П’ятниця, 1 Листопада, 2024
11.5 C
Bucha
ThebuchacityБучаВідновлення Бучі: забезпечення комфорту та доступності у нових об’єктах інфраструктури

Відновлення Бучі: забезпечення комфорту та доступності у нових об’єктах інфраструктури
В

Українські міста, Буча не виняток, зіштовхуються з проблемами в доступності для маломобільних груп населення. Відсутність пандусів, тактильних доріжок та інших зручностей ускладнює пересування людей на кріслі колісному та з порушеннями зору або слуху. 

У нових об’єктах інфраструктури важливо враховувати потреби безбар’єрності. Це передбачає наявність спеціальних пандусів, ліфтів та інших зручностей для маломобільних груп населення.

Позитивний підхід до безбар’єрності у нових будівлях та спорудах не тільки вказує на відповідальність, а й є необхідністю забезпечити рівні можливості для всіх мешканців міста.

Особливо зараз, коли кількість людей з інвалідністю зростає через травми та військові дії, важливим завданням є створення безбар’єрного середовища, що буде комфортним для всіх мешканців.

Люди з інвалідністю потребують безбар’єрного простору

Люди з інвалідністю та інші маломобільні групи населення потребують доступної, безбар’єрної інфраструктури. Мешканець Бучі Віталій Пчолкін, який пересувається на кріслі колісному, добре знає і відчуває перешкоди при користуванні інфраструктурою у місті.

Віталій є керівником громадської організації «Група активної реабілітації», є членом комітету доступності при Бучанській міській раді, а також членом Ради безбар’єрності при Кабінеті Міністрів. Він звертає увагу на те, що громадські місця, міська інфраструктура, житлові комплекси, приватні заклади повинні бути однаково доступними для всіх, зокрема, і для маломобільних груп населення.

«Йдеться не лише про фізичну доступність простору, а й про те, щоб усі мали однакову можливість користуватися сервісами та послугами, що функціонують у місті», – акцентує увагу Віталій Пчолкін.

Саме тому, щоб попередити можливі незручності для маломобільних груп населення та вплинути на покращення інфраструктури, у Бучі відновив роботу комітет доступності. Його мета – здійснювати обстеження будівель, щоб дізнатися наскільки вони зручні для всіх груп людей.

Віталій пояснює, що проблема доступності є актуальною вже багато років. Її вимоги стосуються міської інфраструктури, коли часто ігнорують норми безбар’єрності, не дотримуються або роблять для галочки.

Члени комітету доступності, представники громадських організацій та керівники виконавчих органів влади проаналізували та розпочали робити моніторинг проєктів капітального будівництва, які наразі реконструюють та будують у Бучі.

 «Після невеликого рейду у Бучі ми виявили порушення вимог безбар’єрності у будівлях, що реконструюють, відновлюють, будують. Зокрема, є зауваження до спортивної школи бойових мистецтв, житлового комплексу «Міленіум», незначні поради до нових амбулаторій», – звертає увагу Віталій.

Виявлені недоліки були занесені до протоколу засідання Комітету та надано рекомендації щодо необхідних дій для покращення ситуації, які були направлені до відповідальних осіб.

Влада міста: потреби  безбар’єрності враховують на етапі проєктування

У відповідь на запит Thebuchacity щодо доступності інфраструктури для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення заступник Бучанського міського голови Дмитро Чейчук відповів: «У Бучанській міській раді контролюють ініціативи та проєкти, які допомагають покращити якість життя всіх мешканців громади, забезпечуючи їм рівні можливості та доступ до інфраструктури міста».  

«…Потреби доступності об’єктів інфраструктури для людей з інвалідністю під час будівництва, відновлення чи реконструкції об’єктів житлового, громадського або соціального призначення обов’язково враховуються під час проєктування», – зазначив Дмитро Чейчук, посилаючись на державні будівельні норми: ДБН В.2.2-40:2018 Інклюзивність будівель і споруд.

Також він звернув увагу, що під час реконструкції проїжджих частин вулиць та доріг виконуються роботи з пониження тротуарів. У місті перевіряють будівлі та споруди у сфері освіти, медицини, культури, комерційні об’єкти (аптеки, магазини, супермаркети щодо доступності для маломобільних груп населення. У разі виявлення  порушень ДБН, власникам чи орендарям приміщення видають приписи, роз’яснюють щодо поліпшення умов доступності.

