ще з першого етапу: «Нова фірма не буде усувати недоліки попередників. А робити внутрішні роботи, якщо є питання по даху і може бути протікання немає сенсу».
У БМР зазначили, що вирішується питання щодо внесення змін до проєктно-кошторисної документації на капітальний ремонт. Також вивчається можливість відновлення квартир мансардного поверху із зміненими параметрами.
Проблеми з відновленням будинку наочно демонструють складність процесу відбудови після деокупації та необхідність ефективної координації між мешканцями, підрядниками та державними органами. На жаль, лише винесення проблеми у публічну площину наразі може сприяти її вирішенню. Thebuchacity слідкуватиме за цією ситуацією і повідомлятиме про зміни своїх читачів та читачок.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Відповісти :

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Зараз переглядають

У Бучанському районі пройде велозаїзд із 67-річним волонтером Якубом Кепкою

Якуб Кепка – морський піхотинець та ветеран з Канади. 20 років тому чоловік втратив ногу і ходить на протезі. Він здійснює 900-кілометровий велопробіг з Кракова...

Загинув бучанець Олександр Безсмертний

Олександр був тяжко поранений під час ракетного обстрілу в Полтаві 3 вересня. Там він проходив військову підготовку. У чоловіка залишилися маленька донечка, дружина, брат і...

Судитимуть військовослужбовця рф, який вбив жінку під час окупації Бучі

За інформацією слідчих Нацполіції, на початку березня 2022 року 5 російських солдатів затримали 34-річну місцеву мешканку Бучі. Погрожуючи зброєю, привели її у захоплений будинок,...

У Бучі відбудеться ярмарок на підтримку ЗСУ

Коли: 7 вересня, з 8:30 Де: парк Слави, вул. Левка Лук'яненка Організовує ярмарок команда волонтерів «Бурундуки». На вас чекає: гарний настрій, домашня випічка (тортики, печиво), прохолодні напої....

Школярі з Гостомеля зібрали 88 000 грн для ЗСУ

У Гостомельському ліцеї №1 пройшла одноденна благодійна акція «Замість квітів – допомога армії», приурочена до Дня знань. Про це повідомили у ГСВА. Батьки, вчителі та...

У Білогородці знайшли гончарний горн 17 століття

30 серпня експедиція Інституту археології НАН України знайшла залишки гончарного посуду козацької доби. Про це повідомили у відділі культури Білогородської сільської ради. За словами археологів,...
Рекламаspot_img