Житловий комплекс «Континент» у Бучі зазнав серйозних пошкоджень під час бойових дій у лютому-березні 2022 року.
Розтрощені квартири та офісні приміщення, випалені під’їзди, розбиті вікна, пограбовані приміщення та гори будівельного сміття, зруйнованих автомобілів – у такому стані мешканці побачили свій дім після звільнення міста від російських військ.

Через 3 роки комплекс переважно відновлений, однак не всі проблеми залишилися у минулому.
Що залишилося незавершеним, про що хвилюються його мешканці, а про що управляюча компанія ЖК?
Що вже зроблено
Перші роботи з відновлення ЖК почалися одразу після деокупації: відновили комунікації, прибирали територію та відновлювали інфраструктуру.

«Було дуже багато роботи. На той момент мало хто з мешканців повернувся, а ті, хто повертався, потребував умов для проживання. Більшість чекали поки ці умови будуть, щоб повернутися. Для відновлення залучали державні програми, шукали донорські кошти, залучали будь-яку можливу підтримку», – пригадує керівниця управляючої компанії Ольга Виноградова.
Значна частина робіт була виконана завдяки мешканцям, які долучалися до прибирання та відновлення. Вивезли тони сміття. Також з кожної квартири зібрали по 2 500 грн, завдяки цим коштам замінили покрівлю у пошкодженому будинку.
За державними програмами замінили пошкоджені вікна, двері.

Прибудинкова територія комплексу знову охайна і зелена: висадили нові дерева, квіти, повернули базовий комфорт та безпеку. Територія ЖК знову закрита і доглянута.
Однак сліди руйнувань видно неозброєним оком. Фасади будинків перебувають у стані консервації.

«Документи для проведення фасадних робіт подані у Бучанську міську раду, очікуємо погодження та фінансування», – уточнює пані Ольга.
Проблема, що «лишається поза кошторисом»
Попри видимі результати, мешканці звертають увагу на стан дитячого майданчика, який також був пошкоджений під час бойових дій і досі має сліди війни.
«Діти, які щодня граються на майданчику, де є зламані елементи, іржа, небезпечне покриття, роблять це фактично серед слідів війни.
Після деокупації до нашого ЖК проводилися екскурсії, район неодноразово згадувався в контексті відновлення», – звертає увагу одна з мешканок ЖК, яка звернулася до редакції Thebuchacity.




Що кажуть в управляючій компанії та міськраді
В Управляючій компанії пояснюють, що заміна або капітальний ремонт дитячого майданчика не входить до тарифу на обслуговування, який становить 8,29 грн/м² з 2020 року. За цим тарифом надається 12 послуг, однак облаштування або капітальний ремонт дитячого майданчика до них не входить.

До того ж, дитячий майданчик вже частково відновили власними силами: перемонтували гірки (дірки від влучання осколків замащені), встановили нові гойдалки, оновили штучне покриття.

Зазначають, що майданчик, коли був в аварійному стані, був огороджений стрічкою і на ньому не гралися діти.
Представники управляючої компанії посилаючись на законодавство, звертають увагу, що будь-хто з мешканців може скликати збори, скласти протокол, визначити джерело фінансування та проявити ініціативу у вирішенні цього питання.
За прорахунком вартості щодо заміни чи ремонту обладнання майданчику можна звернутися у компанію «Інтератлетика», що виробляє та встановлює дитячі та спортивні майданчики.
Зі слів керівниці управляючої компанії Ольги Виноградової, наразі першочерговими питаннями є повноцінне відновлення фасадів. Також планується ремонт у під’їздах. Крім того, на території ЖК є футбольне поле зі штучним покриттям, яке пошкоджене і хотілося б відновити.

У відповіді на запит Thebuchacity щодо відновлення ЖК у Бучанську міську раду зазначили, що в 2022 році надавали допомогу ЖК «Континент» у межах протиаварійних заходів. Проте комплекс досі не включений до державної програми з відновлення, попри звернення до обласних та центральних органів влади. Основна проблема – висока вартість відновлювальних робіт.
Останнє звернення було надіслано до Департаменту містобудування Київської ОДА 7 травня 2025 року з проханням допомогти з розробкою проєктно-кошторисної документації в рамках Програми відбудови багатоквартирних житлових будинків в Київській області на 2023-2025 роки.
«У будь-якому випадку, допомога з відновленням комплексу багатоквартирних житлових будинків (буд. 4, секція 1-4 та буд. 2, корпус 1-2) буде обов’язково надана коли така можливість з’явиться», – зазначив заступник Бучанського міського голови Дмитро Чейчук.
Які думки мешканців ЖК
Журналісти Thebuchacity поспілкувалися з мешканцями ЖК. Дехто з батьків, чиї діти граються на майданчику, погоджуються щодо потреби оновлення майданчика. Інші – ставляться до цього нейтрально, вважають, що головне – безпечне житло, а питання ігрового простору другорядне. Питання відновлення дитячого майданчику тих мешканців, чиї діти вже дорослі, взагалі мало хвилює.



Раніше ми писали:
Вижили під час авіаудару, але досі без житла
Модульні містечка: тимчасовий прихисток чи вимушений дім на роки?
Як відновлюється Бучанська громада: ключові кроки та проєкти