Микола Гамалія – український мікробіолог та епідеміолог.
Народився в Одесі в сім’ї, яка походила з давнього українського козацького роду Гамалії. Він закінчив навчання в університеті в Одесі та академії у Петербурзі. Опісля почав працювати у лікарні, де одним з перших почав розвивати вітчизняну бактеріологію.
1886 року за сприяння французького мікробіолога Пастера Гамалія заснував першу в Російській імперії і другу у світі бактеріологічну станцію. Тут він вперше в імперії здійснив вакцинацію людей проти сказу.
У 1892 році захистив дисертацію «Етіологія холери з точки зору експериментальної патології» і отримав докторське звання.
Микола Гамалія – автор більше 300 наукових робіт, значна частина яких присвячена проблематиці сказу і холери. Він створив інтенсивний метод вакцинації, який включає план заходів щодо боротьби з епідеміями на місцях.
З 1899 по 1908 рік був директором заснованого ним Бактеріологічного інституту в Одесі. Активно боровся з епідеміями завізної чуми в Одесі на початку XX століття, холери на Донбасі тощо.
Помер на росії 1949 року, похований на кладовищі у Москві.
Цей матеріал виготовлено за підтримки ГО «Інститут масової інформації» у межах проєкту міжнародної організації Internews Network