Середа, 19 Червня, 2024
29.8 C
Bucha
ThebuchacityПублікаціїБучанські укриття: де вони, для кого та що робити, якщо зачинені

Бучанські укриття: де вони, для кого та що робити, якщо зачинені
Б

Чи все гаразд з укриттями у Бучі? Куди бігти і де ховатися під час повітряної тривоги бучанцям? Триває другий рік повномасштабного вторгнення, тема укриттів дуже актуальна та знову гостро постає серед мешканців нашого міста.

Часті обстріли столиці та Київської області, через що відбуваються кількагодинні нічні тривоги, відновили гостру потребу людей у захисті. Очевидно, що відчуття безпеки більше, коли поруч є сховище, яке нормально облаштоване та у яке можна без зусиль зайти, щоб перебути повітряну тривогу.

На території Бучанської громади облаштовано  104 укриття (така інформація оприлюднена на сторінці БМР від 2 червня 2023 року). 16 з них перебувають на обліку Бучанської міської ради (це 2 сховища і 14 протирадіаційних укриттів). 88 найпростіших укриттів на балансі закладів освіти (а саме 32), ОСББ та ЖБК, управляючих компаній.

Чи існує проблема закритих та занедбаних укриттів?

Так. Після трагедії у Києві 1 червня, коли загинули люди, які не змогли зайти в укриття, тому що воно було зачинене, почалася ревізія бомбосховищ по всій країні. У Бучі також знову почали говорити про неналежний стан, зачинені двері чи взагалі відсутність сховищ.

Протокол Кабінету Міністрів України передбачає, що у будь-який час доби під час повітряної тривоги укриття мають бути доступними для всіх людей.

Результати опитування «Чи є у бучанців доступ до укриттів під час повітряних тривог?»

1 червня у телеграм-каналі Thebuchacity ми провели опитування «Чи є у бучанців доступ до укриттів під час повітряних тривог?» У результаті 35% відповіли, що живуть у приватному секторі, тому немає. 25% – не знають. 21% – не мають доступу до укриття, тому що воно закрите. 19% відповіли на запитання позитивно. Всього в опитуванні взяли участь близько 1500 осіб. Зверніть увагу, що це не репрезентативне опитування.

У коментарях бучанці почали ділитися своїм досвідом користування укриттями під час повітряної тривоги. На жаль, про укриття під замком та відсутність сховища у будинку ми отримали найбільше відгуків.

На прохання відкрити укриття голова ОСББ не завжди реагував… Тому жінка з дитиною під час нічних тривог спускалися на цокольний поверх…

Особисто нас дуже вразила та розчулила історія жінки з Маріуполя, яка разом з 5-річним сином зараз мешкає у Бучі, у ЖК «Буча Квартал 1». Тетяна, так звати маму хлопчика, під час нічних повітряних тривог змушена сидіти у під’їзді на цокольному поверсі, де вважається більш безпечно. Тому що найближче укриття по вулиці Бориса Гмирі, 2-А, в яке не раз намагалася потрапити, – говорить, що було зачинене.

За її словами, на  прохання відкрити сховище голова ОСББ Артем Ланской реагував негативно. Мовляв, невелика небезпека: «через одного шахіда хочете спускатися?», «у вас заборгованість по оплаті» (що взагалі не стосується орендарів та права будь-якої особи на захист укриття). Жінка отримувала вищезгадані відповіді або повне ігнорування на повідомлення та дзвінки. Врешті-решт, навіть з чату будинку її видалили. Про наболілу ситуацію Тетяна поділилася з нашим виданням. Не одну ніч вона з своїм сином під час тривоги провела під дверима сусідів у цоколі. У цей час її чоловік служить у ЗСУ і боронить Україну. 

До речі, ситуація через закрите укриття під час тривоги виникала не лише у Тетяни. Вночі під час тривоги та вибухів, які почули люди, мешканці ЖК шукали безпечного місця і у чаті просили відкрити укриття. «Було таке, коли укриття відкрили лише через 40 хвилин після оголошеної тривоги, на той момент вибухи ракет минули», – акцентує Тетяна, яка не може ігнорувати сирену. 

У нас є факти підтвердження слів жінки, які ми не публікуємо, тому що вони відносяться до особистої інформації.

Разючі зміни відбулися, коли сталася трагедія у Києві та почалися перевірки укриттів та відповідальних осіб за них. Після чого Артем Ланской, голова ОСББ «Буча Квартал 1» на своїй сторінці у ФБ звернувся з пропозицією здійснювати чергування в облаштованому сховищі. Вже наступної ночі під час чергової тривоги Таня з сином зайшли в укриття.

Thebuchacity попросили прокоментувати голову ОСББ ситуацію, що виникла через закрите укриття. У відповідь була проявлена велика цікавість, хто поскаржився на укриття. Також чоловік згадував провокаторів, до яких одразу ж приписав і наше видання. 

