Субота, 14 Грудня, 2024
-2.4 C
Bucha
ThebuchacityБучаДайджест подій у Бучі за 2023 рік: Борис Джонсон, сяйво «Аврора» і загадковий неприємний запах

Дайджест подій у Бучі за 2023 рік: Борис Джонсон, сяйво «Аврора» і загадковий неприємний запах
Д

Протягом 2023 року у Бучі відбулося чимало подій, що запам’яталися та були значимі для міста та його мешканців. У цьому дайджесті ми звернемо увагу на найважливіші та найцікавіші події року. 

Розпочався 2023 рік із побажань переможного року, протягом якого ще було багато оголошень про розмінування території, повітряну тривогу та графіків відключення електроенергії. 

Водночас у Бучу постійно хтось приїжджав, організовували концерти, проходили ярмарки, відкривалися нові місця, кращі мешканці отримували нагороди, відбувалися змагання та були помічені нові природні явища й навіть запахи. 

Борис Джонсон… та гості з різних країн світу

У Бучу часто приїжджали іноземні делегації, які особисто хотіли побачити місто, яке пережило окупацію. Гості з різних країн відвідували місце масового поховання вбитих та закатованих людей, розташоване біля храму апостола Андрія Первозванного, дивилися відновлені об’єкти, вшановували честь Героям на алеї борців за незалежність. 

Серед гостей були президенти, прем’єр-міністри, посли, міністри закордонних справ та інші посадовці. Представники таких країн: Фінляндії, Австрії, Нідерландів, Ізраїлю, Італії, Іспанії, Латвії, Японії, Словаччини, Словенії, Хорватії, Естонії, Чехії, Польщі, Південно-Африканської Республіки, Південної Кореї, Ірландії, США, Німеччини тощо.

Один гість чи не найбільше звернув до себе увагу та запам’ятався. Йдеться про приїзд британського політика Бориса Джонсона, який вперше відвідав Бучу. Також у Бучу на річницю звільнення міста від росіян завітав Президент України Володимир Зеленський, який вручив Бучанській громаді Почесну відзнаку Бучі: Місто-Герой України.

Під час пресконференції до роковин повномасштабного вторгнення рф Володимир Зеленський назвав день, коли було виявлено звірства, скоєні у Бучі – найстрашнішим днем війни.

Відвідали Бучу і віцепрем’єр-міністерка Ірина Верещук, Генсекретар НАТО, японський волонтер Пікачу. А також було таке, коли представники посольств 19 країн світу зустрілися у Бучі і разом з міжнародними організаціями обговорювали подальші шляхи відновлення Київщини.

Журналісти з усього світу приїздили, щоб побачити на власні очі місто, яке пережило окупацію росіян, поспілкуватися з очевидцями подій та розповісти іншим про Бучу.

Концерти, спрямовані на підтримку ЗСУ та донати

2023 рік став роком донатів та благодійних виступів музикантів, поетів, артистів. 

Містяни пригадують виступ гурту «Kozak System». А також затишні вечори у коворкінгу Portal, де своєю творчістю ділилися місцеві виконавці та автори. Один з найпопулярніших став вечір пам’яті Кузьми Скрябіна.

А коли Дідзьо заспівав гімн України біля найбільшого прапора Бучанської громади, то його відео зібрало багато переглядів на нашому каналі у ТікТок

На благодійному концерті «Очі війни – дрони перемоги», який проходив у літньому театрі Бучанського міського парку, на потужні дрони для захисників Бахмута задонатили більше 43 000 грн.

У Центральному будинку культури започаткували музичні вечори «На Посиденьки у Горислави», де виступали артисти та збирали донати для ЗСУ.

El Kravchuk, коли приїхав у Бучу, то також виступив на сцені у парку та зібрав понад 30 тисяч гривень на придбання Starlink для військових 117-ї бригади.

