У Бучі відбувся перший TechnoForum Київщини, на якому обговорювали впровадження цифрових рішень для відбудови та розвитку регіонів.
Захід зібрав фахівців із галузі технологій, розробників інноваційних IT-рішень та експертів з енергетики, представників бізнесу, громадського сектору та влади. Загалом було 118 учасників та учасниць, у тому числі з Литви, та з 14 громад Київщини.
Thebuchacity стали медіапартнерами першого у БІГ-регіоні TechnoForum Київщини.
Тарас Шаправський, секретар Бучанської міської ради, поділився своїми враженнями від заходу та розповів про вже реалізовані цифрові проєкти у Бучанській громаді: «Було важливо почути думки експертів щодо цифрових рішень для маленьких громад. Це допоможе покращити управління містом, забезпечити якіснішу комунікацію з громадянами та зробити процеси, зокрема прийняття рішень, більш прозорими».
Буча вже на понад 90% відновлена: відновлені основні об’єкти, житлова інфраструктура. Тому, за словами Шаправського, цифровізація стане важливим елементом подальшого розвитку та покращення інфраструктури громади.
Важливим кроком у цьому напрямку є впровадження 3D генплану міста Бучі, реалізованого завдяки співпраці з литовськими партнерами. Ця платформа дозволить візуалізувати не лише площину, а й рельєф території в тривимірному форматі. Планувальники отримають унікальний інструмент для комплексної оцінки містобудівної ситуації в реальному часі, що спростить і пришвидшить архітектурно-планувальні роботи.
Іншим важливим проєктом є Smart City Bucha, що реалізовують з американськими партнерами та міжнародною підтримкою з програми HOVERLA (ГОВЕРЛА) від USAID. У рамках цього проєкту у громаді буде встановлено понад 200 камер спостереження та датчиків, які автоматично сигналізуватимуть диспетчерам про можливі пориви води чи каналізації, якість (забруднення) повітря, відкриватимуть укриття у разі повітряних тривог і закриватимуть після їх закінчення.
Михайлина Скорик-Шкарівська, засновниця «Інституту сталого розвитку громад», підкреслила важливість цифровізації для відновлення бізнесу у регіонах: «Ми проводили дослідження і порівняли як відновлюється бізнес регіону в 4 громадах: Бучанській, Ірпінській, Гостомелській і Бородянській. Кведи IT-сфери виявилися на перших місцях у всіх громадах. Це свідчить про високий запит на технології.
Цифровізація відбувається і є важливою складовою у прозорості відбудови і всіх тих процесів громадського контролю, які важливі для мешканців громади».
Валентина Крамаренко, головна спеціалістка сектору регіональної цифровізації Міністерства цифрової трансформації України, зазначила, що цифрова трансформація регіонів є пріоритетом Мінцифри: «Ми прагнемо, щоб інноваційні технології покращували життя громадян. Це включає автоматизацію адміністративних послуг, розвиток електронного самоврядування та доступ до інтернету. Для оцінки
цифрової трансформації громад Мінцифра разом з партнерами створила пілотний
Індекс цифрової трансформації територіальних громад України. Він допомагає оцінити
розвиток інформаційних технологій та їх доступність, що підвищує
конкурентоспроможність і розвиває цифровізацію якісніше».
В межах Форуму відбулися панельні дискусії, присвячені:
● сучасному просторовому плануванню та цифровому кадастру, зокрема
створенню цифрових двійників міст на прикладі Бучі та Бородянки
● напрацювання та практичний досвід ОСР ДТЕК Мережі із застосування
технологій Smart Grid у рамках модернізації енергомереж, зокрема, реалізації
цифрового двійника Ірпінського енерговузла
● впровадженню проєкту з цифрового аналізу енергетичного потенціалу міста
Славутича, що має власний сонячний кооператив
● цифровій екосистемі для підзвітного управління відновленням DREAM – як за її
допомоги ефективно управляти проєктами та залучати кошти на відбудову і
розвиток громад.
● муніципальній цифровій системі iTree від Білої Церкви, яке дозволяє
Управлінню благоустрою обліковувати дерева та ефективно управляти
комунальними парками й скверами.
Незважаючи на виклики війни, в Україні продовжують працювати над прискоренням процесу цифровізації, який має позитивний вплив на відновлення громад.
Під час обговорення учасники висловлювали впевненість, що Україна може стати однією з кращих цифрових держав у світі, адже вже зараз функціонують зручні застосунки, серед яких не раз наводили приклад зручного цифрового застосунку «Дія».