Четвер, 21 Листопада, 2024
1.5 C
Bucha
ThebuchacityБуча#Розслідування«Частина квартири так і залишилася у плісняві після заміни даху у будинку» або чому, де і в кого...

«Частина квартири так і залишилася у плісняві після заміни даху у будинку» або чому, де і в кого у Бучі потік дах?
«

Бучанська громада постраждала під час бойових дій та окупації міста російськими військами. У Бучі було пошкоджено або зруйновано понад 2500 будівель. Постраждав приватний сектор та багатоквартирні будинки.

Одним із важливих етапів відновлення стала відбудова житлового фонду. На пошкоджених багатоквартирних будинках міста у 2022 році розпочали масову заміну покрівель. Роботи проводили у межах поточного та капітального ремонтів. Вони переважно стосувалися об’єктів, що були пошкоджені в результаті бойових дій.

Замовниками робіт з відновлення покрівель були Бучанська міська рада та департамент регіонального розвитку Київської обласної військової адміністрації  (КОВА).

Роботи стартували восени 2022 року. Щоб розпочати відновлення, будівельники спочатку демонтували дахи у будинках, а вже потім поступово облаштовували нові покрівлі.

Процес відновлення затягнувся. У той час погіршилися погодні умови (йшов дощ, сніг). Будинки, в яких вже демонтували старі покрівлі, не встигли накрити і захистити від потрапляння опадів. Через що найбільше постраждало житло у мешканців верхніх поверхів.

Як наслідок, відбудова у Бучі, спричинила нові виклики та проблеми для бучанців.

Чому питання заміни покрівлі у багатоквартирних будинках і досі актуальне, коли після виконання робіт минуло вже 1,5 року?

По-перше, тому що квартири мешканців, які не зазнали руйнувань під час окупації та були цілі до відновлення, пошкодили.

По-друге, про відновлення покрівель інформували в медіа, як швидкий і масовий процес відбудови міста після окупації. Але не висвітлювалися негативні наслідки, які спричинила заміна старої покрівлі на нову, і чого вартувало це бучанцям.

По-третє, і досі частина мешканців залишилася незадоволена процесом відновлення та отриманням підтримки від замовників робіт та їх виконавців – підрядників.

Боротьба за комфортне життя: чому потік дах

Ірина, мешканка 4-поверхового будинку у Бучі по вулиці Енергетиків, 13 поділилася своєю історією, як вона намагалася врятувати своє житло від наслідків відбудови. Ірина, яка разом з чоловіком напередодні повномасштабного вторгнення придбала квартиру та переїхала у місто, розповідає:

«12 листопада 2022 року я помітила, що у нашому будинку тривають роботи, планували замінити покрівлю. У цей час також демонтували покрівлі по місту у багатьох будинках.

Через 5 днів у квартирі біля вікон та у кутках почало протікати. Надворі йшов дощ, а стару покрівлю було демонтовано. У мене досі є збережене відео та фото, як все було «гарно» у квартирі.

17 листопада я звернулася у КП «Бучасервіс», на балансі якого знаходиться будинок, щоб зробили обстеження пошкодженого майна. Найбільше тоді вразили слова головного інженера: всі терплять і ви терпіть, я не можу нічого зробити».

Жінка не зупинилася, адже намагалася врятувати своє житло. Вона зверталася у відділ архітектури, у відділ ЖКГ Бучанської міської ради, де не отримала жодної відповіді.

«Тим часом квартиру продовжувало заливати водою так, що навіть сусідка нижче поверхом звернулася зі скаргами. У хід пішли каструлі, відра, рушники…», – пригадує Ірина, яка між викручуванням ганчірок з води і роботою намагалася звернути увагу на проблему.

Зі слів Ірини, робочі, які працювали від імені підрядної організації, назву якої жінці ніхто так і не сказав, обіцяли все виправити, поремонтувати, заспокоювали її. «Але навіщо мені ремонт від таких майстрів, які не можуть зробити свою роботу якісно», – і досі обурюється бучанка.

29 листопада 2022 року активісти ютуб каналу LosBuchas Media зняли сюжет у квартирі Ірини, де видно, що робиться у її помешканні.

Дуже довго можна описувати всі звернення і дії Ірини. Вона зберегла всі можливі документи із письмових звернень та отриманих відповідей. Є заява у Бучанську міську раду на відшкодування матеріальних збитків, Київську обласну адміністрацію, акт обстеження квартири від головного інженера з КП «Бучасервіс». Також телефонувала на гарячу лінію уряду та навіть викликала поліцію.

