Четвер, 10 Липня, 2025
30.9 C
Bucha
ThebuchacityБучаБуча місто дубів і сосен? Як змінюється зелена ідентичність Бучі

Буча місто дубів і сосен? Як змінюється зелена ідентичність Бучі
Б

Буча – красиве і затишне місто, що розкинулося серед вікових дубів і сосен. Завдяки зеленим насадженням тут насичене киснем повітря, яке особливо відчувається після повернення з метушливого Києва. Природа – одна з головних переваг Бучі.

Вулиця Захисників України, за “Новусом”

Та з роками великих дерев (столітніх дубів та сосен) у місті помітно стає менше – старі хворіють, втрачають стійкість або ж поступаються місцем новим забудовам. Також багато дерев були пошкоджені під час бойових дій.

Пошкоджені дерева внаслідок бойових дій

Водночас місто не стоїть осторонь: кожна нова вулиця чи реконструйована територія супроводжується висадкою молодих дерев, доглянутими газонами та діями екоактивістів у напрямку покращення та збереження існуючих зелених острівців.

У цьому матеріалі ми розповімо, як саме у Бучі дбають про дерева, які породи висаджують, які труднощі виникають та чому турбота про довкілля – справа кожного з нас.

Як Буча дбає про дерева

Озелененням у Бучі займається комунальне підприємство «Бучазеленбуд». Його працівники доглядають за клумбами, газонами, парками й скверами, висаджують нові дерева та створюють затишні зелені куточки по місту.

Нові дерева у Чорнобильському парку

За даними КП «Бучазеленбуд», у 2023 році у місті висадили 157 дерев. Серед них – липи, клени, граби, ялиці та плакучі сакури. Нові дерева з’явилися на вулицях Вокзальній, Депутатській (площа Героїв), Качинського, Молодіжній (біля Прапора), а також у Бучанському міському парку, парку «Перемоги» у Ворзелі та в сквері за «Новусом».

Вулиця Леха Качинського, сосни зрізали, посадили нові молоді дерева та кущі

У 2024 році висадили 242 молоді клени. Вони прикрасили сквер Пам’яті, вулицю Яблунську (поблизу Фабрики-кухні та станції швидкої допомоги), Києво-Мироцьку, Тарасівську, територію амбулаторії в селі Здвижівка, поруч зі Спортшколою, а також з’явилися на перехрестях вулиць: Вокзальна – Інститутська та Вишнева – Качинського.

Нові саджанці дерев висадили у 2025 році за “Новусом”

Цього року, у Бучанській громаді вже висадили 140 дерев, серед яких червоні клени, сакури та інші різновиди кленів. Ці дерева поповнили зелені зони на вулицях Вишневій, Шевченка, Тарасівській (алея Кожедуба), бульварі Богдана Хмельницького (біля церкви), вулиці Захисників України, а також біля парку Чорнобильців (поряд із заводом «ЮТЕМ»), біля «Новуса» та парку «Афганців».

По вулиці Захисників України, де висадили молоді саджанці сакур вже із квітками

Погляд мешканців: великі дерева зберігати чи оновлювати?

Опитування, яке ми провели серед містян, показало, що люди старшого віку помічають зменшення кількості вікових дерев через забудову та хвороби. Молодь часто не звертає на це уваги. Більшість опитаних підтримує ідею висадки декоративних дерев, особливо квітучих (наприклад, сакур), але наголошують, що важливо зберігати й старі насадження.

Бучанський дуб

Сосни та дуби замінюють сакури та клени?

На початку року комунальне підприємство «Бучазеленбуд» закупило саджанці сакур та кленів на суму 1 481 500 гривень.

Сакури та клени не випадково стали основними видами, які останніми роками активно висаджують у місті. Сакури створюють особливу атмосферу весною, коли вулиці вкриваються ніжним рожевим цвітом. Клени ж дарують яскраві барви восени, додаючи місту кольорового настрою.

Бульвар Богдана Хмельницького, сакури

Попри це закупівля викликала жваве обговорення серед мешканців – особливо щодо доцільності витрат. За даними платформи Prozorro, один саджанець вишні дрібнопильчатої (сакури) у 2025 році обійшовся від 6 400 грн до 10 800 грн, а клена червоного – 11 500 та 12 500 грн. Якщо врахувати витрати на догляд, полив, та той факт, що не всі саджанці приживаються, загальна вартість одного дерева може зрости у кілька разів.

Скриншот вартості саджанців дерев, які закупили наприкінці 2024 року

Особливо прикро, коли дерево гине. Причини можуть бути різними, але інколи – зовсім банальні: наприклад, неправильна висадка або пошкодження крони під час стрижки газону. Також часто дерева пропадають, через те, що їх оточують асфальтом.

Схоже, дерево посадили не зовсім правильно — коріння залишилось на поверхні
Дерево, уражене омелою
Вулиця Захисників України. Дерева “в полоні” плитки — без доступу до вологи та повітря коренева система з часом ослабне і дерево загине

Скільки дерев вирубали і пропадає щороку – такої інформації ми отримати не змогли.

Більше дерев – більше затишку і зелені

Екоактивістка та фахівчиня з пермакультурного дизайну Катерина Бутусова зазначає: «Екзотичні дерева – це добре і гарно, але вони потребують особливого догляду. А вікові дуби і сосни – це природні фільтри повітря, які поглинають значно більше вуглекислого газу і виділяють більше кисню. Їхнє збереження не менш важливе».

Пошкоджений снярядом дуб у парку воїнам-афганцям

До речі, із Катериною ми зустрілися у парку із БТР, де майже кожне дерево пошкоджене внаслідок влучання снарядів.