Рік відбудови та реконструкції 

В місті відзначається інтенсивний процес відновлення інфраструктури. Було здійснено ряд заходів та покроково впроваджуються нові ініціативи з метою відбудови та ремонту будинків та громадських місць.

Наприклад, протягом 2023 року:

Відновили приватні будинки по вулиці Вокзальній. 

Завершили демонтаж кладовища авто і техніки по вулиці Депутатській. 

Зробили ремонт у Бучанському ліцеї №3. 

Відремонтували дитячу мистецьку школу імені Левка Ревуцького.

Тривають ремонтні роботи з утеплення багатоквартирних будинків та активно відновлюють ті будинки, що були значно пошкоджені під час обстрілів росіянами. Про те, як відновлюють 5 житлових будинків у центрі міста, детально описано у статті.

У 2023 році нарешті знову почали ремонтувати підземний перехід, проте так і не закінчили. 

По вулиці Києво-Мироцькій закінчують реконструкцію приміщення Дитячо-юнацької спортивної школи.

Розпочали та вже закінчили будівництво першої в Україні фабрики-кухні, яка з початку 2024 року годуватиме дітей у навчальних закладах у Бучі, Бородянці та Немішаєво.

Буча попрощалася з понад 1000 мешканцями…

Протягом року сумні звістки надходили з фронту до Бучанської громади. На війні загинули: Володимир Кербут, Олексій Завадський, Рустам Баркар, Костянтин Касіч, Ігор Дюкарєв, Максим Коваль, Віталій Білоус, Богдан Діденко, Микола Нікітін, Дмитро Шпильовий, Олексій Змієвський, Давід Гасимов, Андрій Крушинський, Богдан Єщенко, Віталій Баранов, Михайло Камєнєв.

Через хвороби або внаслідок отриманих травм також попрощалися з сержантом Бучанського ДФТГ Віктором Тищенком, Олександром Павликом, який служив у Бучанському ДФТГ, Артемом Адаменком, Антоном Забарило, Віталієм Камінським.

Помер вчитель географії, лідер бучанських туристів та директор Бучанського центру позашкільної роботи Андрій Куцевалов. Бучанському центру позашкільної роботи в знак шани та пам’яті надали назву в честь його імені.

Зупинилось серце екс-очільниці Бучі Людмили Солодюк, яка раніше у 1977-1986 роках очолювала селище Буча.

Помер професійний фотограф з Бучі Олександр Сорокін.

Станом на 15 грудня 2023 року Бучанським відділом ДРАЦС зафіксовано за рік 1093 смертей. Вічна пам’ять і шана. Назавжди в нашій пам’яті…

Бучанці в очікуванні нових об’єктів та закладів

Відновлення та поява нового бізнесу радувала та додавала комфорту містянам. У Бучі демонтували зруйнований Епіцентр та повідомили про новий великий ТЦ, який буде у понад 5 разів більше за той, що був.

Відремонтували та знову відкрили супермаркет АТБ на вулиці Тарасівській.

Також у місті відкрився новий сучасний фітнес-клуб EnerGym з 3 басейнами, нові кав’ярні та кафе.

В Ірпінській міській лікарні, що на території Бучі, відкрилося перше у Бучанському районі відділення гемодіалізу. Там наразі працюють 4 штучні нирки.

Громаді заявили про створення у місті майданчика для переробки будівельного сміття. Також планують побудувати нові очисні споруди.

У місті хочуть створити психологічний центр реабілітації для людей з ПТСР. Окремо запланували створити Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю. 

Литовські інвестори повідомили про фінансування будівництва нової сучасної школи з дитячим садком у Бучі.

Міська рада пообіцяла незабаром відкрити ще 2 сучасні амбулаторії по вулиці Водопровідній та Леоніда Бірюкова.

Спортивні досягнення та чемпіонати

Велика кількість спортивних заходів відбулася у Бучі. Бучанці, які відвідують спортивні секції, були активними учасниками змагань весь 2023 рік та ставали переможцями в місцевих, обласних, всеукраїнських змаганнях.

