Устим Кармелюк (також відомий як Кармалюк) – український національний герой та керівник селянського повстанського руху на Поділлі.
Народився на Вінниччині у родині кріпаків. Не дивлячись на селянське походження, він володів грамотою і добре розумів російську, польську мови та їдиш.
У 17 років через непокору Устима поміщик віддав його рекрутом в армію. Проте незабаром він утік та очолив ватагу кріпаків, яка нападала на маєтки панів. Повстанський рух розгорнувся у 3-х повітах Подільської губернії Російської імперії.
Устима Кармелюка багаторазово заарештовувала російська влада. Засуджувала до фізичних покарань, ув’язнення і заслання до Сибіру, проте він завжди знаходив можливість утекти.
Найбільших масштабів повстанський рух під проводом Кармелюка досяг у 1830-1835 роках. Він охопив усе Поділля, суміжні з ним райони Бессарабії, Волині та Київщини. У ньому взяли участь понад 20 000 селян, які здійснили понад 1000 нападів на поміщицькі маєтки. У повстанському русі брали участь не тільки українці, але й поляки і євреї.
22 жовтня 1835 року Кармелюка застрелив із засідки шляхтич. Для залякування селян тіло вбитого довго возили по подільським селам.
Кармелюк увійшов до фольклору як народний месник, який безстрашно боронив знедолених та скривджених, через що до його образу прив’язалось прізвисько «український Робін Гуд».
Цей матеріал виготовлено за підтримки ГО «Інститут масової інформації» у межах проєкту міжнародної організації Internews Network