Нинішні умови життя під час війни в країні – це вже стрес. А коли відбувається масований ракетний обстріл, як нещодавно 2 січня, то часто виникають такі емоції як страх, тривога, паніка.
І це цілком нормально – пояснює практикуюча психологиня Марія Тимошенко.
– Відчувати негативні емоції: страх, тривогу, паніку, хвилювання під час обстрілів – це нормальні відчуття на ненормальні обставини.
– Як зменшити рівень стресу, який люди отримують під час обстрілів, повітряної тривоги?
– Психіка у кожної людини різна і тому кожен по-різному сприймає обставини, які відбуваються навколо. Одні реагують на сигнал повітряної тривоги і відчувають велику тривожність, інші можуть бути досить спокійними, перебуваючи під час обстрілів не в укритті. Тому якщо людина відчуває себе безпечніше в укритті, це знижує рівень її тривожності, то варто спускатися в укриття.
– Як допомогти людині, яка знаходиться у стані стресу?
– Якщо у людини шокова травма, наприклад, через обстріли та влучання у будинок, у неї паніка, тремор… У такому разі людина сприймає навколишнє середовище неадекватно, вона не усвідомлює, що відбувається навколо. До людини потрібно підійти і запитати, чим можна допомогти. Важливо бути поруч, потримати за руку, якщо людина не проти.
– До речі, які є прості техніки для зняття стресу?
– Якщо у людини панічна атака – дієва техніка 5-4-3-2-1, яка допомагає переключити увагу і переорієнтувати свідомість на цей час, що і дозволяє прибрати зацикленість на загрозливих і тривожних думках за допомогою п’яти органів почуттів: зору, дотику, слуху, нюху та смаку.
Знайти і звернути увагу на 5 «речей», які бачите навколо себе. Наприклад: автомобіль, дерево, стовп, лавочка, кіт. Потім знайти і звернути увагу на 4 «речі», яких можна доторкнутися. Наприклад: вікно, виделка, волосся, одяг, монета. Далі 3 «речі», що можна почути: музика, шум автомобіля, спів птахів. 2 речі, які можна відчути по запаху: парфуми, їжа. Та 1 річ, яку можна спробувати: цукерка.
Рекомендую починати і закінчувати вправу з дихальної техніки 4×7. Рахуємо 1, 2, 3, 4 – вдих, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 – видих. Видих має бути довший, ніж вдих. Тому що людина і так вдихне, бо це безумовний рефлекс, а видихати забуває. Подовжений видих нормалізує рівень тривожності і запускає відділ нервової системи, який відповідає за заспокоєння.
– Відомо, що довготривалий стрес на організм має негативний вплив. Як зрозуміти коли варто звернутися за допомогою до психолога?
– Все дуже індивідуально, і залежить наскільки організм людини відновлюється після стресової ситуації. Якщо у людини нормальна стресостійкість, то вона після стресу, завданими, наприклад, обстрілами, здатна сама себе стабілізувати.
Допомагають вийти із стресу та відчути полегшення: техніки дихання, спілкування (важливо виговоритися і поділитися своїми почуттями), фізичні вправи чи медитація.
Звичайно, якщо людина не має таких навичок, то вона заглиблюється у свій стан панічних атак, тривоги, страху, негативні думки.
Серед ознак, що людині варто звернутися до психолога, є тілесні реакції. Коли людина довго відчуває певну емоцію, наприклад, тривогу, яка не проходить, то у її тілі з’являється заціпеніння, ступор, тремтіння, тремтить голос.
Під час війни ми живемо у постійному стані стресу. Організм всіх українців, і дітей, і дорослих, навіть тих, хто виїхав і проживає за межами України, і не перебуває фізично під обстрілами, всі мають стрес.
Важливо підтримувати один одного та шукати джерела підтримки, щоб витримати, вистояти і перемогти ворога. Бережіть себе та своїх рідних.