Щорічно 1 червня у всьому світі відзначається день, покликаний привернути увагу громадськості до проблем у дотриманні прав дітей, а саме Міжнародний день захисту дітей.
Історія заснування
Походження Дня захисту дітей бере початок з 1925 року, коли представники різних країн вперше скликали «Всесвітню конференцію з благополуччя дітей» у Женеві. За підсумками конференції, прийняли рішення відзначати у всіх країнах світу День дітей, який зміг би привернути увагу до проблем дітей. Спеціальної дати передбачено не було, тому різні країни використовували дату, яка найбільше підходила їхній культурі та традиціям.
У 1949 році свято офіційно заснувала Рада Міжнародної демократичної федерації жінок у Парижі. Вперше Міжнародний день захисту дітей відзначили у 1950 році в 51 країні світу. ООН підтримала цю ініціативу й оголосила захист прав, життя і здоров’я дітей одним з пріоритетних напрямків своєї діяльності.
Україна, яка приєдналася до Конвенції ООН «Про права дитини», згідно з якою кожна держава зобов’язана поважати та заохочувати права дітей, у 1991 році, офіційно почала відзначати цей День у 1998 році.

Права дітей
За конвенцією ООН «Про права дитини», всі діти є рівними у своїх правах, незалежно від їхньої раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, соціального походження. Держава не може порушувати жодне з прав та має активно пропагувати права дитини.
Всі діти мають право:
- на любов та піклування;
- на життя;
- на ім’я та громадянство;
- вільно висловлювати свою думку;
- на особисте життя;
- на інформацію;
- на охорону здоров’я.
Як святкують цей день в Україні
1 червня в Україні та світі влаштовують різні розважальні заходи для дітей, зокрема конкурси з подарунками, концерти, пізнавальні виставки тощо.

Особлива увага приділяється дітям, які потребують особливої допомоги, таким як сироти, діти з інвалідністю та діти з малозабезпечених родин. В школах, дитячих садках та культурних центрах проводяться освітні та розважальні заходи, щоб підкреслити важливість захисту прав дітей та забезпечення їх щасливого майбутнього.
Організації, як державні, так і громадські, активно беруть участь у відзначенні цього дня. Благодійні фонди та волонтери часто організовують акції зі збору коштів та необхідних речей для підтримки дітей у складних життєвих обставинах. Велику роль відіграють засоби масової інформації, які висвітлюють події, пов’язані з Днем захисту дітей, тим самим привертаючи увагу суспільства до актуальних проблем та викликів у сфері дитячих прав.
Як росія порушує права дітей в Україні
Нині через повномасштабну війну українські діти щоденно перебувають у загрозі через терор мирного населення.
Згідно даних Офісу Генпрокурора, станом на 1 червня 550 дітей загинули в Україні внаслідок збройної агресії рф. Через повномасштабне вторгнення постраждало більше ніж 1914 дітей.
На Київщині через повномасштабне вторгнення росії загинуло 130 дітей, про що йдеться у звіті Профспілки працівників освіти і науки України.
«Тисячі українських дітей вивезені силою на територію держави-агресора. Відомо про 19 393 дитини, з іменами та прізвищами і датою їх вивезення. Вони вкрадені росією», – заявив Президент України Володимир Зеленський.

Святкові заходи до Дня дітей у регіоні
День захисту дітей у Сімейному центрі благополуччя «Твоя опора»