«Наше сховище одне з кращих, облаштоване зусиллями правління ОСББ», – написав Артем Ланской. Далі взяли інформацію з його відеозвернення: «В укритті комфортні умови для перебування: місця для сидіння та щоб полежати, запаси води, ігрова зона. А також критична інфраструктура: телекомунікаційне обладнання, маршрутизатори, станція підкачки води… Тому без нагляду залишати укриття відкритим цілодобово ми не можемо».

Під час переписки пан Артем згадував про завжди відкриті (що не облаштовані під укриття – Авт.) цокольні приміщення, які пропонував у якості укриття Тетяні з дитиною. І підтвердив той факт, що підвал почав відкривати цілодобово після надходження розпорядження з КОДА. Наразі укриття по вулиці Бриса Гмирі, 2-А під час тривоги дійсно відкрите, але як ОСББ вирішило це питання голова особисто нам не уточнював. Хочеться вірити, що такі випадки – це виняток. Нагадуємо, що відповідальність за роботу укриттів несуть керівники тих органів та установ, на балансі яких вони перебувають.

Найпростіше укриття – заспокоює та виручає під час обстрілів

Голова ОСББ ЖК «Почаївський» Валерій Козлов, який був у місті під час окупації, більш серйозно зайнявся облаштуванням підвального приміщення в будинку. Власними зусиллями та за підтримки мешканців зібрали необхідні речі та матеріали для виживання. За його словами, сховище по вулиці Леха Качинського, 4-В лише частково зможе захистити людей під час ракетного удару.

Це укриття вже не раз виручало бучанців, особливо взимку під час блекауту. Тримати його відкритим протягом дня, на думку Валерія, не варто, тому що багато різного «добра» зібрано: запаси води, генератор, холодильник, дрова… Під час повітряної тривоги укриття відкривають одразу. Ключі знаходяться у кількох відповідальних осіб, які оперативно реагують на сигнал тривоги та пускають людей, що хочуть зайти у більш безпечне місце.

Нарікань від місцевих немає, навпаки люди схвально ставляться до дій та ініціативи керівника ЖК. «Знаючи, що поруч облаштована захисна споруда із запасами необхідних речей для виживання, жити спокійніше», – зауважила бучанка з ЖК, що проходила повз укриття.

В умовах загрози обстрілів – ризикувати життям людей неприпустимо

Балансоутримувачам багатоквартирних будинків та іншим організаціям, де є укриття, керівникам підприємств наголошують на дотриманні правил безпеки під час повітряних тривог.

Бучанський міський голова Анатолій Федорук 31 травня 2023 року видав Розпорядження «Про посилення контролю за дотриманням правил безпеки під час сигналу «Повітряна тривога» та забезпечення укриття населення». Зокрема, у документі наголошується на забезпеченні цілодобового доступу до укриття під час сигналу повітряної тривоги.

Також мають бути визначенні відповідальні особи для утримання та експлуатацію захисних споруд, оновлені таблички з актуальними телефонами, місця зберігання ключів.

Депутатка міськради і голова ОСББ «Річ Таун» Наталя Єфимович коментує це розпорядження так: «Певно, як і більшість багатоквартирних будинків не тільки в Бучі, а і Україні, наше ОСББ не мають площ у підвалах, які були б спільною власністю. Це, зазвичай, продані забудовником ще до створення ОСББ нежитлові приміщення під комори чи комерційні об’єкти. Але в будь-якому разі – це приватна власність.

Нам трішки пощастило в тому, що один з власників не встиг провести там ремонт і приміщення виглядає технічним, але великим. Він дозволив ОСББ використовувати його на період військового стану. Ми і готували підвали до 24 лютого, аби там могли ховатися люди і продовжили те робити після деокупації Бучі. Власники, хто хотів, вже давно зробили собі дублікат ключа від укриття. Всі решта знають як потрапити в укриття: де взяти швидко ключ. Так, голова ОСББ завжди має бути на «гучному телефоні» і в перші хвилини тривоги перевіряє чи відкрите укриття. 

Щодо розпорядження про тримання укриттів постійно відкритими. Думаю, воно стосується саме тих, які на балансі у міськради і які внесені в перелік міських укриттів. Не можна вимагати тримати постійно відчиненим підвал, де знаходяться загальнобудинкові комунікації. Постійне чергування – можливе, якщо такою функцією власники наділили голову ОСББ чи вирішили оплачувати це найманій особі. Ми маємо на території ЖК цілодобову охорону, тому питання доступу і чергування в нас вирішено.

Щодо інших ОСББ, управляючих компаній, я вважаю, вимагати нести відповідальність можна, коли обв’язок є у посадовій інструкції, власники (через правління чи загальні збори) уповноважили голову те робити, а вона не робить. А от що стосується міських укриттів, які на балансі у міськради, які за кошти платників податків облаштовані, – там однозначно має бути все необхідне і вони мають бути відкриті цілодобово».