Також у Бучанській міській раді розробляється загальна програма щодо забезпечення доступності інфраструктури у місті, яка буде враховувати вирішення проблем сьогодення і перспектив розвитку інфраструктурних об’єктів з урахуванням інклюзивності.

Комунальний транспорт: автобуси для людей з інвалідністю

Вдосконалення громадського транспорту – ще один важливий аспект забезпечення доступності для всіх мешканців, зокрема і з інвалідністю. На шляху до створення безбар’єрного середовища, важливою складовою є наявність спеціально обладнаних автобусів, придатних для перевезення осіб з інвалідністю.

У Бучі, наприклад, повідомляли, що громада отримала від чеських партнерів 2 автобуси, які призначені для людей з інвалідністю. Йшлося про інклюзивний транспорт, який розраховані на 24 посадкових місця та оснащені пандусами і зонами для користувачів крісел колісних.

Thebuchacity поцікавилося у комунального підприємства «Бучатранссервіс», коли будуть курсувати інклюзивні автобуси і чим вони відрізняються від інших.

Диспетчер КП «Бучатранссервіс» Дмитро Єренков розповів, що ці автобуси передали для військових: «Транспорт не мав значної відмінності. Автобуси були низькодолові, у них була можливість відкрити пандус, щоб люди заїжджали на кріслах колісних. Інші автобуси, які наразі перевозять жителів Бучанського району по громаді, також дозволяють розмістити людей на кріслах колісних, тому що мають великий тамбур».

Працівник КП «Бучатранссервіс» звернув увагу на іншу проблему, що пов’язана з адаптацією існуючих зупинок до габаритів транспорту. Наприклад, деякі зупинки, як біля Ліцею №5, не відповідають розмірам. Автобус фізично не може заїхати в облаштовану кишеню для громадського транспорту. Тому він зупиняється на дорозі.

Вирішення цієї проблеми потребує розширення або модернізації існуючих зупинок, що є важливим кроком на шляху до створення безбар’єрного середовища для всіх громадян.

Це ще раз підкреслює наскільки важливо на кожному етапі розвитку транспортної системи враховувати потреби маломобільних груп населення, адаптуючи транспортні засоби та інфраструктуру до їхніх потреб.

Житлові комплекси Бучі будують та відновлюють з порушенням стандартів безбар’єрного доступу

У багатьох житлових комплексах Бучі можна помітити недоліки, коли йдеться про врахування потреб людей з інвалідністю. Попри те, що інклюзивність та доступність стають все більш актуальними, будівельні проєкти не приділяють достатньо уваги цим аспектам.

У багатьох випадках, житлові комплекси можуть бути побудовані з порушенням норм та стандартів безбар’єрного доступу. Це включає такі недоліки, як відсутність пандусів або їх непридатність (кут нахилу більше за норми), вузькі двері та коридори, відсутність паркомісць для людей з інвалідністю. Уваги до потреб осіб з порушення зору та слуху взагалі немає, а це дуже важливий аспект.

Подібні проблеми у житлових комплексах можуть стати суттєвим обмеженням для людей з інвалідністю, ускладнюючи їхній доступ до житла та повсякденних потреб. 

Такі ситуації підкреслюють важливість врахування потреб різних груп населення при плануванні та будівництві житлових комплексів. Інклюзивність та доступність повинні стати невід’ємною частиною будь-якого будівельного проєкту, щоб кожен міг вільно користуватися житловою інфраструктурою та отримувати доступ до всіх її благ.

Віталій Пчолкін наводить приклад нового ЖК у Бучі «Міленіум», у якому вже є низка порушень щодо безбар’єрності. До забудовника від імені комітету доступності вже звернулися із пропозицією виправити наявні порушення у комплексі, адже власники фактично не мають змоги нині потрапити до свого житла.

Віталій підкреслює, що безбар’єрний простір – це не лише виконання формальних вимог нормативних документів, таких як ДБН, але й глибоке розуміння потреб та функціональності. Відповідність нормам може бути лише початковим кроком, але щоб середовище стало справді інклюзивним, необхідно більше – здоровий глузд, розуміння та мотивація проєктувальників.

Щодо відновлення будинків, які були пошкоджені під час бойових дій в період окупації міста у лютому-березні 2022 року, то їх доступність реконструюють так, як у них було до руйнації. Наприклад, у 5-поверховому будинку, що на вулиці Енергетиків, 2, відновили пандуси біля тих під’їздів, біля яких вони були.

