Про це пояснює лікарка Бучанського центру первинної медико-санітарної допомоги Наталя Борисенко.
З 1 січня 2025 року в Україні стартувала реформа системи медико-соціальної експертизи (МСЕК), яка передбачає впровадження нової моделі оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКОПФО). Ця реформа спрямована на спрощення процесу, підвищення прозорості та покращення доступу до необхідних послуг для людей із інвалідністю.
Що змінюється?
Ліквідація МСЕК. Застаріла система, яка часто була джерелом корупції та перепон для багатьох людей – скасована. Рішення, ухвалені МСЕК до 31 грудня 2024 року, залишаються чинними, забезпечуючи стабільний перехід на нову систему.
Замість МСЕК функціонують експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКОПФО), щоб унеможливити суб’єктивність та упередженість у прийнятті рішень. Оцінювання стане більш фаховим та доступним завдяки складу команд з лікарів-практиків у найпотужніших лікарнях країни.
Оновлені медико-соціальні критерії. Оцінка стану здоров’я здійснюватиметься за новими міжнародними стандартами, які враховують не лише медичний діагноз, а й ступінь впливу хвороби чи травми на повсякденне життя людини.
Цифровізація процесу. Усі етапи оцінювання фіксуватимуться в електронній системі, що спрощує процедуру та унеможливлює корупційні зловживання. Направлення та здійснення оцінювання відбуватимуться через електронну систему щодо оцінювання повсякденного функціонування особи. Оцінювання може проводитися очно, дистанційно, заочно або за місцем перебування пацієнта – залежно від його стану.
Маршрут пацієнта:
- Направлення. Лікуючий лікар створює в електронній системі направлення на оцінювання, прикріплюючи необхідні документи в електронному вигляді. Пацієнту потрібно підготувати паспорт та інші персональні документи, медичну документацію, що підтверджує діагноз, та інші підтверджуючі документи (за наявності).
- Оцінювання. Експертні команди проводять оцінювання з використанням електронної системи, визначаючи ступінь повсякденного функціонування особи.
- Очікування рішення та оскарження в разі незгоди.
Деталі реформи, інструкції з подання заяви та відповіді на поширені запитання вже доступні на офіційних сайтах Міністерства охорони здоров’я та Мінсоцполітики. Віримо, що ці зміни допоможуть покращити якість життя багатьох українців.