Вирішити проблему, яка виникла у квартирі мешканки через заміну покрівлі, вдалося, взявши запропоновану суму (8 000 грн) компенсації від підрядника. 

Але хто ж виконував роботи?

Відповідно до сайту електронної системи публічних закупівель Prozorro замовником капітального ремонту багатоквартирного житлового будинку по вул. Енергетиків, 13 у Бучі виступав департамент регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації. Підрядник – ТОВ «Нідком».

Вартість робіт становила 2 284 650 грн.

До речі, у Каталозі відновлення Київщини 2022 року внесені дані щодо капітального ремонту цього будинку. Вартість виконання робіт вказана 2 252 769, з різницею у 31 000 грн.

Нагадаємо, ТОВ «Нідком» зареєстрована у 2017 році. За 2023 рік сума державних тендерів (за даними програми Youcontrol) у «Нідком» складає понад 900 млн грн.

А в Бучі «Нідком» набула популярності по кількості об’єктів, які виконувала і досі відновлює. Також ТОВ «Нідком» є фігурантом у розслідуваннях медіа, кримінальних провадженнях, що здійснюється слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Київській області.
Thebuchacity також проводило розслідування на тему: «Буча: хто, як і за скільки відновлює пошкоджене житло». У матеріалі, який був опублікований 30 листопада 2023 року, також є інформація про підрядника «Нідком». 

Зокрема, редакція знайшла в судовому реєстрі ухвалу Святошинського районного суду міста Києва, у якій зазначається про розкрадання великої суми грошей, які були виділені на відновлення житлових будинків. В клопотанні йдеться, що службові особи Бучанської міської ради з вересня по грудень 2022 року здійснювали закупівлю робіт по ремонту та відновленню пошкоджених житлових будинків у Бучі на загальну суму понад 100 млн грн.  

Що про заміну покрівель говорить місцева влада

21 жовтня 2022 року Бучанський міський голова Анатолій Федорук повідомив у своєму телеграм-каналі, що триває ремонт дахів у Бучі. Звернув увагу на те, що потрібно встигнути до холодів замінити покрівлі. Також у його дописі є інформація, що на ремонтні роботи залучені кошти донорів. Він назвав вулиці, де тривають роботи:

«На тижні бригади ремонтників працювали по вулиці Водопровідна. Тут одночасно відновлюють дахи у 7 багатоквартирних будинках, де замінюють побитий осколками шифер. Також розпочато капітальний ремонт покрівлі будинку по вулиці Тарасівська. Паралельно тривають ремонтні роботи по вулиці Героїв Майдану, 15. Продовжують роботи й за іншими адресами».

Щоб дізнатися більше інформації про заміну покрівель у Бучі, що відбувалося у багатоквартирних будинках у 2022 році, Thebuchacity надіслало запит у Бучанську міську раду. 25 грудня 2023 року отримали відповідь, що проводилися відновлювальні роботи на багатьох об’єктах, зокрема, і ремонт та заміна покрівель. Це були роботи в межах поточного та капітального ремонтів, а також задля тимчасових протиаварійних заходів. Усі проведені роботи стосувалися об’єктів, що були пошкоджені в результаті російської військової агресії. Замовниками таких робіт були Бучанська міська рада, департамент регіонального розвитку КОВА, благодійні організації.

У тому ж запиті Thebuchacity попросило надати копії відповідних договорів, актів виконаних робіт та іншої документації по об’єктах, замовником робіт яких була Бучанська міська рада.

На це у Бучанській міській раді зазначили, що Бучанська рада не має можливості надати ці документи, оскільки, вони були вилучені територіальним управлінням Бюро економічної безпеки у Київській області за рішеннями слідчого судді Солом’янського районного суду Києва для проведення перевірки.

29 січня 2024 року Thebuchacity надіслало запит у Бюро економічної безпеки Київської області на ознайомлення з документами (актами виконаних робіт). Нам відповіли, що наразі триває досудове розслідування у кримінальному провадженні і надати копії запитуваних документів не можна.

Питання щодо відшкодування завданої шкоди мешканцям внаслідок затоплення квартир, що сталося через ремонт покрівлі, у міській раді прокоментували:

«Бучанською міською радою не проводилися виплати за шкоду, завдану майну власників квартир, що була завдана у період проведення ремонтних робіт. Питання компенсацій таким особам за шкоду завдану з вини підрядних організацій, якщо такі мали місце, вирішувалися безпосередньо власниками житла з виконавцями робіт».

Намагаючись дізнатися, в яких будинках замовником робіт по відновленню покрівлі була Бучанська міська рада, журналістка Thebuchacity надіслала ще один запит.

