Субота, 19 Квітня, 2025
20.3 C
Bucha
ThebuchacityБучаСекрети Святвечора: Чому діти кудкудакають, а зерна куті висять на стелі?

Секрети Святвечора: Чому діти кудкудакають, а зерна куті висять на стелі?
С

Вечір напередодні Різдва – одне з улюблених свят. Чим найбільше воно подобається, так це підготовкою до нього та різними традиціями, які у нашій родині ми намагаємося зберегти.

Свята вечеря: 12 страв і магія куті на стелі

Напередодні Різдва родина збирається за святковим столом. Перед цим поглядаємо на небо, де має з’явитися перша зірка, як знак того, що народився Ісус і час сідати до столу.
На ньому обов’язково має бути 12 пісних страв. До речі, ці страви є символічним нагадування про 12 апостолів. Головна страва, – звичайно, що кутя. Також обов’язково – узвар (компот із сушених фруктів).

Раніше ми кутю готували з рису. Тепер полюбляємо з пшениці, у яку додаємо перетертий мак, родзинки, мед та інколи горіхи. Але один цілий горішок додаємо обов’язково. Адже кому він попадеться під час їжі, той буде мати удачу протягом року.

А чули про підкидання куті до стелі? Це давній звичай, який символізує багатство та благополуччя. Минулого року теж вирішила спробувати – і зернинки куті, що прилипли до стелі, стали справжньою «прикрасою» аж до наступного генерального прибирання до Різдва. (Тому що не дозволяла їх прибирати).

Про дитячі забави на Різдво, через які ціни на яйця можуть зменшитися

Різдвяні колядки – це побажання добра й щастя. За розповідями родичів, раніше і до церкви забороняли ходити, і колядувати не дозволяли. Втім, наважувалися. Гурти колядників ходили від хати до хати, несучи святкову радість, було весело. Зараз колядників помітно менше і часто не дуже й готуються: «Коляд, коляд, коляда дайте п’ятака…» закінчується тим, що гроші беруть, а цукерки потім можна знайти на підвіконні у під’їзді чи під дверима.

Щороку мама пригадує, що вона, як була малою, разом із своїми сестрами і братами залазили під стіл і кудкудакали, щоб кури гарно яйця носили. За це малеча отримувала цукерки. Може, давайте цього року теж спробуємо, щоб ціни на яйця зменшилися.

Забуті традиції, які ми можемо зберегти

Ще поділюся про давні звичаї, які збереглися у нашій родині.

Кликання Мороза. У Святвечір господар дому тричі запрошує Мороза до оселі, щоб зима була лагідною, а врожай багатим. Треба сказати такі слова: «Морозе, Морозе, іди до нас кутю їсти! А як не йдеш, то не йди ні влітку, ні взимку!» Ці слова у нас промовляє батько.

Поставити додатковий прибор на столі: для тих, хто вже не з нами, символізуючи їхню присутність у нашій пам’яті.

Занести кутю хрещеним: гарний спосіб обмінятися побажаннями та побачитися.

Також в оселі ставлять Дідуха – символічний сніп із пшениці чи жита, який є оберегом дому. У нас є такий. А у вас?

Плюс актуальною традицією напередодні свят стає участь у благодійних ярмарках та зборах посилок для наший військових. Це спосіб висловити вдячність тим, хто боронить Україну, і нагадати їм, що їх із нетерпінням чекають вдома.

Святвечір – це не лише особлива вечеря, а й час щирих розмов та спогадів про минулий рік, сповнений різних подій, і мрій про майбутнє.

Цей вечір має глибоке значення для кожної родини, адже кожна з 12 страв на столі символізує важливі аспекти життя, віри та традицій, що передаються з покоління в покоління.

У Святвечір не лише смакуємо традиційну їжу, але й згадуємо про звичаї, які об’єднують нас, нагадуючи про важливість родинних цінностей, добробуту та духовного очищення. Адже традиції зберігають пам’ять про наші корені та глибоко переплітаються з мудрістю, яка передається через покоління.

А які традиції існують у вашій родині? Поділіться у коментарях.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Відповісти :

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Зараз переглядають

Розклад богослужінь на Великдень у храмах Бучанської громади

Буча Храм Святого Апостола Андрія Первозванного19 квітня (субота)19:00 – освячення20 квітня (неділя)6:00 – літургія7:30 – освячення Храм Апостолів Петра і Павла19 квітня (субота)16:00–20:00 – освячення20 квітня...

У Бучі відпрацювали сценарій ліквідації витоку аміаку

У Бучанській громаді провели масштабні навчання з цивільного захисту – рятувальні служби відпрацьовували алгоритм дій аварії – витоку аміаку із залізничної цистерни. Про це...

Бучанець Ярослав Клименко став чемпіоном України з кікбоксингу

Спортсмен здобув 1 місце у розділі кік-лайт та звання чемпіона України 2025 року серед 500 учасників. Також Ярослав виконав норматив кандидата у майстри спорту. Про...

У Бучі на понад 15 млн грн запланували капітальний ремонт вулиці Амосова

До кінця року КП «Бучасервіс» планує провести капітальний ремонт вулиці Амосова – від вулиці Пам’яті до бульвару Леоніда Бірюкова із під’їздом до центрального кладовища. Роботи...

На війні загинув ворзелянин Сергій Корчемний

Ще у 2015-2016 роках Сергій воював у зоні АТО. У червні 2024 року знову став до лав ЗСУ, виконував бойові завдання на Харківщині та...

Літні канікули у школярів Бучанської громади триватимуть без змін

Днями у мережі поширювали інформацію про те, що ніби цього року будуть скорочені літні канікули для школярів: мовляв, навчання триватиме до 30 червня, а...

У фокусі змін на залізниці Бучанської громади – комфорт та безпека

Посадовці Київщини та представники громад разом із командою Укрзалізниці оглянули залізничну інфраструктуру бучанського напрямку, який є одним із найзавантаженіших в області. Про це повідомив голова...
Рекламаspot_img