Субота, 7 Вересня, 2024
15.9 C
Bucha
Thebuchacity#Райони твого міста«Центр»: масив та нові житлові комплекси

«Центр»: масив та нові житлові комплекси
«

Місце зустрічі мешканців з різних куточків Бучі – центр міста. Він же масив – «п’ятак», де завжди була розвинута інфраструктура та кращий благоустрій.

Центральна частина Бучі змінюється, як і саме місто. Існування Бучі почалося з будівництва залізниці Київ-Ковель. У 1901 році відкрилася станція «Буча», навколишня місцевість якої і слугувала певний час своєрідним центром. Згодом розширилася до ринку та перших магазинів. 

Дитячий майданчик по вулиці Героїв Майдану

Від вокзалу до «п’ятачка»

Приблизні межі центру Бучі – це територія від вокзалу до «п’ятачка» та далі до нинішнього Будинку культури.

Головні вулиці: Енергетиків, Польова, Героїв Майдану (колишня Комсомольська), Нове шосе, Володимира Вернадського (Островського колишня назва), Богдана Хмельницького.

«П’ятачок» – саме так назвали місцеві найцентральніше місце. Нині його позначає гранітна скульптура кулі, яку встановили у рік проведення чемпіонату з футболу «Євро-2012». Тому зустрічі «на п’ятачку» стали називати і «біля шарика».

«П’ятак» – місце, де поруч були всі необхідні заклади: базар, Укрпошта, Хлібний магазин, Ощадкаса, книжковий магазин, дитяче кафе «Казка». Тому очевидно, що бучанці часто пересікалися саме в одному місці.

Магазин «Хлібний». Фото з спільноти Буча від початку дотепер. Краєзнавство.

Зараз різних магазинів стало ще більше, дуже багато аптек та ломбардів у самому центрі. Великий торговельний центр «Буча Пасаж», магазини на місці приватного сектору, є кав’ярні, нотаріуси та залишилися Ощадкаса і книжковий магазин.

Кафе «Келих». Зараз тут Податкова служба та ДРАЦС

Поруч Київська площа з фонтанами. До речі, її вигляд потребує покращення. А раніше на тому місці, коли ще не було центральної площі, був пагорб, де взимку діти спускалися на санчатах, а влітку їли яблука з яблунь, які там росли. Замість Еко-маркета працював перший кінотеатр «Зоряний», у якому крутили улюблені та популярні на той час фільми, мультики для дітей.

Київська площа

У затишному заміському поселенні почали створювати комфортні умови

Після звільнення селища 1943 року від німців почалося розбудова Бучі, яка ставала більш цивілізованою та комфортною для життя. У 1947 році селище стало електро- і радіофіковане. Почалося будівництво доріг. Будувалися клуб, магазини, лазня, перукарня.

Перукарня у 101 будинку. Фото з спільноти Буча від початку дотепер. Краєзнавство.

На початку 1950-х на станції «Буча» збудували пішохідний міст, яким у місті досі користуються.

На пероні станції «Буча». Фото з спільноти Буча від початку дотепер. Краєзнавство.

Працювали підприємства Бучанський завод скловиробів, Бучанський приладобудівний завод «Веда», Бучанський крохмальний завод, будівельні організації.

У 60-80-х роках зростає населення Бучі, що зумовило прискорення будівництва житла. Буча стає багатоповерховою. Будують перші будинки по вулиці Енергетиків.

Поле. Зараз тут ЖК «Центральний», стадіон «Ювілейний», будинки Київміськбуду. Фото з спільноти Буча від початку дотепер. Краєзнавство.

Сучасний центр міста – колишнє поле

У 1963 році було завершено будівництво Ірпінської центральної міської лікарні, яку збудували в Бучі. До речі, спочатку планувалося, що центром буде не Ірпінь, а Буча.

1964 року у центрі міста відкривають школу (сьогодні це Бучанський ліцей №4), у якій  на той час було 12 класних приміщень на 577 учнів, працювало 26 учителів.  Тоді школа мала статус: «Бучанська середня загальноосвітня трудова політехнічна школа з виробничим навчанням №3».

1970 рік: відбувається телефонізація квартир. Будується централізована каналізація і водогін.

Улюблений майданчик «Гулівер» біля 101 будинку. Фото з спільноти Буча від початку дотепер. Краєзнавство.

У 1993 році в Бучі відкривають українську національну гімназію. Зараз у центрі міста 3 навчальних заклади: бучанські ліцеї №5 (колишня школа-інтернат), №4 та №9 (нова школа). Серед дошкільних закладів – садочок «Сонячний», «Горобинка», «Капітошка», «Козачок».