У відповідь на нього від 12 лютого 2024 року вказали адреси 15 будинків Бучі. Також там йдеться про те, що контроль за якістю виконання будівельних робіт, по яким замовником виступала Бучанська міська рада, здійснювався інженерами з технічного нагляду КП «Бучабудзамовник».

У КП «Бучабудзамовник» відповіли, що претензій щодо якості робіт та матеріалів від мешканців будинків, за які вони відповідають, не отримували: «Всі роботи виконані в повному обсязі, який був зазначений у договорі».

Кому і скільки платить підрядник за завдану шкоду

За день до публікації матеріалу Thebuchacity дізналося, що мешканка будинку по вулиці Енергетиків, 15 вже вирішила питання, яке також у неї було після заміни покрівлі у будинку.

Після того, як квартиру також затопило під час процесу відновлення, звернулася за допомогою у Бучанську міську раду. Там їй порадили подавати документи на програму єВідновлення, яка відшкодовує кошти за житло, що постраждало через бойові дії. А в КП «Бучасервіс», яке обслуговує будинок, зі слів жінки, одразу сказали, що ця ситуація їх не стосується. 

Через деякий час вдалося знайти контакти представників підрядної організації та отримати компенсацію від підрядника (суму не хоче називати) та підписати документ про те, що претензій до виконавців робіт немає.

Відповідно сайту електронної системи публічних закупівель Prozorro замовником капітального ремонту у цьому будинку по вул. Енергетиків, 15 у Бучі виступав департамент регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації, а підрядником стало вже вищезгадане ТОВ «Нідком».

Вартість робіт становила 2 285 898 грн. Так само у Каталозі відновлення Київщини 2022 року внесені дані щодо капітального ремонту, де вказана вартість виконання робіт цього будинку 2 250 215 грн, на 35 683 грн менше, ніж на Prozorro.

Титанік 2.0: остання надія мешканців

Мешканці, чиї квартири затопило, виявили активність та спробували привернути увагу до своєї проблеми, шукаючи підтримки від влади та впливових інстанцій. Шляхом обговорень у спільному чаті під назвою «Титанік 2.0» вони ділилися своїми діями та намагалися об’єднати зусилля для вирішення питання.

Однак, не дивлячись на спільні зусилля, успішним вирішенням проблеми ніхто так і не поділився, що свідчить про складність ситуації та можливі проблеми у взаємодії з владними структурами.

Це підкреслює важливість не лише активності громадян, але й ефективного механізму відповіді влади на подібні ситуації, щоб надати належну підтримку та захист прав мешканців. У чаті 60 людей. Жодна з них не поділилася успішним вирішенням проблеми. Хоча за нашою інформацією успішний досвід був, але ним не хочуть ділитися.

Що говорять у Київські обласній адміністрації

Так як покрівлі у будинках відновлювали і за замовленням Київської обласної адміністрації, Thebuchacity надіслало до них запит з проханням надати інформацію по будинках, у яких відновлювали покрівлі, та ознайомитися з актами виконаних робіт.

У відповіді від 8 січня 2024 року йдеться про 32 адреси будинків, за якими здійснювались роботи по ремонту та заміні покрівлі у 2022 році.

Копії актів виконаних робіт надіслали лише на 5 з них. І це були не багатоповерхові будинки.

На жаль, у відповіді (від 31.01.2024 року) на повторний запит журналістки Thebuchacity до КОВА, додаткової інформації отримати не вдалося, адже  «запитувані документи, акти виконаних робіт, були вилучені 19.10.2023 Подільською окружною прокуратурою міста Києва, відповідно до протоколу тимчасового доступу до речей і документів у кримінальному провадженні від 12.09.2022».

Яким чином до відновлення покрівель причетні благодійні організації

Редакція також намагалася з’ясувати, які благодійні організації допомагали з відновленням будинків. А саме: яку вони брали участь у роботах із заміни покрівель у багатоквартирних будинках.

У КОВА відповіли, що інформація про діяльність благодійних організацій у адміністрації відсутня, оскільки «Департамент (департамент регіонального розвитку, – прим. ред) не зобов’язаний створювати такі документи».

У Бучанській міській раді більш детально відповіли. Так, редакція дізналась, що благодійні фонди переважно надавали допомогу з ремонтом житла безпосередньо власникам квартир чи житлових будинків. Наприклад, ремонт багатоквартирних житлових будинків надавався за програмами GLOBAL EMPOWERMENT MISSION (GEM) та ГО «Фонд «Якість життя». Зокрема, ГО «Фонд «Якість життя» допоміг у Бучі відновити багатоквартирний будинок у ЖК «АМУР» та будинки у ЖК «Гранд Бурже». Проте, чи здійснювали вони допомогу на тих об’єктах, де замінювались дахи, інформації отримати не вдалося.

