Субота, 20 Квітня, 2024
8.7 C
Bucha
ThebuchacityБучаОксана Вишневецька: «Робота з дітьми з розладами аутистичного спектру – це виклик, а також терпіння, розуміння і задоволення»

Оксана Вишневецька: «Робота з дітьми з розладами аутистичного спектру – це виклик, а також терпіння, розуміння і задоволення»
О

   Час на читання -  5 хвилин
Array

2 квітня Міжнародний день поширення інформації про аутизм.

За даними ВООЗ, у світі приблизно 1 дитина зі 100 страждає на аутизм.

Аутизм –  розлад розвитку нервової системи, з якою людина народжується і живе усе життя. Він характеризується порушенням соціальної взаємодії, вербальної і невербальної комунікації, в існуванні складнощів у взаємодії із зовнішнім світом.

Thebuchacity дізналося, що у Бучанській громаді є фахівчиня, яка працює за методикою DIRFLOORTIME (флортайм) з дітьми, що мають розлади аутистичного спектру (далі – РАС). Флортайм – підхід, що дозволяє дітям з РАС отримувати необхідну психотерапевтичну допомогу та розвивати комунікативні та соціальні навички.

Ми запросили Оксану Вишневецьку на інтерв’ю, де вона поділилася своїм досвідом та знаннями щодо роботи з дітьми із РАС та застосування методики флортайм.

Оксано, розкажіть про себе. З чого почалася ваша діяльність з дітьми?

– Почала свою діяльність в дошкільному закладі Бучі «Пролісок», в якому працювала дефектологом. Як показував мій досвід роботи, діти ставали складнішими. Але, на жаль, методики занять з ними не змінювалися. Тому я зацікавилася, як можна вирішити цю проблему. Почала шукати відповіді на питання, які у мене виникали щодо роботи з дітьми, які мають розлади – аутизм.

Ви працюєте за такою методикою як флортайм. Розкажіть про її основні принципи.

Флортайм – методика, що використовується з дітьми, які мають труднощі з саморегуляцією, обробкою сенсорної інформації, вмінням контактувати з оточуючими, розмовляти, навчатися та повноцінно брати участь у соціальному житті. Флортайм допомагає отримати необхідну психотерапевтичну допомогу та створити оптимальне середовище для розвитку.

В Україні ця методика з’явилася у 2014 році. Дуже мало спеціалістів, які її використовують, та мало хто взагалі про неї знає. Наприклад, у нас у Бучанському районі я єдиний спеціаліст. У Києві функціонує Флортайм-центр, який єдиний в Україні на даний час.

– Яким чином ця методика допомагає діткам?

– Завдяки цій методиці можна працювати з дітьми, підлітками і дорослими, у яких є складнощі не лише з РАС, а й з будь-якого іншого характеру.

Методика флортайм дозволяє працювати опираючись на те, що дорослий (фахівець) підлаштовується під потреби дитини та базується на взаємовідносинах з дитиною. Необхідно, щоб між дорослими і дитиною була довіра, не було тривоги. Таким чином вдається вибудувати контакт. Адже дітки з РАС більш вразливі. Я фокусую увагу на тому, що дитині подобається і зацікавлює, спонукаю до мислення та соціального контакту.

З дітьми якого віку ви займаєтесь?

– Це діти різного віку. Найменшій дитині, з якою займаюся 1,4 роки. Завдяки методиці флортайм можна працювати і з підлітками.

Як відбуваються заняття за методикою флортайм?

– Зазвичай заняття відбуваються в присутності батьків, оскільки їхня підтримка та участь у спілкуванні та контакті з дитиною дуже важлива для подальшого процесу, які цілодобово знаходяться разом з дитиною.

Я спілкуюся з батьками, спостерігаю за дитиною. Намагаюся зрозуміти, чим вона цікавиться і долучитися до її діяльності. Адже діти з РАС по-іншому реагують і сприймають оточуючих та навколишній світ.

Часто мені кажуть, що у дитини на занятті вседозволеність, саме тому вона хоче ходити на заняття. Насправді це не так. Я встановлюю межі, щоб дитина розуміла, що дозволено, а що – ні.

Які ознаки у поведінці дитини вказують на те, що дитина перебуває у групі ризику РАС?

– Зазвичай, ознаки РАС проявляються через затримку мовлення та обмежену здатність до спілкування. Дитина може не реагувати на звернення до неї або проявляти обмеженість у взаємодії з оточуючими. У віці 1,5-2 роки можуть з’явитися ознаки зупинки розвитку, наприклад, втрата раніше набутих навичок у мовленні чи соціальному взаємодії.

Як вам вдається працювати з дітьми, враховуючи складнощі цієї роботи?

– Робота з дітьми з розладами аутистичного спектру – це виклик, а також терпіння, розуміння і велике задоволення. Кожна дитина унікальна, тому важливо вміти знайти до неї індивідуальний підхід. Моя робота полягає у створенні довірчих відносин та забезпеченні підтримки, що допомагає дітям відкривати світ і розвивати свої навички. Додає сили та енергії результат моєї роботи – це дітки, які йдуть на зустріч зі мною з радістю та їхній розвиток.

Які поради ви можете дати батькам?

– Бути дуже уважними до своєї дитини, до сигналів не тільки вербальних, а й до тілесних та мімічних проявів. З повагою ставитися до потреб дитини, до її індивідуальності. А також раджу батькам прислухалися до себе, особливо тоді, коли обираєте фахівця для проведення занять та психологічної підтримки з дитиною. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Відповісти :

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Зараз переглядають

Буча: безкоштовна перевірка здоров’я

У рамках проєкту «Рух надії» від Adventist World Radio бучанцям пропонують отримати консультації лікарів, пройти діагностику та скористатися послугами спеціалістів. Коли: з 23 по 29...

У Київській обласній військовій адміністрації відкрилась виставка про війну

«Нацспротив. Війна очима добровольців» – це фотохроніка, яку вели учасники боїв за Київщину. Про відкриття виставки повідомили у КОВА. На виставці представлені фото та текстові...

Оцифрування трудової книжки: як зробити і чому це важливо

Електронні трудові книжки – це цифрові аналоги паперових, які офіційно діють в Україні з 10 червня 2021 року. Паперові трудові книжки будуть непотрібні з 2026...

Жителям Здвижівки пропонують зареєструватися для отримання допомоги

Здвижівський старостинський округ інформує, що розпочалась електронна реєстрація на прийом до Харківської правозахисної групи для отримання допомоги у Здвижівці Бучанської громади. Відбудеться виїзд мобільної групи...

У Бучі відкрили майданчик для переробки будівельних відходів

За словами Бучанського міського голови Анатолія Федорука, у Бучанській громаді залишилося близько 75 000 кубометрів будівельного сміття, що накопичились внаслідок демонтажу зруйнованих об'єктів. КП «Бучасервіс»...

Починається реєстрація на Bucha Journalism Conference 2024

Media Development Foundation та медіагрупа «Українська правда» відкривають реєстрацію на Bucha Journalism Conference 2024. Захід відбудеться 10 травня у Бучі. Тема цьогорічної конференції –...

Історії українців, серед яких є бучанці, які повернулися додому

Героями документального проєкту «Повернення додому» команди Ukraїner стали 3 українські родини. Одна з них – молода пара з Бучі Євгеній і Світлана Худолії, яких...
Рекламаspot_img