Субота, 14 Грудня, 2024
-2.4 C
Bucha
ThebuchacityБучаЯк у Бучі працює Фабрика-кухня «Готуїмо» та чим годують дітей у школах

Як у Бучі працює Фабрика-кухня «Готуїмо» та чим годують дітей у школах
Я

22 березня для представників медіа провели екскурсію підприємством, яке розпочало готувати і забезпечувати харчуванням дітей навчальних закладів у Бучі.

Журналістка Thebuchacity також побувала на Фабриці-кухні, побачила в яких умовах працюють на підприємстві, який процес приготування страв і навіть скуштувала обід у бучанському ліцеї.

Орест Степаняк – голова правління ГО «Національна асоціація громадського харчування», керівник проєктного офісу реформи шкільного харчування провів екскурсію та детально розповів про всі процеси функціонування Фабрики-кухні «Готуїмо». 

«Фабрика-кухня – це нове підприємство, яке знаходиться у Бучанській громаді. У ньому здійснюється приготування, шокове охолодження (при температурі 3°С) готових страв та доставка їжі в охолодженому вигляді до навчальних закладів», – зазначив пан Орест.

Виробничий процес детально продуманий та забезпечений сучасним обладнанням та технологіями. У приміщенні є зона для персоналу, укриття, зони отримання та збереження сировини, первинної обробки, миття та зберігання інвентарю, приготування, зона охолодження та видачі готової їжі.

Сучасна кухня: як технології змінили процес приготування їжі

Робочому персоналу комфортно працювати в сучасних умовах. Варто відзначити процес приготування їжі займає набагато менше часу. Наприклад, борщ, який готували для дітей, приготували всього за 25 хвилин аж 150 літрів.

Сучасна техніка та зручне обладнання дозволяє готувати їжу швидко. Також їжа має апетитний засмажений вигляд. Наприклад, нагетси, якими охоче смакують діти, з рум’яною скоринкою готують без фритюру.

Одна з «помічниць» на кухні – конвекційна піч, яка може виконувати функції як духовки, так і пароварочного апарату. За допомогою подібного апарату можна здійснювати запікання, смаження, випікання і тушкування. Сьогодні таким чином приготували омлет та цвітну капусту під соусом.

В овочевій зоні побачили процес приготування моркви, точніше як швидко комбайн її натер. Окремо знаходяться рибний, м’ясний, салатний, борошняний цехи.

Приготовані страви охолоджують і вони не втрачає смаку та користі. Зберігають при температурі 3°С, при такій температурі бактерії не розмножуються. Далі страви запаковують у термобокси та доставляють у заклади освіти. Перед подачею їжу підігрівають та подають на великій тарілці, де кожна страва знаходиться окремо.

Зона миття інвентарю включає миття за допомогою дезінфікуючих засобів та полоскання. У ній немає пересікання брудного посуду з чистим.

Що важливо, кожен процес на підприємстві: доставка продуктів, підготовка, зберігання, приготування, зберігання охолодженої їжі відокремлений від попереднього: брудні овочі не перетинаються з чистим посудом, готові страви не контактують із сирими продуктами.

Всі ці інновації дозволяють оптимізувати процес приготування та забезпечують високу якість та безпеку харчування, що особливо важливо для закладів освіти.

Фабрика-кухня у Бучі – перша в Україні

Нагадаємо, що Фабрика-кухня є ініціативою Першої леді Олени Зеленської в межах реформи шкільного харчування. Дану реформу запланували ще до початку російського вторгнення. Меценатом проєкту є американський бізнесмен та філантроп Говард Баффет.

Фабрика-кухня – пілотний проєкт, який вже поширюється на інші регіони України. Будівництво другої фабрики-кухні вже розпочалось у Харківської області. Одна подібна фабрика-кухня може забезпечувати харчуванням декілька десятків навчальних закладів.

Нове харчування є безкоштовним для дітей

У Бучі підприємство розпочало свою роботу 11 березня 2024 року. Протягом 3 тижнів по-новому поки що харчуються діти 3 бучанських навчальних закладів.

Доставка обідів наразі відбувається з Бучанського ліцею №9, Бучанської школи №1 та Бучанської гімназії №2.

Згодом, Фабрика-кухня забезпечить готовою їжею 30 шкіл та садочків 3 громад – Бучі, Немішаєвого та Бородянки. За проєктом передбачено приготування 10 000 порцій обідів.

Протягом 1 року харчування буде безкоштовним – його повністю спонсорує Говард Баффет.

