П’ятниця, 26 Липня, 2024
23.7 C
Bucha
ThebuchacityПублікаціїЧи дочекаються бучанці відбудови зруйнованих квартир?

Чи дочекаються бучанці відбудови зруйнованих квартир?
Ч

Україна зазнала мільярдних збитків та масштабних руйнувань за період вторгнення росії. Багато будинків знищено внаслідок обстрілів окупантів. За даними проєкту Rebuildua, внаслідок російської окупації Бучі завдано інфраструктурних збитків на суму 5,2 млрд грн. Найбільше постраждав житловий фонд — на 2,4 млрд грн. Загалом росіяни пошкодили в Бучі понад 2 500 будівель, із них 185 зруйнували.

Тема зруйнованого житла залишається однією з болючих та гострих. Триває процес відбудови під час війни. Зруйновані помешкання обіцяють відновити. Деякі будинки у Бучі вже відбудували, але охопити всі об’єкти ще не вдалося. 

За інформацією Бучанської міської ради, у місті до кінця 2023 року проведуть капітальний ремонт у 5 багатоповерхівках. У Кабміні виділили кошти на ремонтні роботи будинків:

  • Києво-Мироцька, 104-б;
  • Нове шосе, 5;
  • Нове шосе, 11;
  • Вокзальна, 101;
  • Енергетиків, 2.

Сумна «фотозона» у центрі міста

Серед зруйнованих і не відбудованих 5-поверховий будинок по вулиці Києво-Мироцька, 104-Б. Від обстрілів вигоріла більша частина будинку. Мешканці в очікуванні на його реконструкцію. 

Багатоквартирний будинок знаходиться у центрі Бучі, недалеко біля магазину «Novus», двічі був пошкоджений під час окупації. На фоні частково законсервованої будівлі ще досі роблять фото на згадку бойових дій у місті. 

Будівля, на першому поверсі якої знаходилися редакція газети «Бучанські новини» та волонтерська організація «Бучанська варта», зазнала значних пошкоджень під час окупації міста. Двічі в будинок влучав рашистський снаряд. Тому має значні пошкодження і є складним для реконструкції.

У перші дні повномасштабного вторгнення, коли російська армія хотіла прорватися через Бучу до столиці, місцеві добровольці намагалися зупинити ворога. Під час боїв, 27 лютого 2022 року, цей будинок зазнав першого руйнування – вигоріла частина першого під’їзду. 9 березня, коли місто було окуповане російськими військовими, він вдруге був підірваний. Снаряд влучив у місці розташування штабу територіальної оборони, що призвело до масштабної пожежі першого та другого під’їзду. Полум’я перекинулося на дах будинку, через що квартири верхніх поверхів вигоріли.

Будівля горіла на очах. Під час обстрілів та вибуху у будинку перебували його мешканці, дехто в підвалі, а дехто навіть у квартирі. На щастя, люди вижили. Втім радіти не було чому, тому що у більшості мешканців житло зруйноване, не придатне для проживання, вигоріле та залите водою.

Пообіцяли відбудувати. Але коли?

Половина квартир вигоріла повністю, решта – сильно постраждали. Постало питання: будинок демонтувати чи відремонтувати? Зупинилися на другому варіанті.

Восени 2022 року був відремонтований дах над частиною будинку, що вціліла. До зими виконали ремонтні роботи фасаду та під’їзду, з метою консервації конструкції до капітального ремонту.

Бучанський міський голова Анатолій Федорук пообіцяв, що розбиті перекриття між поверхами, вибиті вікна та фасад – буде відновлено і мешканці зможуть повернутися додому. «Крок за кроком відбудуємо все, що було пошкоджено у громаді», – констатував мер.

Будинок мають нарешті відновити, він потрапив до переліку відбудови. Втім, станом на 27 липня 2023 року роботи з реконструкції не розпачалися.

Мешканці терпляче чекають на відновлення вигорілих квартир та з розумінням ставляться до непростої ситуації у місті та країні. Втім, дуже хочуть якнайшвидше повернутися до своїх осель. Серед власників квартир багато людей старшого віку, які не мають можливості за власні кошти відбудувати житло. Кілька сімей зараз мешкають у квартирах, котрі визнані такими, що придатні для проживання. Інші знайшли прихисток у друзів, рідних, тимчасовому житлі (в тому числі і модульних містечках). 

Зверталися до всіх, хто може допомогти у відбудові

Жителі пошкодженого будинку згуртувалися і створили ініціативну групу, яка контролює питання реконструкції будівлі. Зібрали необхідні документи та зробили десятки запитів. У першу чергу зверталися до місцевої ради та отримати акти обстежень про пошкоджене житло. Далі подавали запити до всіх існуючих організацій, що можуть хоч якось допомогти у відновленні житла. 

«Немає сумніву, що наш будинок відбудують. Звичайно, хочеться, щоб процес відновлення розпочався якнайшвидше, але в країні війна, і потрібно мати терпіння і здоровий глузд, – розповідає один із власників квартири у будинку Києво-Мироцької, 104-Б Олександр Мельниченко (чоловік входить до складу ініціативної групи). – Основний проєкт на відбудову будинку був зроблений ще у травні 2022 року. У червні 2023 року нам повідомили про виділення коштів на реконструкцію нашого дому. Зараз повинні обрати підрядну організацію для виконання робіт».