Бучанський ліцей №9

Історичні моменти, що вплинули на розвиток Бучі та її центр

У 2001 році Буча голосно і масштабно святкує 100-річчя з дня створення селища. Саме у центрі міста – по вулиці Енергетиків – відбуваються урочисті заходи, виставки та велика дискотека.

До речі, святкування Нового року зазвичай відбувалися на тому ж п’ятачку, де ставили ялинку.

Зимові розваги бучанців. Фото з спільноти Буча від початку дотепер. Краєзнавство.

На 100-річчя у Бучі затвердили герб і прапор Бучі. В центрі композиції гербу розміщений елемент, що символізує «родове дерево селища». Листок, що має 4 гілки. Це чотири села (мікрорайони, про які ми вже розповідали): Яблунька, Мельники, Лісова Буча і Ястремщина. Саме вони дали основу сучасній Бучі.

Вокзал Бучі 1983 рік. Фото з спільноти Буча від початку дотепер. Краєзнавство.

2001 року у центрі міста на території колишнього поля було відкрито стадіон, який з нагоди 100-літнього  ювілею Бучі отримав назву «Ювілейний». Зараз стадіон оточений новими житловими комплексами та магазинами. Та це не заважає бути йому зразковим місцем для проведення спортивних заходів та чемпіонатів. А ще на стадіоні ставили сцену і відбувалися великі святкування за участі популярних артистів.

1 січня 2007 року Буча отримала статус міста обласного значення. Урочистості та святкування проводили і досі проводять у центрі міста.

Нині Буча є адміністративним центром Бучанської міської територіальної громади й Бучанського району Київської області. 

Росте місто – ростуть нові мікрорайони

Із зведенням нових житлових комплексів увага від центру самого міста перемістилася. У більшості житлових комплексів свій центр та свої потреби виділити серед всього міста.

Сучасна Буча

Мікрорайон «Варшавський»: місто в місті

Із заселенням людей у новий великий житловий комплекс «Буча Квартал», що по вулиці Бориса Гмирі, були ідеї із перенесенням центру міста. Звичайно перенести культове центральне місце старожилів Бучі нікому не вдасться. А ось створити свій новий центр – реально. І більш за все так і буде, коли добудують будинки в сусідніх житлових комплексах, що заплановані.

ЖК «Нова Буча»

Біля масиву ЖК «Буча Квартал», «Нова Буча» сучасний ринок ТК «Варшавський». Від назви якого і почали називати територію поблизу його. У житловому комплексі функціонують різні магазини та заклади. Працює амбулаторія. Для діток облаштовані гарні майданчики. Дошкільнята мікрорайону відвідують дитячий садочок «Перлинка». А діти шкільного віку їздять до найближчого навчального закладу у центр міста. 

Щодо транспортного сполучення: поруч варшавська траса, де курсують маршрутки по місту, до Києва та інших громад.

Це сучасний мікрорайон, де багато молодих сімей з дітьми, які обрали Бучу для свого життя.

Мікрорайон «Склозаводський»

Вулиця Яблунська, яка починається у Яблунці, тягнеться до іншого мікрорайону Бучі – Склозаводського. 1944 року почав працювати Бучанський склозавод №1, який відносився до Яблуньки. Згодом частина міста біля підприємства розросталося і умовно відокремилося у окремий район. Назвали його символічно – у честь заводу.

Підприємство здійснило великий внесок у розвиток міста. Його назва змінювалася більше 10 разів. Зараз підприємство не функціонує. 

У 1949 році для дітей працівників Бучанського заводу скловиробів у будинку 2-поверхового гуртожитку виділили 3 кімнати під садочок. Збудувати нове приміщення на той час не було можливості. 

Зараз у мікрорайоні є свій навчальний заклад для дошкільнят та молодших школярів школа-садок «Берізка». Свій Будинок культури, у якому проводять майстер-класи для діток та організовують свята. Нещодавно у мікрорайоні встановили нову ігрову зону, а також волонтери створили мурал.

Перший мурал у Бучі

Забудова району – приватний сектор та багатоквартирні будинки. Велика водойма – кар’єр, який утворився внаслідок видобутку глини. До речі, на його місці росли сади та виноградники. Побажання місцевих – облагородити місцеве озеро та зробити там повноцінну зону відпочинку.

Кар’єр

Загалом Склозавод став районом для літніх людей і молодих сімей. Тому старші мешканці хочуть тиші та безпечного, комфортного життя, а молодь активно бореться за осучаснення району, за те, щоб віддалена місцевість від центру не відрізнялася.

Особливо багато актуальних питань виникає після окупації Бучі, яка почалася саме з Склозаводського мікрорайону.