Якими стравами годують дітей

Варто звернути увагу, що мета даної реформи не лише у зведенні нового приміщення із сучасним обладнанням та технологіями, а в тому, щоб корисно і смачно нагодувати дітей. Тому страви з мінімальною кількістю цукру та солі. На це одразу звернули увагу учні.

«Страви, дійсно, містять мінімальну кількість солі та цукру. Меню розроблене відповідно вимог до харчування дітей, метою яких є поліпшення здоров’я дітей та запобігання розвитку захворювань. Багато страв готують за рецептами відомого кулінара Євгена Клопотенка. Головним є те, щоб були враховані норми харчування і фізілологічних потреб. Для дітей існує добова потреба в білках, жирах, вуглеводах», – розповів Орест Степаняк.

Обід у школі: що говорять учні

Відгук журналістки Thebuchacity, яка скуштувала обід:

«На обід була перша страва – борщ полтавський, на друге – цвітна капуста з соусом «Бешамель», пухкий омлет з орегано, також салат із буряка, хліб, сир, яблуко та кисіль ягідний.

Особисто я добре пообідала. Найбільше сподобалася цвітна капуста під соусом. Борщ також смачний, не жирний, насичений смак. Чекаю, коли харчування від Фабрики-кухні буде у навчальному закладі, який відвідує син».

Також поцікавилися думкою учнів, які прийшли в їдальню пообідати.

Старшокласниця Вікторія: «Мені подобається борщ і друга страва, точно не знаю як називається, цвітна капуста. Ще на цьому тижні дуже смачна була котлета. Щодо солі, мені особисто нормально, моїм однокласницям мало. Також у какао зовсім цукру не відчувається».

9-класниця Діана також поділилася своїм враженням від нового харчування: «На мою думку, їжа в їдальні стала більш корисною і дуже смачною. Мені подобається наш раціон. Він збалансований, різноманітний, є щось на десерт. Їм із задоволенням і першу страву, яка завжди тепла і смачна, ніби щойно приготована».

У 8-класників запитали чи їли такі страви раніше і як сьогоднішній обід:

«Ні, навіть поза школою не їли. Вчора була, наприклад гречка, більше сподобалася, ніж зараз цвітна капуста під соусом, яка навіть не апетитно виглядає і смак не дуже. А борщ смачний».

З наступного тижня у школярів починаються канікули. А Фабрика-кухня тим часом готуватиметься до збільшення потужності і забезпечення поставки обідів і до інших навчальних закладів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Відповісти :

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Зараз переглядають

У Бучі під вікнами житлового комплексу хочуть побудувати автозаправку: жителі проти

Понад 35 мешканців Бучі прийшли у Бучанську міську раду, де відбулися громадські слухання, присвячені темі зведення нової автозаправної станції поблизу житлового комплексу «Річ Таун»....

7 років позбавлення волі отримав бучанець, який скоїв смертельне ДТП у 2019 році

Слідством встановлено, що у грудні 2019 року, водій «Porsche Cayenne» порушив правила дорожнього руху та зіткнувся із пасажирським автобусом. Про це повідомили у Київській обласній...

Попрощалися із 29-річним Героєм Сергієм Ковалевським з Мироцького

Сергій боронив Україну та героїчно загинув у бою 7 грудня на Донеччині. Його поховали на Алеї Героїв у Микуличах, що у Немішаївській громаді, де нині...

6 родин загиблих добровольців із Бучанської громади офіційно отримали статус члена родини загиблого Захисника України

Цей шлях був непростим через складну процедуру підтвердження статусу, яка вимагала довести, що ці мужні чоловіки, ризикуючи життям, захищали рідне місто і своїх співгромадян. Ці...

Що малюють художники перед Різдвом?

13 грудня о 16:00 в Ірпінській дитячій музичній школі відбудеться відкриття виставки, що присвячена 8-му відкритому художньому пленеру «Намальований Ірпінь». Протягом тижня 45 митців із...

Ворзель розбудовують: новий дитячий садок і школа з укриттям

У селищі триває будівництво нового дитячого садка та початкової школи з укриттям на базі Ворзельського ліцею №10. Про це повідомили у КОВА. Будівельники вже звели монолітний...

Благодійний концерт українських гуртів на честь Героя Іллі Грабара

Відбудеться особливий благодійний концерт, присвячений пам’яті Іллі Грабара, українського Захисника та Героя з Бучі, який віддав своє життя за свободу України. Коли: 14 грудня, 17:00Де:...
Рекламаspot_img