Бучанець Владислав Білоус став кандидатом у майстри спорту України. 

Віктор Приходько, який вже мав титул Чемпіона України з кікбоксингу, виборов «бронзу» на Кубку світу з кікбоксингу в Австрії.

А бучанські танцюристи вибороли 9 медалей на польському танцювальному турнірі IDSA World Championship, гімнастки стали фіналістками змагань у Болгарії.

У міському парку відбувся масовий забіг «Нескорена Буча – з Україною в серці!», участь в якому взяли майже 750 учасників та учасниць з усієї країни.

Бучанець Артем Невдобенко зайняв 1 місце на Всеукраїнському турнірі з боксу. Також спортсмен виборов звання Майстра спорту України під час змагання у Рівному.

Також у Бучі у 2023 році стартував проєкт «Активна ходьба в громаді». Були розроблені зручні маршрути ходьби для усіх мешканців громади, знайти їх можна по місту.

12-річна бучанка Єва Король виборола срібло на змаганнях з тхеквондо у Сербії та l місце в турнірі з тхеквондо міжнародних змагань Warsaw Cup 2023 в Польщі.

А ще у 2023 році відбувся благодійний веломарафон «Бучанська сотка», на якому зібралася велика кількість учасників та любителів велоспорту.

Бучанський боксер Артем Невдобенко виборов бронзу Кубку України у Чернівецькій області.  

Бучанка Дар’я Кравчук стала срібною призеркою Чемпіонату Європи з класичних шахів.

Учень Бучанського ліцею №5 Матвій Куявець став наймолодшим спортсменом збірної України з кікбоксингу та отримав бронзову медаль на чемпіонаті Європи з кікбоксингу WAKO, що проходив у Стамбулі.

Боксери з Бучі повернулися з призовими місцями з міжнародного турніру Knockout Gym Cup 2023, що проходив у Латвії. Вони вибороли 4 перших місця та 7 других.

В Академії спорту відбулося понад 30 великих чемпіонатів та всеукраїнських змагань з різних напрямів: 

  • художньої гімнастики
  • спортивного бального танцю
  • вільної боротьби
  • карате
  • тхеквондо
  • танцювального спорту та інші

Танцівники хореографічного колективу «Фантазія» вибороли 11 нагород на Міжнародному і Всеукраїнському фестивалях.

Юрій Корнєєв став призером Чемпіонату світу з кікбоксингу, виборов перемогу у розділі «full contact» на змаганнях ISKA.

Спортивних досягнень чимало і, скоріш за все, ми не про всіх згадали і знали. Тому пишіть нам про себе чи своїх знайомих спортсменів, яких варто відзначити.

Пишаємось творчими успіхами бучанців 

Серед творчих мешканців можна відзначити учня фортепіанного відділу Бучанської дитячої школи мистецтв імені Левка Ревуцького. Іван Супруненко виборов золото на музичних змаганнях в Ірландії.

А юна співачка з Бучі Оля Гарбузюк перемогла у номінації фестивалю «Чорноморські Ігри – 2023», виступивши на Всеукраїнському благодійному дитячому фестивалі з авторською піснею «Йти далі». До речі, Оля сама написала і музику, і слова.

З’явилися нові місця для відпочинку та вшанування пам’яті

Бучанка Ольга Лазоренко реалізувала проєкт у Лісовій Бучі та облагородила куточок природи у зону відпочинку – сквер «Лісовий».

У парку «Диво» з’явилася міжнародна алея, вздовж якої встановили пам’ятні таблички міст-побратимів Бучі. Серед них міста України, Польщі, Німеччини, Литви, Словенії, Північної Македонії, США, Італії, Франції, Угорщини та Португалії.

А біля центральної площі та алеї Героїв встановили конструкції з плакатами борців за незалежність.

Також встановили інсталяцію в памʼять про тих, хто загинув від рук окупантів. На інсталяції, яка тепер знаходиться на території храму Андрія Первозванного, згадані імена 501 бучанця.