Нагадаємо, що росіяни остаточно окупували Бучу 5 березня. Вони заїхали в мікрорайон Склозаводський, що на краю міста, і взяли під контроль вулицю Яблунську. Саме тут окупанти розстріляли десятки цивільних людей. 

В офісних приміщеннях на Яблунській, 144 був облаштований штаб росіян. Вздовж усієї Яблунської російські військові встановили блокпости та вогневі позиції. У штаб зганяли місцевих, допитували, катували і знущалися. Там розстріляли 12 чоловіків. У честь загиблих заплановано створити меморіальний комплекс та мурал.

Мікрорайон Склозаводської, його ще так можуть називати, бо там є ще одна станція Склозаводська, він же і Склозавод. На районі є свій міні центр, біля магазину Фора. Також відділення Укрпошти, бювет, аптека та амбулаторія. 

Проєкт меморіального комплексу, який хочуть встановити на вулиці Яблунській

Він, як і кожен район Бучі, що віддалений від центру, має свої переваги та недоліки. Місцеві часто самі організовуються і вирішують проблеми благоустрою. Серед бучанців з Склозаводу чимало військових, які добровільно вступили до лав ЗСУ та загинули під час бойових дій.

Мікрорайон «Тарасівський»

Частина новобудов Лісової Бучі, що почали зводити по вулиці Тарасівській, відокремлюють в окремий мікрорайон. Комфортний для життя. У ньому завчасно були передбачені дитячі та спортивні майданчики, зони відпочинку з лавками, гарне озеленення.

У дворі мікрорайону Тарасівського

Мікрорайон «Річ Таун»

Великий сучасний житловий комплекс по вулиці Мрії (колишня назва Пушкінська), який, умовно, також знаходиться у Лісовій Бучі. Затишний, з доглянутими двориками. Серед негативних моментів – віддалений від центру міста, тому поруч немає сучасного супермаркета, закладів освіти для дітей.

У подвір’ї ЖК «Річ Таун»

«Хутір»

Приватний сектор від сучасної школи мистецтв імені Левка Ревуцького до старого переїзду. Місцеві жителі люблять його за тихі вулиці. А за всім необхідним чи то покупками, чи послугами ідуть в центр міста.

Бучанська школа мистецтв імені Левка Ревуцького після ремонту

Буча – має цікаві місця. Кожен її мікрорайон по своєму гарний та особливий. У публікаціях про мікрорайони міста ми спробували розповісти про найпопулярніші з них. Для того, щоб привернути увагу бучанців та її мешканців, а також тих, хто працює у місті та вирішує як місто буде розвиватися, які заклади відкривати, а які не варто. 

А також для того, щоб зручніше було комунікувати, вирішувати проблеми і побажання, які уже є та будуть у певному мікрорайоні. Приєднуйтесь до чату свого мікрорайону.

Матеріали проєкту «Райони твого міста» створено за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки у рамках Transition Promotion Program. Погляди, викладені в публікації належать авторам і не відображають офіційну позицію МЗС Чеської Республіки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Відповісти :

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Зараз переглядають

У Бучанському районі пройде велозаїзд із 67-річним волонтером Якубом Кепкою

Якуб Кепка – морський піхотинець та ветеран з Канади. 20 років тому чоловік втратив ногу і ходить на протезі. Він здійснює 900-кілометровий велопробіг з Кракова...

Загинув бучанець Олександр Безсмертний

Олександр був тяжко поранений під час ракетного обстрілу в Полтаві 3 вересня. Там він проходив військову підготовку. У чоловіка залишилися маленька донечка, дружина, брат і...

Судитимуть військовослужбовця рф, який вбив жінку під час окупації Бучі

За інформацією слідчих Нацполіції, на початку березня 2022 року 5 російських солдатів затримали 34-річну місцеву мешканку Бучі. Погрожуючи зброєю, привели її у захоплений будинок,...

У Бучі відбудеться ярмарок на підтримку ЗСУ

Коли: 7 вересня, з 8:30 Де: парк Слави, вул. Левка Лук'яненка Організовує ярмарок команда волонтерів «Бурундуки». На вас чекає: гарний настрій, домашня випічка (тортики, печиво), прохолодні напої....

Школярі з Гостомеля зібрали 88 000 грн для ЗСУ

У Гостомельському ліцеї №1 пройшла одноденна благодійна акція «Замість квітів – допомога армії», приурочена до Дня знань. Про це повідомили у ГСВА. Батьки, вчителі та...

У Білогородці знайшли гончарний горн 17 століття

30 серпня експедиція Інституту археології НАН України знайшла залишки гончарного посуду козацької доби. Про це повідомили у відділі культури Білогородської сільської ради. За словами археологів,...
Рекламаspot_img