Субота, 5 Жовтня, 2024
15.4 C
Bucha
ThebuchacityБучаВідновлення житла у Бучі після бойових дій: реалії та виклики

Відновлення житла у Бучі після бойових дій: реалії та виклики
В

Після деокупації Київщини Буча, як і багато інших міст, зіштовхнулася з потребою відновлення зруйнованого та пошкодженого житла.

Під час окупації міста було зруйновано або серйозно пошкоджено 861 приватний будинок, 122 багатоквартирні будинки та 875 господарських будівель.

На сьогоднішній день загальний процес відбудови Бучі виглядає досить позитивно: нові покрівлі та фасади багатоквартирних будинків, відновлені вулиці, нові дороги та тротуари. Проте за зовнішнім відновленням приховуються реальні проблеми, з якими стикаються жителі, які і досі не можуть повернутися у свої домівки.

Оновлений будинок на вулиці Леха Качинського, 4-А

У чому проблема?

Навіть якщо зовні будинок відновлений, це не завжди гарантує, що всі мешканці мають квартири, у яких відповідні умови для проживання. Причини можуть бути різними: не були оформлені документи, через що власник житла не може подати на програму єВідновлення; не вистачило виділених коштів для повноцінного ремонту; затримується переведення будинку у придатний стан для проживання; затягується процес відбудови підрядниками або ж, як у героя нашої розповіді, – невеликий об’єм відновлювальних робіт, але складний процес.

Будинок на вулиці Нове шосе, 5. Фото 2023 року

Історія родини, яка більше 2 років не може повернутися у свою квартиру

Квартира родини Геращенків розташована у Бучі на Києво-Мироцькій, 104-В, була пошкоджена ворожим снарядом. Це сталося 19 березня 2022 року, коли Буча була окупована російськими військами і точилися активні бойові дії. Снаряд залетів у вікно їхньої квартири на 2 поверсі, знищивши міжкімнатні перегородки, санвузол, всі вікна та двері. Вибухова хвиля також пошкодила залізобетонну плиту, що слугує перекриттям між квартирами (другим та першим поверхом).

На щастя, родина встигла евакуюватися до того, як снаряд влучив у їхню оселю. Кілька уламків металу лежать у кутку квартири, як свідчення тих подій, що сталися під час окупації.

Залишки снаряду, які знайшли у квартирі, що була пошкоджена

Які кроки було зроблено?

Після повернення у Бучу родина, насамперед, отримала акт пошкодженого майна. Його видали 2 червня 2022 року. У документі детально описано завдані пошкодження: тріщини в несучих стінах, отвір у підлозі, пошкоджена залізобетонна плита, часткове знищення інженерних мереж і систем, а також повне знищення віконних та дверних конструкцій.

Фото з архіву Сергія Геращенка. Стан квартири, що була пошкоджена під час бойових дій у 2022 році

Родина неодноразово зверталася за допомогою у міську раду, зокрема, і до Бучанського міського голови Анатолія Федорука. Проте конкретних відповідей на питання про терміни відновлення житла жодного разу не отримали. Тому вони вирішили відновлювати власними силами.

Коли запрацювала державна програма єВідновлення, Сергій Геращенко подав заявку через платформу та отримав 245 000 гривень. Ці кошти вони використали на встановлення вікон та міжкімнатних дверей.

Стан квартири на момент публікації статті

Голова сім’ї Сергій Геращенко звертає увагу на відновлення інших багатоквартирних будинків у Бучі і висловлює своє обурення. Він, маючи інвалідність, самостійно відновив у квартирі все, що зміг, але без допомоги в ремонті структурних пошкоджень, таких як залізобетонна плита, процес відновлення застопорився.

У квартирі пошкоджена залізобетонна плита, яку ще не замінили

Чоловік у відчаї, адже другий рік місцева влада не переймається з відновленням їхньої квартири. «Звичайно, що нікому не вигідно зробити такі клопіткі непомітні дії, краще показово фасади оновлювати», – бідкається чоловік, тому що вже ситий обіцянками і не знає, скільки часу ще чекати на заміну пошкодженої плити.

На момент публікації Бучанська міська рада не дала відповідь на запит надісланий Thebuchacity щодо відновлення квартири.

Що відомо зараз?

Чоловік періодично телефонує, щоб дізнатися термін відновлення житла. Остання відповідь – проєкт на експертизі.

КП «Бучабудзамовник» підписало 2 договори з ТОВ «Армабуд Проджект» для здійснення проєктно-кошторисної документації та проходження експертизи для подальшого капітального ремонту квартири №4, у яку було пряме попадання, та квартири №2, сусіднє житло. Після цього зможуть оголосити тендер на проведення робіт.

Стан квартири на момент публікації статті

Що говорять юристи?

Як можна пришвидшити процес відновлення, зважаючи на те, що у пошкодженій квартирі мешкає 2 людини з інвалідністю (син Сергія такоє має інвалідність). Які юридичні дії можна вжити, щоб прискорити розроблення проєктно-кошторисної документації та проведення експертизи? Що робити у випадку затримки в процесі відновлення? З цими питаннями Thebuchacity звернулося до адвоката, медіа юриста ГО «Платформа прав людини» Євгена Воробйова.

