Микола Мурашко – український художник і педагог.
Народився у Сумщині у сім’ї різьбяра іконостасів. Інтерес до малювання у хлопця виявився ще у дитинстві. Спочатку він змальовував ікони, а потім копіював книжкові ілюстрації.
Коли йому виповнилося 14 років, він переїхав із Глухова до Києва, де став учнем майстра-реставратора.
Микола навчався в Петербурзькій академії мистецтв. Навчання давалося легко, і молодий художник зарекомендував себе хорошим графіком. Його портрет Тараса Шевченка став одним із найкращих робіт Мурашка.
Пізніше Микола викладав малювання в київських гімназіях, колегії Павла Галагана. За рік художник уклав посібник із образотворчого мистецтва, основою якого стали авторські літографічні малюнки й орнаменти.
1875 року заснував Київську рисувальну школу у себе вдома. Навчання коштувало 6 рублів на місяць, на вихідних уроки викладали безкоштовно, що дало змогу відвідувати школу біднякам.
У 1879 році за картину «Мотив з околиць Києва» Рада Академії мистецтв присвоїла Мурашку звання класного художника III ступеня. Центральною темою творчості художника став пейзажний живопис. Деякі його пейзажі були викуплені для музею.
Останні роки життя провів на власному хуторі поблизу Бучі. Меценат Іван Терещенко виділив кошти, щоб художник міг гідно дожити життя. Він писав мемуари «Спогади старого вчителя», але не встиг завершити роботу.
Микола Мурашко помер на власному хуторі у 1909 році. Похований на Лук’янівському цвинтарі у Києві.
Цей матеріал виготовлено за підтримки ГО «Інститут масової інформації» у межах проєкту міжнародної організації Internews Network