Поява та доля перших графіті й муралів у Бучі 

Відомий італійський вуличний художник TVBOY залишив у Бучі на початку 2023 року патріотичні графіті.

А в Склозаводському мікрорайоні міста з’явилися перші мурали, створені волонтерами з Каліфорнії. Щоправда, зовсім недовго тішилися їх красою: знайшлася особа, якій не сподобався витвір, тому один з муралів був через кілька днів зіпсований. 

Хто і за що отримав відзнаки та нагороди 

Бучанці отримували нагороди за вагомий внесок у розвиток громади, за високі досягнення в галузі освіти, за мужність та хоробрість, проявлену під час активних бойових дій, волонтерську діяльність.

Серед кращих бучанців медикиня Людмила Скакалова, якій вручили відзнаку від Президента України – орден Княгині Ольги ІІІ ступеня.

Ордени від Президента України отримали 2 бучанські вчительки:

Надія Новикова – викладачка музичного мистецтва Бучанського ліцею №4, була нагороджена орденом «Княгині Ольги» ІІІ ступеня;

Галина Вишневська – вчителька початкових класів «Мироцької гімназії №12», орденом «За мужність» ІІІ ступеня.

Директор Бучанського ліцею №5 отримав звання «Почесний житель Київської області».

Пишаємося нашими Героями

Володимир Зеленський посмертно нагородив званням Героя України полковника Михайла Матюшенка «Діда», який був командиром 40-ї бригади тактичної авіації, відомої як «Привиди Києва». Також полковника з Бучі було удостоєно орденом «Золота Зірка». 

Бучанську волонтерку Жанну Каменеву також посмертно нагородили орденом «За мужність».

Бучанець Володимир Смовж, боєць 3-ї ОШБр отримав нагороду «Золотий Хрест» за успішний штурм ворожих позицій та ефективне знищення ворога з кулемета. Також Володимир отримав відзнаку «Хрест доблесті» за успішні штурми ворожих позицій на Донецькому напрямку та відзнаку «Хрест хоробрих» за успішне відбиття ворожого штурму з переважаючою кількістю супротивників у 9-годинному бою.

Бучанець Ружицький Олександр заслужив нагороду «Золотий хрест» за успішне виконання бойових завдань.

Євген Даценко, бучанець, який захищає нас на передовій, отримав нагрудний знак «Золотий Хрест».

Президент України нагородив посмертно 4-х полеглих захисників Бучанської громади: Стяглюк Юрія, Рустама Баркара, Андрія Дзюбенка, Дмитра Кириченка.

Бучанець Володимир Козлов, начальник служби експлуатації безпілотних систем, колишній заступник командира окремої роти безпілотних авіаційних комплексів 3-ї окремої штурмової бригади, молодший лейтенант отримав нагороду «Cталевий Хрест» від Валерія Залужного

Олег Даценко отримав відзнаку «Сталевий хрест» від Головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного.

Бучанець Сергій Кобизський одержав почесний нагрудний знак «Золотий Хрест» від Валерія Залужного за успішне виконання бойових завдань.

Захисника Віталія Баранова нагородили орденом Богдана Хмельницького І ступеня посмертно.

Іван Сацик отримав почесний нагрудний знак від Головнокомандувача ЗСУ «Хрест Військова честь».

Бучанець Олександр Ковальчук отримав відзнаки «Золотий хрест» та «Сталевий хрест» – від Головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного.

Юрій Коваленко отримав 2 нагороди від Залужного: почесний нагрудний знак від Валерія Залужного «За збережене життя» та за успішне виконання бойових завдань нагрудний знак «Золотий хрест».

Володимир Зайчук також отримав нагороду «Золотий хрест» від Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. А Роман Цезар має медаль «Честь. Слава. Держава» від Київського міського голови.