Як медіа висвітлювали процес заміни покрівель у Бучі

7 листопада 2022 року голова Київської обласної державної адміністрації, Олексій Кулеба, повідомив про одночасні ремонтні роботи на понад 30 будинках на вулиці Водопровідна. Роботи включали відновлення покрівель та заміну їх. Процес планували завершити до кінця місяця.

9 грудня 2022 онлайн-видання «Моя Київщина», посилаючись на інформацію голови Київської обласної адміністрації Олексія Кулеби, повідомили про те, що 85% запланованих ремонтних робіт на одній із вулиць Бучі завершено: «Відновлення покрівель багатоповерхівок на вулиці Нове шосе в Бучі знаходиться на завершальному етапі».

До речі, на той час квартири мешканців останніх поверхів вже були пошкоджені.

12 січня 2023 року на сайті онлайн-видання «Моя Київщина»  з’являється інформація з посиланням на допис Бучанського міського голови Анатолія Федорука, що «на вулиці Енергетиків у Бучі замінили покрівлі всіх багатоквартирних будинків».

Видання пише: «Нові перекриття та утеплені горища тепер мають 20 багатоквартирних будинків. Частина з них були пошкоджені російськими снарядами, інші мали планову реконструкцію.

Проєкт втілили коштом місцевого бюджету та за фінансової підтримки КОВА. Підрядники зробили все можливе, аби за теперішніх умов забезпечити вчасні поставки матеріалів та закінчити роботи якнайшвидше».

Хто заплатить за євроремонт у квартирі?

Ростислав, мешканець будинку по вулиці Нове шосе, 5 ділиться своєю історією:

«Внаслідок заміни покрівлі мені довелося знову робити капітальний ремонт у всій квартирі. Провисли натяжні стелі, зі світильників лилася вода… Я звертався безпосередньо до підрядної компанії, яка виконувала роботи. Сказали, що потрібно почекати, ось ще досі чекаю. Хотів подавати в суд, та через те, що документи на житло не були переоформленні, не вдалося це зробити раніше», – розповів чоловік.

Будинок, у якому мешкає Ростислав, був пошкоджений під час бойових дій. Після заміни покрівлі його продовжила відновлювати інша будівельна компанія.

Зі слів Ростислава, до нього також приходили працівники підрядної організації і пропонували гроші, щоб компенсувати завдану шкоду. Втім, чоловік відмовився. Адже 10 000 грн, які йому давали, це 10 частина вартості ремонту, який був у його житлі.

Ростислав, як і всі інші мешканці, чиє житло постраждало через заміну покрівлі, має право вимагати відшкодування витрат на ремонт, який йому довелося зробити. Чоловік має фотодокази та зберіг всі квитанції, що підтверджують витрати на ремонт.

І у цьому будинку замовником робіт у багатоквартирному житловому будинку по вул. Нове шосе, 5 у Бучі виступав департамент регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації, а підрядником – ТОВ «Нідком».

Вартість робіт, за даними Каталогу відновлення Київщини 2022 року, становила 3 527 764 грн.

Що робити і куди звертатися?

Альона, мешканка будинку по вулиці Склозаводська, 7, також розповіла про свій біль:

«У листопад-грудні 2022 року у нашому будинку замінювали покрівлю. Квартири останніх поверхів заливало так, що навіть до сусідів на поверх нижче потрапляла вода. Працівники пропонували 10 000 грн, щоб усунути пошкодження, що виникли через відновлення. Я відмовилася, тому що цієї суми вистачило хіба що на шпалери. Зараз житло у плісняві. А якість робіт взагалі вражає. На наступну осінь 2023 року, коли пішов дощ, у квартирі почало текти зі стелі. Я зверталася до голови ОСББ, писала міському голові про проблему, дзвонила на гарячу лінію Уряду, викликала поліцію. Ледь вдалося добитися, щоб приїхали працівники для того, щоб полагодити нову покрівлю. У мене є світлини, на яких видно наскільки неякісно вона зроблена». 

Роботи по заміні покрівлі у будинку по вулиці Склозаводська, 7 проводилися також на замовлення департаменту регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації. Підрядник – ТОВ «Нідком».

Вартість робіт, за даними Каталогу відновлення Київщини 2022 року, становила 5 496 650 грн.

