Четвер, 24 Квітня, 2025
18.7 C
Bucha
ThebuchacityБучаОксана Вишневецька: «Робота з дітьми з розладами аутистичного спектру – це виклик, а також терпіння, розуміння і задоволення»

Оксана Вишневецька: «Робота з дітьми з розладами аутистичного спектру – це виклик, а також терпіння, розуміння і задоволення»
О

2 квітня Міжнародний день поширення інформації про аутизм.

За даними ВООЗ, у світі приблизно 1 дитина зі 100 страждає на аутизм.

Аутизм –  розлад розвитку нервової системи, з якою людина народжується і живе усе життя. Він характеризується порушенням соціальної взаємодії, вербальної і невербальної комунікації, в існуванні складнощів у взаємодії із зовнішнім світом.

Thebuchacity дізналося, що у Бучанській громаді є фахівчиня, яка працює за методикою DIRFLOORTIME (флортайм) з дітьми, що мають розлади аутистичного спектру (далі – РАС). Флортайм – підхід, що дозволяє дітям з РАС отримувати необхідну психотерапевтичну допомогу та розвивати комунікативні та соціальні навички.

Ми запросили Оксану Вишневецьку на інтерв’ю, де вона поділилася своїм досвідом та знаннями щодо роботи з дітьми із РАС та застосування методики флортайм.

Оксано, розкажіть про себе. З чого почалася ваша діяльність з дітьми?

– Почала свою діяльність в дошкільному закладі Бучі «Пролісок», в якому працювала дефектологом. Як показував мій досвід роботи, діти ставали складнішими. Але, на жаль, методики занять з ними не змінювалися. Тому я зацікавилася, як можна вирішити цю проблему. Почала шукати відповіді на питання, які у мене виникали щодо роботи з дітьми, які мають розлади – аутизм.

Ви працюєте за такою методикою як флортайм. Розкажіть про її основні принципи.

Флортайм – методика, що використовується з дітьми, які мають труднощі з саморегуляцією, обробкою сенсорної інформації, вмінням контактувати з оточуючими, розмовляти, навчатися та повноцінно брати участь у соціальному житті. Флортайм допомагає отримати необхідну психотерапевтичну допомогу та створити оптимальне середовище для розвитку.

В Україні ця методика з’явилася у 2014 році. Дуже мало спеціалістів, які її використовують, та мало хто взагалі про неї знає. Наприклад, у нас у Бучанському районі я єдиний спеціаліст. У Києві функціонує Флортайм-центр, який єдиний в Україні на даний час.

– Яким чином ця методика допомагає діткам?

– Завдяки цій методиці можна працювати з дітьми, підлітками і дорослими, у яких є складнощі не лише з РАС, а й з будь-якого іншого характеру.

Методика флортайм дозволяє працювати опираючись на те, що дорослий (фахівець) підлаштовується під потреби дитини та базується на взаємовідносинах з дитиною. Необхідно, щоб між дорослими і дитиною була довіра, не було тривоги. Таким чином вдається вибудувати контакт. Адже дітки з РАС більш вразливі. Я фокусую увагу на тому, що дитині подобається і зацікавлює, спонукаю до мислення та соціального контакту.

З дітьми якого віку ви займаєтесь?

– Це діти різного віку. Найменшій дитині, з якою займаюся 1,4 роки. Завдяки методиці флортайм можна працювати і з підлітками.

Як відбуваються заняття за методикою флортайм?

– Зазвичай заняття відбуваються в присутності батьків, оскільки їхня підтримка та участь у спілкуванні та контакті з дитиною дуже важлива для подальшого процесу, які цілодобово знаходяться разом з дитиною.

Я спілкуюся з батьками, спостерігаю за дитиною. Намагаюся зрозуміти, чим вона цікавиться і долучитися до її діяльності. Адже діти з РАС по-іншому реагують і сприймають оточуючих та навколишній світ.

Часто мені кажуть, що у дитини на занятті вседозволеність, саме тому вона хоче ходити на заняття. Насправді це не так. Я встановлюю межі, щоб дитина розуміла, що дозволено, а що – ні.

Які ознаки у поведінці дитини вказують на те, що дитина перебуває у групі ризику РАС?

– Зазвичай, ознаки РАС проявляються через затримку мовлення та обмежену здатність до спілкування. Дитина може не реагувати на звернення до неї або проявляти обмеженість у взаємодії з оточуючими. У віці 1,5-2 роки можуть з’явитися ознаки зупинки розвитку, наприклад, втрата раніше набутих навичок у мовленні чи соціальному взаємодії.

Як вам вдається працювати з дітьми, враховуючи складнощі цієї роботи?

– Робота з дітьми з розладами аутистичного спектру – це виклик, а також терпіння, розуміння і велике задоволення. Кожна дитина унікальна, тому важливо вміти знайти до неї індивідуальний підхід. Моя робота полягає у створенні довірчих відносин та забезпеченні підтримки, що допомагає дітям відкривати світ і розвивати свої навички. Додає сили та енергії результат моєї роботи – це дітки, які йдуть на зустріч зі мною з радістю та їхній розвиток.

Які поради ви можете дати батькам?

– Бути дуже уважними до своєї дитини, до сигналів не тільки вербальних, а й до тілесних та мімічних проявів. З повагою ставитися до потреб дитини, до її індивідуальності. А також раджу батькам прислухалися до себе, особливо тоді, коли обираєте фахівця для проведення занять та психологічної підтримки з дитиною. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Відповісти :

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Зараз переглядають

25 квітня — День жалоби у Бучанській громаді

У ніч на 24 квітня росія завдала чергового ракетного удару по мирних містах України. У Києві загинули 10 людей, 90 отримали поранення. Рятувальні роботи тривають,...

Чим і коли підживлювати? Простими словами про мінеральні добрива

У процесі росту та розвитку рослини активно споживають поживні речовини з ґрунту. З часом його запаси вичерпуються, що призводить до зниження врожайності та погіршення...

Які квіти нести на кладовище, щоб вшанувати пам’ять померлих та не завдавати шкоду довкіллю?

У поминальні дні мешканці Бучанської громади традиційно навідуються на могили та прикрашають їх квітами. Проте використання штучних квітів, яке стало популярним в останні роки,...

Пошкоджені будинки та будівлі, постраждалі – такі наслідки ворожої атаки на Київщині

Усю ніч росія тероризувала українські міста крилатими й балістичнимм ракетами, дронами, авіабомбами. Вибухи було чути і в Бучі. За інформацією КОВА, внаслідок ворожої комбінованої атаки...

Графік поминальних днів у Бучанській громаді

Комунальне підприємство «Бучасервіс» повідомило дати проведення поминальних днів у громаді. Буча вул. Антонія Михайловського – 27 квітня (неділя) вул. Памʼяті – 26 квітня (субота) вул. Яблунська – 27...

Український Гуманітарний Інститут запрошує на благодійне родинне свято Campus Fest

Коли: 4 травня, 12:00Де: Буча, вул. Інститутська, 14, УГІ У програмі: жива музика смачний фудкорт лаунж-зона для відпочинку дитяча зона з розвагами спортивна зона творчі майстер-класи А також відбудеться збір допомоги для...

Бучанський консультативно-діагностичний центр очолить нова директорка – Тетяна Пономаренко

Пані Тетяна здобула перемогу у конкурсі на посаду директорки, набравши найвищу кількість балів та отримавши найкращу оцінку компетенцій. Про це повідомляють у Бучанській міськраді. Тетяна –...
Рекламаspot_img