Про Бучу дізналися ще більше в Україні та світі

До Дня Національної гвардії України у Бучі презентували пам’ятну монету «Крила свободи». Монета присвячена 4-й бригаді оперативного призначення Нацгвардії «Рубіж», бійці якої відбили у загарбників аеропорт «Антонов».

Укрпошта випустила марку до дня визволення Бучі. 

У 2023 році бучанців продовжували підтримувати благодійні організації.  

У Бучі з’явилися нові міста-побратими та партнери. Цього року потоваришували з ІX районом Будапешта Ференцварош, норвезьким містом Саннес, словенським містом Кочев’є, столицею штату Нью-Йорк – Олбані.

А на честь Бучі назвали ударний керований бомбардувальник «Hunter Killer». 

Процес декомунізації вулиць

У Бучі з’явилися провулок Волонтерський, вулиця Революції Гідності та площа Бергіш Гладбах, названа на честь німецького міста-побратима. Деякі вулиці назвали на честь Героїв, які загинули – Олексія Завадського, Михайла Матюшенка, Андрія Баляби та інших. Площу Вокзальну перейменували на площу Баффета. 

Thebuchacity реалізувало проєкт Вулиці твого міста, у якому розповідало історії в честь кого названо вулиці.

Кримінал та трагедії

Найголосніша подія кримінального характеру – стрілянина, під час якої двоє зловмисників у масках відкрили вогонь по чоловіку в авто. Згодом слідство встановило, що це було сплановане вбивство. Поліція затримала підозрюваних. Потерпілий отримав вогнепальне поранення черевної порожнини, але вижив.

Щодо трагедій, то протягом року сталося чимало нещасних випадків на залізничних коліях, що привернуло увагу до залізничної станції міста. Після чого закрили прохід (ворота) до зупинки маршрутки.  

Нові автобуси та екорішення

У Бучанській громаді почали курсувати перші муніципальні автобуси, які Буча отримала від німецьких міст Дрезден та Бергіш Гладбах. Актуальний розклад громадського транспорту ви знайдете на сайті Thebuchacity. 

У 2023 році ініціативна група «ECO BUCHA» почала перевіряти бучанські криниці та ознайомила громаду із результатами аналізів води. Всі криниці тепер є позначені на карті. 

Задля зменшення шкоди довкіллю та допомоги тим, хто потребує, у Бучі встановили ще 7 екосердець. Це місця, куди мешканці приносять кришечки з пластикових пляшок, які потім переробляють, а гроші віддають на лікування дітей Бучанського району. Нагадаємо адреси екосердець у Бучі:

  • вулиця Депутатська, 1В, ТК «Варшавський»
  • на території ЖК «Річ Таун», в районі вулиці Пушкінська 1
  • бульвар Бірюкова, 2, ТРЦ «Avenir Plaza»
  • провулок Олекси Тихого, на території ЖК «Континент»
  • вулиця Інститутська, 54, біля входу у Бучанський міський парк
  • провулок Богдана Ступки (район Мельників біля вул. Захисників України 129-Г)
  • вул. Центральна, 39А (біля дитсадка «Яблунька»)
  • вулиця Нове шосе, 10 Б, біля «McDonald’s»
  • вулиця Склозаводська (район Яблуньки)

Відкриті центри та заклади підтримки

Цього року у місті почали працювати центри психологічної підтримки та громадські простори. 

Серед них центр психологічної допомоги для дітей і батьків «Смуга», у якому працюють фахівці, які надають допомогу дітям у вигляді казкотерапії, арттерапія, мистецтва.

Також цього року почав працювати простір матері та дитини, де проводять лекції та допомагають матерям. 

Відкрився новий жіночий простір «Дівчата», до якого звертаються за психологічною підтримкою, юридичними консультаціями та беруть участь у майстер-класах, зустрічах.

Почав працювати Центр допомоги ГО «Буча Незламна». Організація, яка стала підтримкою та опорою у складний період для ВПО, погорільців, військових, пенсіонерів. 