У Бучанському міському парку

Детальніше про те як постраждали зелені насадження в Бучі під час окупації, дивіться на нашому YouTube-каналі. У відео директор КП «Бучазеленбуд» Віктор Галущак розповідав про те, наскільки були пошкоджені лісові масиви та зелені зони (парки).

Катерина Бутусова переконана, що місто можна зробити ще більш зеленим, комфортним для його жителів й екологічно збалансованим. Жінка наводить приклади таких сучасних екорішень як дощові садки, зелені дахи, багатоярусні насадження, наявність яких здатні значно покращити мікроклімат, якість повітря та підтримати біорізноманіття. Усе це цілком можливо реалізувати в Бучі – варто лише об’єднати зусилля громади, місцевої влади та фахівців.

Бульвар Богдана Хмельницького

Цікаво знати: Один дорослий дуб поглинає тонни CO₂ за своє життя та виробляє до 120 кг кисню на рік – цього достатньо для 3 людей. Молодим деревам потрібно рости 15-20 років, аби досягти такої ж ефективності.

Ініціативи громади: приклад «Зеленої Бучі»

Після деокупації Бучі група активістів ECO BUCHA об’єдналася в ГО «Зелена Буча» тазаймається збереженням та відновленням довкілля у громаді.

Екоактивістка та голова «GREEN BUCHA» Таїсія Масіна, поділилися інформацією про роботу громадської організації та подальші плани.

За останній рік активісти «Зеленої Бучі» реалізували низку ініціатив, які змінюють міське середовище на краще. Серед них:

  • Інвентаризація дерев

Разом із фахівцями активісти почали облік дерев, аби зрозуміти реальний стан міських зелених зон, позначити вікові та цінні дерева, які потребують охорони, сформувати карту насаджень для планування озеленення та боротьби з хаотичними вирубками.

Фото з архіву екоактивістів, які здійснювали огляд та облік дерев
  • Проєкт «Бучанські Луки»: зелений щит міста

Екологічний простір «Бучанські Луки» був реалізований за фінансової підтримки Greenpeace Ukraine. Він є частиною масштабного плану збереження відкритих луків поблизу залізничного вокзалу. Тут волонтери та жителі Бучі прибрали стихійне сміття та побутові відходи, викосили амброзію та інші алергенні рослини, облаштували полив та завезли чорнозем, висадили молоді дерева, декоративні кущі і трави.

У перспективі ця територія стане зеленою зоною для відпочинку, природним буфером проти забруднення повітря та частиною системи кліматичної адаптації міста.

Територія біля вокзалу, яку прибрали екоактивісти, висадили дерева, кущі і трави

Наступними кроками громадської організації, що переймається екологічними питаннями у громаді, є:

  • створити екологічний маршрут містом, який включатиме унікальні дерева, водойми та екозони
  • залучити молодь до екоініціатив – через партнерство зі школами та підтримку діючого екоклубу «ЕКОВУЛИК»
  • озеленення територій біля соціальних об’єктів: вокзал, школи, парки;
  • створити цифрову карту дерев Бучі – з доступом для мешканців, садівників, комунальників

Екоактивісти міста запрошують всіх охочих долучатися до спільноти. Відкриті зустрічі ГО «Зелена Буча» відбуваються щосереди в коворкінгу «Портал».

Буча, біля Центрального парку

Природа Бучі не просто декорація, це частина міського характеру. Дерева створюють затишок, дарують тінь, зменшують шум, очищують повітря. Збереження зеленого балансу – завдання не лише комунальників, а й усієї громади. Від того, як ми дбатимемо про природу сьогодні, залежить якість життя в Бучі завтра.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Відповісти :

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Зараз переглядають

На Київщині зафіксовано пошкодження в 6 районах: є поранені, пошкоджені приватні будинки, автомобілі

Чергова масована ворожа атака завдала пошкодження. Тривають роботи з ліквідації наслідків. Про це повідомляє голова КОВА Микола Калашник. Обухівський районПоранено чоловіка. Постраждалий у важкому стані,...

Особливості оподаткування бізнесу на Кіпрі

Кіпр є однією з найпривабливіших юрисдикцій для міжнародних підприємців, які шукають вигідні умови ведення бізнесу в Європі. У цій країні поєднуються низькі податки, прозоре...

В Україні затвердили правила перевезення тварин в автобусах

Про це повідомили у Міністерстві розвитку громад та територій. Нові правила визначають особливості перевезення тварин різного розміру та ваги. Серед обо’язкових правил до всіх домашніх...

Під час пожежі у Бучанському районі загинув чоловік

Пожежа сталася 8 липня у селі Рожів Макарівської територіальної громади. Рятувальники, які прибули за викликом на місце пожежі, встановили, що сталося загорання приватного житлового будинку. Під...

Індустріальний парк «КИТ» у Бучі отримав 147,7 млн грн державного фінансування

Кошти спрямують на розвиток інженерної та транспортної інфраструктури – зокрема, на будівництво внутрішніх мереж і доріг. Про це повідомив міський голова Анатолій Федорук. За менш...

10 000 гривень для Софійки Бондар – зібрані завдяки переробці кришечок

Проєкт «Екосерця» доводить: навіть дрібниці можуть рятувати життя. Завдяки збору пластикових кришечок на переробку діти, які борються з тяжкими хворобами, отримують фінансову підтримку на...

З 2026 року дівчат-підлітків безкоштовно щепитимуть від ВПЛ

З наступного року Україна вперше вводить безкоштовну вакцинацію проти вірусу папіломи людини для дівчат віком 12-13 років, повідомили у МОЗ України. Профілактична вакцинація покликана зменшити...
Рекламаspot_img