«Згідно зі статтею 19 Кодексу цивільного захисту, органи місцевого самоврядування зобов’язані організувати роботи з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, включаючи відновлювальні роботи.

Відповідно до договору, який міститься на сайті публічних закупівель Prozorro вказано, що до 20 грудня 2024 року повинні бути завершені роботи з розробки проєктно-кошторисної документації. Термін, зазначений у договорі, є обов’язковим для виконання підрядником. Для його виконання будуть залучатись відповідні кадрові працівники. Мешканці квартири не є сторонами цього договору, що обмежує їх можливості впливу на процес. Проте, в разі затримок, вони можуть скористатися правом на звернення згідно з Законом України «Про звернення громадян». У такому випадку, слід буде звернутися до замовника робіт – КП «Бучабудзамовник» – і попросити взяти під контроль виконання договору, направивши відповідні претензії або позови до виконавця», – пояснює Євген Воробйов.

Тому родина і досі не може повернутися у свою квартиру, а проживає у тимчасовому житлі на дачній ділянці, де у невеличкому сарайчику перебувають у теплу пору року. Попереду ще одна зима, яку потрібно буде якось пережити.

Яку допомогу отримують?

Наразі, оскільки житло досі непридатне для проживання, всі члени родини отримують щомісячні соціальні виплати. 

Від центру соціального захисту отримували допомогу у виглядів ковдр, подушок, обігрівачів, засобів гігієни, дров.

Яка загальна ситуація відновлення у Бучі?

Ситуація з відновленням житла може бути досить непростою, у тому числі для сімей, серед яких є пільгові категорії, такі як Сергій, який має право на пріоритетне відновлення, але в реальності процес затягується.

Фото з архіву Сергія Геращенка. Стан квартири, що була пошкоджена під час бойових дій у 2022 році

Щоб зрозуміти загальну ситуацію з відновленням житла у Бучі, редакція Thebuchacity 29 серпня провела опитування серед своїх підписників та підписниць. В опитуванні взяло участь 517 осіб. На запитання «Який наразі стан вашого житла після бойових дій, що відбувалися під час окупації міста?»

  • 40% відповіли, що їх житло не було пошкоджене;
  • 22% мешканців обрали варіант відповіді, що вже відновили своє житло;
  • по 12% зазначили, що частково відновили або не відновили і не знають, що буде далі;
  • 8% – знаходяться у процесі відновлення;
  • 6% – вибрали інший варіант та залишили свої коментарі.

Отже, процес відновлення все ще потребує пришвидшення, прозорості та підтримки для тих жителів, які не змогли повернутися до своїх осель. З огляду на результати опитування, ситуація з відновленням житла у Бучі залишається неоднозначною: хоча багато людей вже повернулися або відновили свої домівки, значна частина мешканців все ще чекає на вирішення питань. Це підкреслює важливість комплексного підходу до відновлення, який враховуватиме потреби кожної родини.

Thebuchacity продовжує активно слідкувати за процесом відновлення Бучі та розповідати про проблемні та успішні моменти відбудови. Наші попередні статті на тему відновлення:

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі «Вікно Відновлення». Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Відповісти :

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Зараз переглядають

ФК «Буча Фортуна» зіграє з ФК «Кімерка»

5 жовтня об 11:00 на стадіоні у Гостомелі, що на вулиці Свято-Покровська, 81-А, відбудеться матч 5 туру Чемпіонату Бучанського району з футболу. ФК «Буча Фортуна»...

Євгеній Омельчук представить Київщину на міжнародних змаганнях серед ветеранів Strong Spirit’s Games

Мета змагань – допомога ветеранам у відновленні фізичної та ментальної стійкості через спорт; сприяння їх соціальній адаптації після поранень і травм. Учасники змагатимуться у кількох...

Громадський транспорт Бучанської громади: реалії та майбутнє

Громадський транспорт є важливою частиною інфраструктури Бучанської громади, яка впливає на якість життя її жителів. На сьогоднішній день мешканці Бучі, які користуються маршрутками по...

У Бучі відкрили меморіальну дошку на честь Олександра Швеця

За інформацією БМР, бучанець на позивний «Швед» захищав країну від російських окупантів під час АТО. У 2016 році він пройшов відбір до 4-ї бригади...

Буча на шляху цифровізації: як технології допомагають у відбудові та розвитку громади

У Бучі відбувся перший TechnoForum Київщини, на якому обговорювали впровадження цифрових рішень для відбудови та розвитку регіонів. Захід зібрав фахівців із галузі технологій, розробників...

У Бучі медіа Погляд презентувало документальний проєкт, присвячений загиблим Захисникам

1 жовтня у кінотеатрі «Filmax» відбувся закритий показ документального проєкту «Новели пам’яті загиблих добровольців-захисників Ірпеня», організований медіа Погляд. Глядачам показали 8 відеоісторій про мужніх захисників,...

У Бучі молодий чоловік «оселився» у підземному переході: як допомогти

Протягом останніх 2 тижнів підземний перехід у Бучі став тимчасовим притулком для чоловіка, який уникає спілкування з оточуючими та поводиться дещо дивно. Він спить...
Рекламаspot_img