Мешканці будинку вулиці Києво-Мироцька, 104-Б попри всі життєві та бюрократичні труднощі вірять в небайдужість, підтримку влади та благодійних організацій. Новина про відбудову до кінця року дуже тішить, але ще не дає 100% впевненості. Тому мрії про закінчення війни перемогою та повернення у свій відновлений дім продовжуються. 

У системі публічних закупівель Prozorro на капітальний ремонт з підсиленням несучих конструкцій багатоквартирного житлового будинку по вул. Києво-Мироцька, 104-Б було оголошено про пошук організації для виконання робіт. Загальна вартість роботи розрахована на 35 324 067,00  грн. Наразі відбувається перевірка переможця тендеру. Термін виконання робіт – до 31 грудня 2023 року.

«Разом з квартирою згоріло все життя»

27 лютого 2022 року, коли колона російських військ пройшла Бучею, щоб прорватися до столиці, було пошкоджено будинок по вулиці Нове шосе, 5.

Галина Язвінська 55 років мешкає у Бучі, 48 з них прожила у будинку, в який поцілили росіяни. Прямим попаданням ворог зруйнував її квартиру. Сусідні квартири також пошкоджені. 

75% квартири знищено

За 20 хвилин до вибуху жінка спустилася в підвал. «Краще б я згоріла, ніж поневірятися тепер, – говорить Галина Кузьмівна, ледь стримуючи сльози. – Мій вже покійний чоловік працював на підприємстві ЮТЕМ – отримав квартиру. Я працювала на заводі «Веда» слюсарем механо-збірних робіт. А тепер на старість залишилася гола і боса, ні ложки, ні миски, ні голки, ні нитки, у розбитого корита». 

«Почула від людей, що горить наш будинок. Вийшла з підвалу і побачила свою квартиру на 4 поверсі. Швидко піднялася, щоб забрати хоч якісь речі. Спробувала відкрити двері, а вони впали всередину. Полум’я ринуло у мій бік і підсмалило мені обличчя. Сусіди викликали пожежників, – пригадує той момент пані Галина. – Що було далі – я не пам’ятаю, тому що втратила свідомість. Протягом 5 днів не ставала на ноги, такий був шоковий стан. Взагалі за цей час схудла на 15 кілограмів». 

Сусіди подбали і підтримали бабусю. «Ось так я залишилася в чому вийшла одягнена та з сумкою з документами на квартиру. Дуже вдячна за підтримку і допомогу своїм сусідам, які ділилися зі мною їжею, принесли одяг». Зараз Галина Кузьмівна тимчасово мешкає у квартирі на сусідній вулиці, куди її поселили небайдужі. Щодня жінка чекає на повернення у свій дім. «Чула, що пообіцяли до кінця року відремонтувати 5 будинків. Мій є у переліку. Дуже сподіваюся, що перейду у свою квартиру і не буду створювати труднощі іншим».

Станом на 27 липня 2023 року квартира Галини Кузьмівни у такому ж стані, як і в день попадання снаряду…  

У системі публічних закупівель Prozorro на капітальний ремонт з підсиленням несучих конструкцій багатоквартирного житлового будинку по вул. Нове Шосе, 5 було проведено пошук організації для виконання робіт. Загальна вартість роботи розрахована на 33 559 120,40 грн. Відбувається визначення переможця тендеру. Термін виконання робіт – до 31 грудня 2023 року.

Цей матеріал створено за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені в публікації належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Відповісти :

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Зараз переглядають

Олексію Джунківському посмертно присвоїли звання «Почесного громадянина міста Ірпінь»

Про це проголосували депутати на засіданні сесії Ірпінської міської ради, повідомили в ITV. Дитячого тренера з боксу Олексія Джунківського навесні 2022 року вбили російські окупанти. Його...

Бучанський центр первинної медико-санітарної допомоги отримав відзнаку від премʼєр-міністра України

Її вручили директорці медичного закладу Оксані Джам за вагомий внесок у надання кваліфікованої медичної допомоги військовослужбовцям та цивільному населенню в умовах воєнного стану.

Бучанська громада отримала нові великі контейнери для сміття

Йдеться про 320 сміттєвих контейнерів об‘ємом 1100 літрів кожен, які передали завдяки Програмі розвитку ООН та за фінансової підтримки Європейського Союзу та уряду Японії. Про...

БМР виділила кошти на житло для ветеранів та ВПО, закупівлю дронів та дозволила встановлення когенераційного обладнання

За інформацією Бучанського міського голови Анатолія Федорука, на сесії, яка відбулася 26 липня, ухвалили такі важливі рішення: Прийняли 2 субвенції з державного бюджету.13 600 000...

У Бучі набирають охочих на безкоштовні тренування з айкідо та дзюдо

Спортивні заняття проходитимуть у новій дитячо-юнацькій спортивній школі бойових мистецтв. Тренування з айкідо буде проводити досвідчений тренер Павло Жданов. На заняття запрошують дітей, підлітків та...

Мистецтво пісочної анімації: «Sand play»

Бучанський центр культури та мистецтв запрошує юних художників від 7 років на гурток пісочної анімації «Sand play». Вихованці гуртка «Sand play» неодноразово перемагали на Всеукраїнських...

Магазин з Бучанського району увійшов до списку найкращих у Європі

3 супермаркети «Сільпо» потрапили до переліку найкращих магазинів Європи Europe’s Finest Store 2024. 1 з них – «Сільпо» у стилі «Гоблінкор», що було відкрите у...
Рекламаspot_img