У Бучі з’явився штаб з документування воєнних злочинів, куди можна прийти, щоб дати свідчення, які знадобляться слідчим для розслідування причетності росіян до нападів, катувань, вбивств.

На перетині вулиць Яблунської та Склозаводської для малечі встановили новий дитячий майданчик. Також облаштували майданчики для гри у футбол та баскетбол, тренажери і місця для відпочинку.

Новий календар та перехід церков до ПЦУ

Відбулися важливі події у релігійній громаді. ПЦУ перейшла на новий Новоюліанський календар з 1 вересня.

Громада проголосувала за перехід церков Святого Великомученика Дмитрія Солунського (на Склозаводській), храму Петра і Павла  (Лісова Буча), храм Почаївської Ікони (на Мельниках) від УПЦ (московського патріархату) до Православної Церкви України. У деяких храмах вже відбуваються богослужіння українською мовою.

Незвичні, нетипові природні явища 

Вперше над Бучею помітили північне сяйво «Аврора», оптичне явище, яке характерне у полярних регіонах планети.

Та неможливо забути про неприємний запах, який восени цього року поширився по Бучі та громаді. «Аромат» був викликаний чи то органічними добривами, чи то картоплею, яка згнила… Принаймні, такі версії отримали мешканці. 

ТОП-5 подій 2023 року за думкою підписників Thebuchacity 

В телеграм-каналі Thebuchacity провели опитування про найбільш значущі події за 2023 рік. Завдяки голосуванню, ми можемо визначити топ-5 найпопулярніших подій року:

  1. Рік пошуку відповіді на запитання чий водоканал (55% голосів)
  2. Поява Алеї Пам’яті Героїв, меморіалу з табличками вбитих під час окупації (40%)
  3. Відбудова з присмаком корупції та неякісних робіт (34%)
  4. Перехід міських храмів до Православної церкви України (33%)
  5. Трагедії на залізничних коліях (33%)

Яким був 2023 рік для редакції Thebuchacity читайте тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Відповісти :

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Зараз переглядають

У Бучі під вікнами житлового комплексу хочуть побудувати автозаправку: жителі проти

Понад 35 мешканців Бучі прийшли у Бучанську міську раду, де відбулися громадські слухання, присвячені темі зведення нової автозаправної станції поблизу житлового комплексу «Річ Таун»....

7 років позбавлення волі отримав бучанець, який скоїв смертельне ДТП у 2019 році

Слідством встановлено, що у грудні 2019 року, водій «Porsche Cayenne» порушив правила дорожнього руху та зіткнувся із пасажирським автобусом. Про це повідомили у Київській обласній...

Попрощалися із 29-річним Героєм Сергієм Ковалевським з Мироцького

Сергій боронив Україну та героїчно загинув у бою 7 грудня на Донеччині. Його поховали на Алеї Героїв у Микуличах, що у Немішаївській громаді, де нині...

6 родин загиблих добровольців із Бучанської громади офіційно отримали статус члена родини загиблого Захисника України

Цей шлях був непростим через складну процедуру підтвердження статусу, яка вимагала довести, що ці мужні чоловіки, ризикуючи життям, захищали рідне місто і своїх співгромадян. Ці...

Що малюють художники перед Різдвом?

13 грудня о 16:00 в Ірпінській дитячій музичній школі відбудеться відкриття виставки, що присвячена 8-му відкритому художньому пленеру «Намальований Ірпінь». Протягом тижня 45 митців із...

Ворзель розбудовують: новий дитячий садок і школа з укриттям

У селищі триває будівництво нового дитячого садка та початкової школи з укриттям на базі Ворзельського ліцею №10. Про це повідомили у КОВА. Будівельники вже звели монолітний...

Благодійний концерт українських гуртів на честь Героя Іллі Грабара

Відбудеться особливий благодійний концерт, присвячений пам’яті Іллі Грабара, українського Захисника та Героя з Бучі, який віддав своє життя за свободу України. Коли: 14 грудня, 17:00Де:...
Рекламаspot_img