До кінця 2024 року у будинку повинні зробити капітальний ремонт (фасадні роботи та заміну вікон і дверей) на замовлення Бучанської міської ради. У тендері виграв підрядник ТОВ «Будівельна компанія «Онекс». Вартість робіт, відповідно договору на сайті Prozorro, становить 33 980 869 грн.

Thebuchacity намагалося зв’язатися з товариством «Нідком» за номером телефону компанії, втім жодного разу додзвонитися так і не вдалося. Стаціонарний номер телефону компанії – не дійсний, мобільний – поза зоною досяжності. Thebuchacity надіслало запит на електронну пошту та у паперовому вигляді на 2 адреси компанії: в Бориспіль та Київ. 

Як вдалося відшкодувати завдану шкоду підрядником через суд

У засіданні Ірпінського міського суду 12 березня 2024 року була розглянута цивільна справа, що стосувалася позову до департаменту регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації про відшкодування шкоди, заподіяної затопленням квартири через недоліки при заміні покрівлі, завданої підрядною організацією ТОВ «Нідком».

Суд прийняв рішення на користь позивача, стягнувши з департаменту регіонального розвитку Київської обласної державної адміністрації суму у розмірі 89 208 гривень на компенсацію завданої шкоди.

Жінка не виявила бажання ділитися деталями як вдалося отримати позитивне рішення на відшкодування їй заподіяної шкоди замовником робіт. 

Що радить адвокат

Журналістка Thebuchacity поспілкувалася з адвокатом, який відстоював права та інтереси клієнтки з Бучі, квартира якої постраждала від робіт підрядника. Правник дав загальні рекомендації: збирати докази, всі звернення реєструвати, зберігати копії заяв та звернень та чим швидше реагувати на проблему. Адже кожна справа індивідуальна і з часом набагато важче довести, в якому стані була квартира, наскільки сильно її пошкоджено, що вже замінили.

Ця історія стала першим кроком до перемоги мешканки багатоквартирного будинку в Бучі, яка стала жертвою ситуації, в якій опинилися бучанці. Жінці вдалося зібрати всі необхідні докази і звернутися до адвоката, який допоміг здобути перемогу у суді та отримати більшу суму відшкодування, ніж давали підрядники.

Можливо, саме цей приклад дозволить не опустити руки людям, які постраждали під час, на перший погляд, корисної справи заміни старих або пошкоджених дахів. 

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

В Ірпені працює простір для ветеранів: які послуги надають

У центрі VETERAN SPACE. IRPIN проводять консультації спеціалісти: Пенсійного фонду; Центру зайнятості; Центру правової допомоги; ЦНАПу. Про це повідомив...

Відповісти :

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Зараз переглядають

В Ірпені працює простір для ветеранів: які послуги надають

У центрі VETERAN SPACE. IRPIN проводять консультації спеціалісти: Пенсійного фонду; Центру зайнятості; Центру правової допомоги; ЦНАПу. Про це повідомив міський голова Ірпеня Олександр Маркушин. Також у центрі можна оформити пільги...

Бучанські дзюдоїсти тріумфували на регіональному турнірі!

Юні спортсмени з Київщини та Києва взяли участь у змаганнях із дзюдо, які стали справжнім святом майстерності та наполегливості. Про це повідомили у Бучанській міській...

20 листопада виходить гра «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля»

Наразі гра займає 1 місце у рейтингу платформи Steam як лідер продажів. Стане вона доступна вже сьогодні о 18:00 за київським часом. За словами розробників,...

«Здійсни мрію дитини»: долучайся до новорічного дива разом із БФ «Твоя опора»

Благодійний фонд «Твоя опора» оголошує старт акції, що спрямована на підтримку: дітей, які втратили батьків-Героїв дітей з родин військових дітей із багатодітних сімей малечі, що зростає в прийомних...

Професійний підйом вантажів у Києві: рішення для будь-яких умов

Сучасні міські умови вимагають інноваційних підходів до транспортування вантажів. Особливо це стосується великих міст, таких як Київ, де вузькі під’їзди, багатоповерхівки без ліфтів та...

Виготовлення та встановлення металевих конструкцій

Компанія «Акріс Груп» – це ваш надійний партнер у створенні міцних, естетично привабливих та функціональних металевих конструкцій з нержавіючої сталі та чорного металу. Працюючи по Києву та...

В Ірпені врятували родину кажанів

Тваринок виявили під час проведення капремонту будинку по вул. Полтавській, 61. Роботи неможливо було продовжувати через популяцію кажанів, не зашкодивши їх життю. Про це повідомила...
Рекламаspot_img