Через війну, яка триває в Україні з 2014 року, постійно збільшується кількість людей з інвалідністю. Військові отримують поранення, через що вже не можуть повернутися до звичного життя.
Інклюзивне містечко «Квіт Калини» стало першим проєктом на Київщині, орієнтованим на ветеранів, які зазнали важких поранень та втратили кінцівки внаслідок російсько-української війни, а також для сімей загиблих Героїв.
25 серпня на Київщині відбулося урочисте відкриття інклюзивного містечка «Квіт Калини», будівництво якого розпочалося восени 2023року. Проєкт реалізували без використання бюджетних коштів, виключно за фінансування Благодійного фонду Андрія Засухи, а також за підтримки Київської обласної військової адміністрації.
Містечко «Квіт Калини» забезпечить ветеранам не лише нові оселі, але й відповідно обладнані умови, які враховують їхні потреби.
Керівником проєкту став депутат Бучанської міської ради та заступник начальника агропромислового розвитку КОВА Василь Олексюк.
Пан Олексюк підкреслює, що створене середовище відповідає всім інклюзивним стандартам, що дозволить військовим знову відчути комфорт і незалежність у своєму повсякденному житті.
«Містечко повністю відповідає всім інклюзивним вимогам, що є важливо для комфорту і безпеки його мешканців. 45 сімей, які там житимуть, вже отримали ключі та права власності на свої нові домівки. Ще 14 будинків добудовують. Закінчити роботи планують до кінця року.
Розширити містечко і побудувати не 45, а 59 будинків вдалося на зекономлені кошти. Компанії, з якими співпрацювали, робили гарні знижки на матеріали», – розповів керівник проєкту, який знає всі тонкощі будівництва, адже присутній на всіх етапах будівництва.
Наразі у містечку продовжують активно працювати: добудовують будинки, роблять внутрішні роботи, дооблаштовують загальну територію.
Будинки – енергоефективні. У них вже є необхідні комунікації: вода, електрика, газ та каналізація. Для всього містечка передбачено централізоване водопостачання від свердловини, централізоване газопостачання та індивідуальні системи опалення з використанням котлів у кожному будинку.
Ремонт в оселях пропонують зробити за кошти благодійників. Усі роботи виконують з урахуванням потреб ветеранів та для їхнього комфорту.
Для прикладу у двох будинках вже зробили внутрішні роботи: в одному враховані потреби військового на кріслі колісному, в іншому – ветерана війни на протезі. В оселях присутні необхідні пониженням, встановлено санвузли, кухню.
Також є можливість зробити ремонт самостійно. У такому разі охочим надають сертифікат для закупівлі необхідних матеріалів.
Кожен будинок у містечку «Квіт Калини» має загальну площу близько 100 квадратних метрів і обладнаний виходом на терасу. Біля будинків розташовані невеликі присадибні ділянки, де висаджені квіти та молоді дерева, що вже створює затишну атмосферу.
На території містечка є зони відпочинку, зокрема, для відпочинку та соціальних заходів облаштовані зони барбекю та амфітеатр.
Спортивний майданчик, що спеціально підлаштований для тренувань ветеранів, дозволить підтримувати фізичну форму в зручних умовах. Адже серед ветеранів є учасники «Ігор нескорених», які продовжують активно тренуватися і брати участь у змаганнях.
Для дітей встановили дитячий майданчик. Особливої природної краси та спокою в навколишньому середовищі додає велике озеро, що розташоване зовсім поруч. На водоймі оселилося багато лебедів. Підхід до озера облаштований пандусами.
На території є поштомат «Нової пошти», укриття для надзвичайних ситуацій. Заплановано побудувати магазинчик для зручності мешканців.
Наразі у містечку вже створено ОСББ. Це спонукає мешканців не лише організовувати ефективне управління та обслуговування території, але й активно взаємодіяти один з одним.
«Наше завдання підтримувати ветеранів на всіх рівнях конкретними справами. Адже тим, хто повернувся з фронту та має серйозні травми, доводиться фактично починати життя з початку. Дуже тішуся і щиро радію, що вдалося реалізувати даний проєкт і ми змогли допомогти військовим. Насправді військових, які потребують такої підтримки на сьогодні значно більше – близько 15 000. Тому таких містечок потрібно будувати і будувати. «Квіт калини» – гарний приклад для наслідування», – констатував Василь Олексюк.
У містечку мешкатимуть захисники з різних військових підрозділів, а також родина загиблого. Це переважно підшефні підрозділи Київщини: 72 ОМБР, 114 бригада ТРО, 3 окрема штурмова бригада, Головне управління розвідки. Всіх кандидатів на проживання в містечку подавало командування військових структур. Основними критеріями було те, що це військові, які дістали поранення і не можуть більше проходити службу, мають сім’ю і не мають власного житла.
