Головна мета форуму – ознайомити представників бізнесу з умовами працевлаштування ветеранів, ВПО та людей з інвалідністю та привернути увагу до проблем, з якими зіштовхнеться суспільство.
Масштабну подію організував центр підтримки підприємців Дія.Бізнес у Бучі. Форум став важливою платформою для обговорення шляхів створення в Україні сприятливих умов для ведення безбар’єрного бізнесу, а також працевлаштування ветеранів, людей з інвалідністю та внутрішньо переміщених осіб.
У приміщенні Art Gallerist зібралося близько 200 осіб: державні органи, бізнес-лідери, громадські організації, а також самі ветерани, люди з інвалідністю та ВПО. На форумі розглянули питання впровадження профільних урядових програм, спрямованих на працевлаштування ветеранів, людей з інвалідністю, внутрішньо переміщених осіб.
«Працевлаштування – одна із головних проблем, з якою стикнуться ветерани війни після повернення з фронту»
Керівниця центру підтримки підприємців Дія.Бізнес у Бучі Ганна Страховська розповіла про діяльністьцентруу місті: «Дія.Бізнес у Бучі є центром підтримки підприємців, де можна отримати безкоштовні консультації, пройти навчання, подати заявку на грант, знайти партнерів. Центр був відкритим у Бучі за 2 місяці до повномасштабного вторгнення. Він зазнав пошкоджень під час окупації та був відновлений завдяки підтримки партнерів».
Ганна Страховаська наголосила: «Працевлаштування є одною із головних проблем, з якою стикнуться ветерани війни після повернення з фронту. Саме тому ми вже зараз маємо подбати про її вирішення».
В межах форуму відбулися панельні дискусії, де обговорили: економічні виклики, урядові програми та подальші практичні кроки для працевлаштування ветеранів, ВПО, людей з інвалідністю, та створення безбарʼєрного середовища для них.
Олександр Терен, військовий, ветеран, ведучий шоу «Відвал ніг або ALL інклюзів», письменник, який також був присутній на форумі наголосив: «Ветеранів не треба жаліти, а потрібно дати змогу нам навчатися та працювати. Якщо бізнес не буде створювати місця для ветеранів – ветерани самі створять їх. Повірте, ветерани здатні створити конкуренцію, з якою цивільні не зможуть конкурувати».
Він звернувся до присутніх учасників форуму: «Зробіть так, щоб ветерани могли відкривати свій бізнес. Уже зараз є потреба у цьому. Також необхідно подбати про умови працевлаштування ветеранів».
Що сказав Олександр Терен про Бучу
Журналістам Thebuchacity вдалося задати Олександру Терену кілька питань.
– Що ви можете сказати про рівень безбар’єрності у Бучі?
– Гарне місто. Я був раніше вже у Бучі, але в справах, більш локально. Щодо безбар’єрності важко відповісти, адже мені не доводилося гуляти містом.
– Ми б хотіли запропонувати вам прогулятися містом і дослідити його безбар’єрність і зняти продовження проєкту «Відвал ніг».
– На жаль, у мене немає на це часу. Мій графік дуже насичений, і до кінця осені все розписано. Але дякую за запрошення! Щиро бажаю успіху у вашій ініціативі!
– Чи маєте ви намір створити бізнес, можливо, у Бучі?
– Звичайно, я підтримую ініціативи щодо створення бізнесу, особливо ті, які спрямовані на підтримку ветеранів. Тому, чому б і ні, якщо з’явиться така можливість…
«Бізнесу вигідно наймати ветеранів: їх завтра не мобілізують»
Руслана Величко-Трифонюк, виконуюча обов’язки виконавчого директора Українського ветеранського фонду Мінветеранів, радниця заступника Міноборони України підкреслила: «63,61% теперішніх військових говорять про проблеми з фізичним здоровʼям, нерозуміння з боку суспільства – 63,32%. Це ненормальна ситуація. Тому варто вже починати щось робити. Тому що це і про виживання бізнесу: не буде їх – не буде вас».
Наразі лише п’ята частина підприємців в Україні створила робочі місця для учасників бойових дій.
Крім того, учасники форуму зазначили, що якщо бізнес не створюватиме інклюзивні робочі місця, то це робитимуть самі ветерани.
OLX Робота разом з EBА провели дослідження, за результатами якого близько 30% роботодавців стикались з труднощами при працевлаштування осіб з інвалідністю. Головним барʼєром для них є недостатність адаптованих робочих місць та інфраструктури. В той самий час помітна різниця в сприйнятті барʼєрів, оскільки для осіб з інвалідністю, які стикались з проблемами при працевлаштуванні, ключовими проблемами є стереотипи та упередження зі сторони роботодавця/колег (59%), неадаптованість робочого простору (33%) та формальне працевлаштування (19%).
«Стимулами для бізнесу наймати осіб з інвалідністю – є пільги та фінансова підтримка від держави. Із дослідження ми бачимо, що малий і середній бізнес мало знайомі з вже існуючими програмами, тому дуже важливо про них комунікувати і доносити їх до підприємців.