Важливо знати, де знаходяться укриття

Мешканцям багатоквартирних будинків життєво важливо знати, куди йти у разі небезпеки, де знаходиться найближче сховище. Державна служба надзвичайних ситуацій радить громадянам відвідати найближче укриття та перевірити його стан. Рекомендовано залишити в укритті запаси води, аптечку.

Готуючи матеріал про укриття Бучі, ми зіштовхнулися з тим, що багато бучанців чули чи приблизно знають, де найближче укриття, але навіть не були у ньому. Тому лише зі слів інших переповідають, що там жах, немає ніяких умов або бачили, що робили ремонт…

Адреси захисних споруд у Бучі

Карта укриттів Бучанського району

Куди повідомити про закрите укриття

Задля безпеки людей укриття повинні бути відкритими під час повітряної тривоги. «Укриття у містах мають бути доступними», – це слова Президента України Володимира Зеленського, з якими він звернувся до всіх представників місцевої влади.

Якщо укриття під час повітряної тривоги зачинено, то рятувальники разом з поліцією мають право зрізати замки і таким чином надати доступ до захисної споруди.

Кому поскаржитися у разі невиконання вимоги доступу до укриття бучанцям?

·        Телефонуйте балансоутримувачу або власнику. Контактні телефони відповідальної особи повинні бути вказані на табличках біля кожного укриття.

·        101, 102, 112.

·        «Гаряча» лінія для звернень щодо неналежної роботи укриттів у Київській області (044)3630734.

Перевірки укриттів тривають

У відповідь на вимогу влади почалися оглядові рейди по укриттям. Днями Бучанська міська рада оприлюднила інформацію про перевірку укриттів. За розпорядженням Київської військової адміністрації у Бучі обстежили 16 укриттів, які перебувають на обліку Бучанської міської ради. Майже всі у задовільному стані, – повідомили представники міськради.

«Укриття міста обладнані місцями для сидіння і в них можливо комфортно перебувати, деякі обладнані туалетами, і є подача води. Зауваження виникло до одного укриття, що по вулиці Тарасівська, 32. Сховище знаходиться на балансі НДІ «Склопластику та волокна» та перебуває у незадовільному стані, його назвали не придатним для укриття населення».

Попереду огляд інших 88 безпечних місць громади, перевірити які заплановано протягом тижня. На сторінці БМР пишуть, що також приймають скарги та зауваження до стану укриттів.

Зверніть увагу, що доступ до укриття має бути не лише для мешканців будинку, в якому воно розташоване. Перехожі під час повітряної тривоги можуть знайти прихисток у найближчому безпечному місці.

Огляд укриттів журналістами Thebuchacity

Крім цього журналісти Thebuchacity разом з представниками влади провели перевірку укриттів, які є на балансі вищезгаданих установ. Ви зможете побачити, що з цього вийшло на Youtube каналі медіа.

Цей матеріал створено за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені в публікації належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Відповісти :

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Зараз переглядають

У Бучанському парку та Академії спорту будуть свої укриття

Бучанський міський голова Анатолій Федорук повідомив, що на території Академії спорту вже почали монтувати бетонну конструкцію, яка розрахована на 100 осіб. Наземне сховище обладнають пандусами...

Приєднуйся до патрульної поліції: Київська область проводить набір кандидатів

Можна приєднатися у батальйон патрульної поліції міста Бориспіль і села Чайки. Що пропонують кандидатам: зарплату від 20 600 до 23 600 грн +10 000 (додаткові виплати...

У Бучі презентували пілотний проєкт «Прокурор громади»

Він спрямований на зміцнення співпраці між прокуратурою, місцевою владою та поліцією у протидії злочинності. Бучанська громада має стати першою в Україні, де реалізують цей...

Діти можуть взяти участь у цікавому майстеркласі

Діти зможуть не лише гарно провести час, але й розвинути свою творчість та навички спілкування. Про це повідомили в Ірпінській міськраді. Майстерклас «Дивовижне перевтілення тварин»Коли: 2...

До бюджету Київщини повернули 6,3 млн грн несплачених податків

Директор компанії, яка спеціалізується на імпорті морепродуктів та логістиці, впродовж тривалого періоду умисно ухилявся від сплати податку на додану вартість. Це встановили детективи Територіального управління...

Розпочалось подання заяв на отримання грантів для ветеранів та членів їхніх сімей і мікрогрантів за програмою «Власна справа»

Стартувало подання заяв чергового періоду за програмами «Власна справа» та «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей», що триватиме до 30 червня включно. Про це повідомляє Київська...

Літній відпочинок для дітей: де провести час з користю та цікаво

Літо – особливий період у житті дітей, коли можна насолоджуватися сонячними днями, відпочиваючи від навчання та наповнюючи свої дні улюбленими активностями. Однак, в умовах війни...
Рекламаspot_img