То ж, у містечку оселяться сім’ї з дітьми. Діти зможуть відвідувати найближчі дитсадки та школи, куди їх буде підвозити придбаний благодійниками автобус.
Серед запрошених на урочисте відкриття містечка був і капітан Сергій Звягін, родом з Дрогобича Львівської області. Він розпочав свою службу солдатом-контрактником у 2011 році, а нині є діючим офіцером-вихователем у ліцеї «Героїв Крут». Пан Сергій має значний бойовий досвід, починаючи з 2014 року. Також воював на Київщині, зокрема, у складі розвідувального взводу боровся з ворогом у Мощуні, біля Бучі та Гостомеля.
Після важкого поранення, яке призвело до ампутації ноги, він пройшов реабілітацію і вирішив залишитися в лавах військових. Наразі викладає в ліцеї та готує нове покоління захисників України.
Під час боїв була пошкоджена його квартира в Ізюмі Харківської області, де він з родиною жив до початку повномасштабного вторгнення.
«Дуже радий і вдячний командуванню 72-ї бригади за те, що помітили мої заслуги і подали документи на участь у цьому проєкті. Зовсім не очікував такого подарунку. Прибувши на відкриття містечка, був приємно вражений. Територія виглядає дуже гарно, нагадує мені про моє дитинство, коли я був на відпочинку у таборі. Також звернув увагу на якість робіт та увагу до деталей. Планую про переїзд з родиною та облаштування життя у новому будинку», – поділився своїми враженнями ветеран, який вже отримав ключі від оселі та всі необхідні документи.
Військовий з ГУР Сергій Мусихін приїхав у містечко, щоб отримати ключі від будинку, разом з дружиною та маленькою донечкою:
«На момент початку повномасштабного вторгнення в Україну я жив за кордоном. Одразу вирішив повернутися, щоб допомогти боротися з ворогом. Протягом війни побував у різних місцях, і на території ворога, і окупованих районах. Але про деталі операцій наразі говорити не можу. На даний час проходжу реабілітацію після поранення.
Ми з родиною зараз плануємо облаштувати наше нове житло. Це значно спрощує життя, адже своєї оселі в Україні ми не мали. Містечко розташоване недалеко від Києва, що теж досить зручно.
Був на цій території раніше, коли будівництво тільки розпочиналося, і тепер, побачивши готові оселі, вражений швидкістю і якістю робіт. Ми оглянули показові квартири із завершеним ремонтом – все зроблено дуже гарно.
Коли вперше дізнався, що отримаю власне житло, не повірив і подумав, що це може бути жарт. Але ось тепер тримаю в руках ключі та документи на оселю. Я щиро вдячний за таку неймовірну підтримку».
Над проєктом містечка працювала архітектурна компанія «АРХКВАДРАТ».
«Наша мета полягала в тому, щоб спростити доступ до житла для осіб з інвалідністю та зробити всю територію доступною. Основним рішенням стало проєктування одноповерхових будинків, що забезпечує зручний доступ і відповідає всім необхідним будівельним нормам. Ми оптимізували планування, щоб на обмеженій території розмістити максимальну кількість будинків без порушення норм.
На території містечка передбачили пандуси, які відповідають чинним нормам, дороги з ухилом менше 8%, а всі входи та коридори спроєктовані з урахуванням вимог для людей з обмеженою мобільністю: ширина входів не менше 900 мм, коридорів – не менше 1200 мм, а сантехнічне обладнання у ванних кімнатах розміщене відповідно до ДБН В.2.2-40.
Одним з головних викликів стало проєктування доріг з мінімальним ухилом, що було непростим завданням через існуючий рельєф. Також креативно використали територію яру, перетворивши його на амфітеатр для зборів мешканців», – розповіли проєктувальники, які співпрацювали з благодійним фондом під час розробки проєкту. Наразі вони продовжують удосконалювати проєкт, щоб він максимально відповідав потребам ветеранів, які там житимуть.
Створення таких містечок є лише початком, адже потреба у нових оселях для поранених захисників і їхніх родин залишається актуальною. Сотні військових, що повернулися з фронту, втративши не лише здоров’я, але й можливість забезпечити власні житлові потреби, очікують на підтримку.
Ініціатори проєкту вважають, що «Квіт Калини» стане гарним прикладом для подальшого розвитку подібних ініціатив в Україні, що дозволять ветеранам отримати нові домівки та гідні умови для відновлення і повернення до нормального життя.
Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.
Нехай таких ініціатив буде більше. Дякую усім військовим за їхній внесок, вони мають отримати належну компенсацію за втрати свого здоров’я