Дмитро «Байда» Вишневецький – волинський магнат та козацький ватажок.
Рід Вишневецьких магнатів був одним із найбільш знатних і відомих на території сучасної України в XVI столітті. Вперше ім’я Дмитра Вишневецького згадується в українській історії в 1545 р. під час ревізії Кременецького замку.
Став черкаським та канівським старостою і почав ходити на турецькі фортеці. Більшість свого життя присвятив боротьбі з татарсько-ординським світом та захищав українські землі від нападу.
У 1553 р. власним коштом розпочав будівництво фортеці на острові Мала Хортиця, куди до нього стікалися козаки. Фортеця мала стати форпостом у боротьбі проти татарської агресії.
Заручившись підтримкою козаків, Вишневецький захопив фортецю Іслам-Кермен. У 1557 витримав у Хортицькій фортеці 24-денну облогу військ кримського хана та напав на його палац.
На початку 1559 р. він здійснив успішний похід у Крим, визволивши з полону кілька тисяч українських невільників. У червні цього ж року запорожці під проводом ватажка напали на турецьку фортецю Азов.
Вишневецький потрапив у полон в 1563 р. через змову у Молдавії та був засуджений турецьким султаном до страти.
Після смерті воїна про хоробрість і талант складалися легенди. В українській народній творчості ці легенди перетворилися на відому думу про козака Байду.
Цей матеріал виготовлено за підтримки ГО «Інститут масової інформації» у межах проєкту міжнародної організації Internews Network