Дослідження показує, що більшість і роботодавців, і пошукачів (ветеранів) не мали проблем під час працевлаштування. Проте роботодавці проявляють інтерес до отримання від держави спеціальних програм перенавчання ветеранів та психосоціальної підтримки співробітників», – зазначила Карина Арушанян, бренд-менеджерка платформи з працевлаштування OLX Робота, розповідаючи про, що може стимулювати роботодавців та пошукачів розвивати ринок праці в Україні та робити його доступним для всіх.
Передбачена компенсація за облаштування робочого місця для людини з інвалідністю
Для усунення бар’єрів на робочому місці Уряд запровадив програму компенсацій роботодавцям за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю.
У роботодавців є можливість зробити робоче середовище для своїх працівників максимально комфортним та безпечним. Вони можуть придбати для співробітників з інвалідністю необхідні їм меблі, обладнання, допоміжні засоби, а держава компенсує їх вартість.
Для отримання компенсації роботодавецю необхідно звернутися у Центр зайнятості. Відповідно до умов програми, роботодавець може отримати компенсацію за облаштування робочого місця за працевлаштованих людей з 1 групою інвалідності – до 106 500 грн, з 2 групою інвалідності – до 71 000 грн.
Thebuchacity поцікавилося у представниці Центрі зайнятості Бучанського району, чи підприємці Бучі вже користувалися даною програмою. «Наразі звернень з Бучі не було», – відповіла працівниця.
Банк відкриває нові відділення, які є інклюзивними, одне з них є у Бучі
Під час форуму представники компаній поділились прикладами впровадження підходів безбар’єрності в діяльність компанії.
Зокрема представники UKRSIBBANK розповіли про програму реінтеграції ветеранів та кейси впровадження корпоративної соціальної відповідальності в діяльність компанії.
Наталія Савчук, заступниця голови правління UKRSIBBANK BNP Paribas Groupрозповіла: «Інклюзія та повага до людей – частина нашої культури, банк робить все можливе, щоби забезпечити підтримку та безбарʼєрність як для клієнтів та партнерів, так і для працівників. Ми маємо власну програму реінтеграції ветеранів We’re Рroud, мета якої – створити комфортні умови роботи для військовослужбовців: як працівників банку, так і потенційних працівників-кандидатів, які приєднаються до нашої команди. Одним з її фокусів є інклюзивна культура та середовище. Також ми регулярно відкриваємо нові інклюзивні відділення».
Також пані Наталя повідомила, що 30% відділень вже вдалося облаштувати за інклюзивними стандартами. Одне з нових відділень, відкрили у Бучі, яке є адаптованим до потреб людей з інвалідністю.
«Інклюзія стосується нас усіх»
Ольга Безпалько, директорка департаменту соціальної політики АТ «Укрзалізниця»розповіла: «Укрзалізниця працює в напрямі не тільки архітектурних проєктів, а й інформаційних, транспортних та ментальних.
Наприклад, на інфозонах вокзалів Києва, Львова та Дніпра встановили спеціальні планшети для людей з порушеннями слуху, де можна поспілкуватись із менеджером українською жестовою мовою. Зараз цей проєкт поширили й на вокзали інших міст України.
Адже інклюзія – це не лише люди з інвалідністю, на кріслах колісних або з ампутаціями, вона стосується нас усіх».
Укрзалізниця продовжує реалізовувати програму «Безбар’єрна залізниця». Компанія закупає вагони, пристосовані для клієнтів з інвалідністю, адаптує вокзали для маломобільних людей і запускає послуги для окремих категорій людей, щоби зробити їхню подорож більш комфортною. Наприклад, дитячі зони на вокзалах, помічники для пасажирів на кріслах колісних чи сервіс бронювання квитків для військових.
«Безбарʼєрність – це сучасна естетика»
Провідний український архітектор Марко Савицький наголосив, що наразі безбарʼєрність – це сучасна естетика і представники бізнесів мають адаптовувати свої простори до нової реальності.
«Безбарєрність і доступність має стати тим середовищем, в якому ми живемо. Це недорого і не некрасиво. Насправді всі бар’єри у нас в голові. Не бійтеся універсального дизайну, у якому буде зручно всім», – сказав Марко Савицький.
На запитання із залу, яким чином можна змінити доступність громадського простору, відповів так: «Підіймати хайп. Знайти однодумців, говорити про проблему, звертатися за допомогою до влади, підприємців».
Також обговорювали питання грантових програм, які надають можливості ветеранам для створення або розвитку власного бізнесу. Дізналися, що існує чимало проєктів, які забезпечують ветеранів консультаціями, фінансовою підтримкою на відкриття бізнесу та у подальшому підтримують. Це дозволяє ветеранам не лише знайти нові можливості для самореалізації, але й сприяє їхньому успішному входженню в сферу підприємництва та відновленню стабільності у цивільному житті.
Більше інформації про гранти від Міжнародної організації з міграції можна знайти на сайті. Збірку грантів, які наразі реалізуються в Україні дивіться за посиланням.
На що б хотілося звернути увагу, що форум з питань інклюзії та безбарєрності, проводився у місці, яке є не є інклюзивним. Це підкреслює важливість розгляду питань інклюзії та вжиття заходів для їх вирішення. Адже жителям важливі такі аспекти життя як безпека, комфорт і зручність, що включає в себе безбар’єрний доступ до міської інфраструктури та послуг.
Thebuchacity продовжує висвітлювати тему безбер’єрності та підтримує створення інклюзивного середовища у місті, у якому всім буде комфортно.