Біля сусіднього будинку, на вулиці Захисників України, 101, схожа ситуація. Робітники кажуть, що роблять, що їм сказали.

У Бучі реконструюють будівлю для спортивної школи бойових мистецтв.

Влітку 2024 року планують відкрити новий спортивний заклад. Старе приміщення вдалося реконструювати і зараз ремонтні роботи на завершальному етапі.

Будівлю по Києво-Мироцькій, 69 відновлюють завдяки фінансуванню іноземних партнерів. У новому спортивному закладі плануються заняття з бойових мистецтв: дзюдо, самбо, тхеквандо, боксу. Там розмістять 2 татамі та боксерський ринг. Також розглядають варіант облаштування шахового клубу.

Відділ культури Бучанської міської ради закріпили відповідальним за відновлення приміщення. Зокрема, відповідальною особою та розробницею проєкту стала Наталя Півчук, керівниця відділу культури.

Наталя розповіла, що наразі відбувається облаштування меблями та необхідним інвентарем приміщення, дооблаштування туалету.

Звертаючи увагу на безбарєрність та доступність спортивного закладу, Наталя зазначила: «Подаючи проєкт, ми мали обов’язково врахувати елементи доступності: пандуси, санвузол. Втім, спортивна школа, у якій будуть відбуватися бойові види спорту, не передбачає тренувань для людей з інвалідністю. Проте, ми розуміємо, що на заняття дитину можуть привести батьки з інвалідністю».

Отже, проєктом були передбачені пандуси для зручного заїзду маломобільних груп населення. Однак один з них, помітно, має суттєві порушення норм та буде не зручним, якщо людина на кріслі колісному самостійно захоче піднятися ним. Він має великий нахил, виїхати яким можна лише з чиєюсь допомогою.

Керівник підрядної організації, яка виконувала будівельні роботи приміщення, Сергій Григорович звертає увагу, що виконували все по проєкту, який він отримав.

Від комітету доступності на приміщення спортивної школи вже отримали зауваження щодо пандуса та санвузла. Тому очікується внесення відповідних змін для забезпечення комфортного доступу для всіх.

Безбар’єрні аптеки

Безбар’єрність аптеки – це не лише вимога сучасності, але й прояв соціальної відповідальності та уважності до потреб всіх клієнтів. Навіть у ситуаціях, коли встановлення пандусів може бути технічно непростим завданням, важливо забезпечити доступність аптек для маломобільних груп населення, адже це передбачено ліцензійними умовами.

Аптека, що на вулиці Захисників України, 101, була пошкоджена під час бойових дій у 2022 році. Після капітального ремонту приміщення на її місці почала працювати нова аптека, при вході до якої є пандус з низьким нахилом, який спеціально пристосований для людей на кріслах колісних, а також є вказівники для людей з порушенням зору (тактильний підлоговий орієнтир, табличка зі шрифтом Брайля та дзвінок для виклику фармацевта).

Завідуюча аптекою Катерина Володимирівна, підкреслює значення цього підходу, особливо у контексті соціальних програм, які спрямовані на підтримку людей старшого віку та осіб з інвалідністю. 

Інша аптека «Подорожник», що функціонує у новому облаштованому приміщенні будинку на вулиці Енергетиків, 4, вирішила проблему доступності за допомогою підйомного пристрою. За словами фармацевтів, підйомником ще жодного разу не користувалися відвідувачі аптеки.

Нова амбулаторія – приклад інклюзивності та доступності

Нещодавно у приміщенні житлового комплексу «Модуль» в Бучі відкрили нову амбулаторію. Приміщення розташоване на другому поверсі. Під час його облаштування подбали про необхідне його оснащення для пацієнтів, враховуючи потребу людей з інвалідністю, старшого віку, батьків з дитячими візочками.

Оксана Джам, директорка Бучанського центру первинної медико-санітарної допомоги розповіла детальніше про новий медичний заклад, звернувши увагу на його доступність:

«Напередодні відкриття амбулаторії ми отримали експертний висновок. Викликали спеціаліста, який перевірив приміщення на доступність маломобільних груп населення.

В амбулаторії для людей, які пересуваються на кріслі колісному, є ліфт. Вхідна зона облаштована смужками, на стінах спеціальні наліпки, таблички та вказівники, які допомагають знайти необхідну інформацію тим, хто погано бачить. Для людей з порушенням слуху в амбулаторіях розміщений QR-код всеукраїнської програми «Сервіс УТОГ», який дає змогу спілкуватися з пацієнтами, які мають порушення слуху.

У кожному закладі ми намагаємося забезпечити доступні умови для кожного пацієнта. Розроблені технічні регламенти по кожній амбулаторії, які мають відповідати чинному законодавству безбар’єрності.

Дуже хочеться їх впроваджувати так, щоб вони дійсно діяли бездоганно. Наприклад, наразі надписи шрифтом Брайля, є лише на вхідній зоні приміщення. У планах – додати такі таблички по всьому приміщенні».

Також у новій амбулаторії передбачено санвузол для людей з інвалідністю.

Однак, пані Оксана визнала, що існують певні недоліки, зокрема, відсутність окремої пониженої рецепції для людей на кріслах колісних. Таке зауваження було висловлене комітетом доступності, до складу якого входить сама пані Джам. Незважаючи на це, вона виразила готовність до подальших покращень та впровадження безбар’єрних рішень, щоб кожен пацієнт міг отримати якісну медичну допомогу в комфортних умовах.

Віталій Пчолкін, як член комітету доступності, підкреслив, що завдяки співпраці з владою та підприємцями в Бучі вже здійснено певні кроки у напрямку поліпшення доступності громадських місць. Однак він також зауважив, що існують проблемні місця, де доступність для людей з інвалідністю залишає бажати кращого.

Серед найбільш поширених проблем він вказав на високі бордюри, відсутність або непридатність пандусів, вузькі двері, відсутність санвузлів, тактильної навігації та доступних сховищ. Ці проблеми створюють значні перешкоди для людей з інвалідністю та стають справжнім викликом для влади та підприємств.

Попри це, Віталій сподівається, що завдяки діяльності комітету доступності та зацікавленості влади Бучі місто стане прикладом впровадження безбар’єрних та універсальних архітектурних рішень у своїй інфраструктурі. Це можливо завдяки контролю за реконструкціями та будівництвом, а також відповідальністю виконавців, які зобов’язані враховувати потреби людей з інвалідністю та створювати комфортне середовище для всіх громадян.

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

У Бучі відбудеться святковий захід для дітей

Коли: 2 листопада, 14:00 Де: Буча, вул. Володимира Ковальського, 61-В, Будинок культури У програмі: майстеркласи ігри смаколики програма для батьків Участь у...

Відповісти :

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Зараз переглядають

У Бучі триває будівництво центру реабілітації для дітей з інвалідністю за підтримки міжнародної організації

У Бучанській міській раді відбулася зустріч з представниками міжнародної благодійної організації Hope and Home for children. Головною темою обговорення стала підтримка будівництва центру реабілітації...

«Буча Фортуна» прийме «Софіївський» на футбольному полі

2 листопада об 11:00 у Бучі на стадіоні «Ювілейний» відбудеться матч 9 туру Чемпіонату Бучанського району між ФК «Буча Фортуна» та СК «Софіївський» із...

У Бучі відбудеться святковий захід для дітей

Коли: 2 листопада, 14:00 Де: Буча, вул. Володимира Ковальського, 61-В, Будинок культури У програмі: майстеркласи ігри смаколики програма для батьків Участь у заході безкоштовна! Попередній запис за посиланням. Контактний телефон: 096 052 38 76...

Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній відвідав Бучу та Ірпінь

Предстоятель Православної Церкви України відвідав 2 храми в Бучі: Храм Святих Апостолів Петра і Павла та Храм Ікони Божої Матері «Почаївська». Разом із вірянами Митрополит...

В Україні стартує безоплатна «Бізнес-школа для захисників»

Освітня програма розроблена для військовослужбовців, ветеранів та їхніх родин. Учасники отримають необхідні знання та практичні інструменти для успішного старту власної справи та адаптації до цивільного...

У Бородянці презентували дизайн нового приміщення районного суду

Про це повідомили у Київській обласній військовій адміністрації. Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) продовжує надавати підтримку у відновленні. Зокрема, і в Бородянці, районний суд,...

Жителька Київщини підшукувала «наречених» для військовозобов’язаних: викрито незаконну діяльність

За інформацією поліції Київщини, 38-річна жителька Вишгорода пропонувала чоловікам призовного віку за фінансову винагороду підшукати жінку з інвалідністю. Метою було допомогти укласти фіктивний шлюб, щоб...
Рекламаspot_img